avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate DinuX

Activitate DinuX

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu inteleg din mesajul initiatorului ca a reinvestit o parte din salariu, nu profitul firmei...
In plus, firma este infiintata in timpul casatoriei...
Iar "bunurile destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti" banuiesc ca fac parte din patrimoniul SRL, nu sunt luate pe persoana fizica... Nu se partajeaza patrimoniul SRL ci partile sociale, care in momentul de fata inteleg ca sunt detinute (in acte) 100% de unul dintre soti.
Intrebarea este deci: Cat din societate i se cuvine fiecarui sot in urma partajului? Se poate considera SRL ca fiind bun propriu?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sustin opinia dinainte. In reteaua Dacia-Renault de exemplu se lasa cu penalitati financiare catre concesionari daca sunt multe reclamatii nerezolvate (au sistemul Vocea Clientului). Ba chiar se poate ajunge la incetarea contractului. Pana la urma este vorba de imaginea marcii, nimeni nu-si permite asta. Pe de alta parte, s-ar putea sa fie asta procedura de lucru, prima oara repara piesa, abia a doua oara o schimba... Am patit-o, sperau sa scape, mai erau 2 saptamani pana se termina garantia, dar a cedat dupa o saptamana.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Asociatia, daca mai are timp, sa-l informeze pe respectivul proprietar sa desfaca de urgenta usa (termen 1-2 zile).
2. Daca proprietarul nu se conformeaza, Asociatia angajeaza pe cineva sa faca lucrarea, urmand a distribui costul catre respectivul proprietar.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu v-am zis ca nu este nevoie sa asteptati pana in mai, dar faceti cum vreti.
Iar daca puteti sa-i evacuati direct cu executor, mergeti si vorbiti cu un executor... Eu nu am putut, dar au plecat singuri intr-un termen rezonabil.
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vedeti ca in acest moment contractul este incetat, nu trebuie sa asteptati pana la 12 mai. Notificati-i ca ati reziliat contractul pentru neplata in temeiul IX b) si dati-le termen 30 de zile de la primirea instiintarii sa elibereze, timp in care sunt in continuare tinuti la plata chiriei si a utilitatilor folosite. Notificati-i de asemenea ca pentru neplata veti percepe penalitati (conform contract) iar daca nu platesc in x zile veti incepe demersurile juridice in vederea recuperarii sumelor restante.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa functioneaza tara in care traim, incurajeaza incalcarea legilor si a contractelor. Ieri citeam o stire de speriat: [ link extern ]
Cresa este un serviciu social de sprijinire al parintilor care lucreaza ca sa-si poata desfasura activitatea profesionala. Nu este o forma de invatamant obligatorie. Evident ca locurile puse la dispozitie de autoritatea locala sunt mult mai putine decat nevoia, asa ca sunt indreptatiti sa presteze aceste servicii sociale celor care au cu adevarat nevoie. Mai cititi contractul, s-ar putea sa fie totusi o clauza clara in acest sens... Oricum, daca mama sta acasa, de ce si-ar duce copilul la cresa?!
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
@cris0811 - Gresit!!! Este titlu executoriu doar in legatura cu sumele restante. Pentru evacuare este necesara hotararea instantei.

Ce a mers foarte bine la mine de fiecare data (de 2 ori) fost notificarea privind incetarea contractului si obligatia eliberarii imobilului conceputa de mine personal (nu sunt jurist) dar transmisa prin executor (costa 50-60-70 lei). Lumea cand vede stampila de executor se sperie si isi inchipuie cine stie ce, cand de fapt el doar transmite notificarea si confirma comunicarea notificarii (util si daca ajungeti in instanta).
Va sfatuiesc ca pe viitor sa treceti in contract o clauza care sa prevada ca in caz de intarziere a platilor cu mai mult de x zile contractul se considera reziliat din culpa chiriasului, fara a fi nevoie de o notificare prealabila.
Cu conditia sa acceptati succesiunea in termen de un an. Daca nu o faceti la notar, ma indoiesc ca puteti accepta in mod tacit din alta tara. Iar daca nu acceptati in termen de un an, in cazul unui proces veti pierde.
Faceti un topic nou, asta este cu alt subiect si vechi, nu veti primi raspuns. Oare cum reusiti sa va lipiti de subiecte vechi?!