avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate maridana1986

Activitate maridana1986

Răspuns la discuția Inmatriculare masina
deci..in final , eu am dreptate? trebuie sa mi-o inmatriculeze fara sa mai platesc taxa de mediu/poluare?
buna ziua. in iunie 2011 am cumparat o masina de la o societate comerciala din iasi. cand am fost sa o inmatriculez, ofiterul respectiv mi-a spus ca undeva (parca pe contractul de vanzare-cumparare) mai trebuia pusa stampila/semnatura vanzatorului.am incercat sa contactez persoana respectiva insa aceasta nu era din iasi,si nu a mai venit sa-mi puna stampila de care aveam nevoie.au trecut luni/ani de cand am incercat sa dau de persoana respectiva insa fara succes. zilele trecute am fost in audienta la comandantul de la inmatriculari,i-am aratat actele si spre uimirea mea a zis ca actele sunt in regula. nu era necesara stampila respectiva,nu era necesar contractul de vanzare-cumparare deoarece aveam factura fiscala justificativa.deci..si acum 4 ani actele ar fi fost in regula si ar fi trebuit sa o inmatriculeze.zilele trecute am fost si am platit din nou toate chitantele necesare (pt certificat,la primarie etc) iar cand m-am dus cu dosarul la ghiseu ..mi-a zis ca trebuie sa platesc taxa de mediu/poluare la ANAF,lucru care comandantul nu mi l-a mentionat.a zis doar ca actele sunt ok si sa ma duc cu dosarul la ghiseu. intrebarea mea este DE CE TREBUIE SA PLATESC ACEASTA TAXA deoarece acum 4 ani aceasta taxa nu exista si ei totusi nu mi-au inmatriculat masina (din vina lor/lipsa de profesionalism) desi actele erau bune,mai ales ca am vazut recent pe internet un articol referitor la restituirea taxei respective. vreau sa imi spuneti, va rog, cine are dreptate (eu sau politia) si daca vi se pare firesc/legal ceea ce imi spolicita cei de la inmatriculari. astept raspunsul dvs. va multumesc anticipat !
vineri, 27 iunie 2014 sotul meu s-a angajat la o firma,urmand sa inceapa lucrul de luni.. sambata, 28 iunie s-a accidentat la o mana, a suferit 2 interventii chirurgicale iar acum este in medical. as vrea sa-mi spuneti va rog daca are drept sa ia bani pt medical.mentionez ca pe CM e trecut "boala obisnuita", nu stiu de ce i-a trecut asa. din cate am vazut pe internet,la interventiile chirurgicale se plateste medicalul.se mai poate modifica medicalul? deja l-a dus la servici. astept raspunsul dvs. va multumesc anticipat !!
Discuție cuantum somaj
- am lucrat din 2006-2012 continuu la aceeasi firma
- 2012-2014- concediu de crestere a copilului
- in 2014 cand trebuia sa revin la servici, unitatea respectiva s-0a inchis si am intrat in somaj.am depus actele de somaj si mi s-a stabilit un cuantum de 420 lei/luna.din cate mi-au zis cei de acolo ,media salariului pe ultimele 12 luni este de 885 lei. in cartea de munca am avut intre 800-950 iar eu luam in mana aproximativ 650 lei. somajul nu se calculeaza la suma din acte? contributia la stat nu a fost raportata la suma din cartea de munca?as vrea sa stiu daca mi s-a stabilit corect acest cuantum de 420 lei..pe o perioada de 9 luni. va multumesc anticipat !!!
sotul meu a fost anagajat la o societate pe o perioada determinata de 1 (una) luna conf. cu art. 83 lit. h, codul muncii.din cate am vazut eu, acest articol prevede cazurile de incheiere a CIM.as vrea sa-mi spuneti,va rog, daca acest lucru inseamna ca ,dupa trecerea termenului respectiv (o luna) i se va incheia contractul respectiv.va multumesc anticipat !!
in anul 2011,cand s-au taiat pensiile si salariile cu 25% ma aflam in somaj,drept urmare..mi s-a oprit si mie,ca somer, o anumita suma de bani.cand guvernul a hotarat sa se restituie acea retinere ,salariatii si pensionarii au beneficiat de acest lucru insa eu nu am primit nimic inapoi. as vrea sa stiu daca s-a procedat corect,daca am sau nu si eu acest drept si ce trebuie sa fac . va multumesc anticipat !!
Răspuns la discuția Somaj din prenatal
nu ati inteles.nu sunt insarcinata. pur si simplu tre'sa termin prenatalul si nu vreau sa ,ma mai intorc la vechiul loc de munca intrucat conditiile sunt nefavorabile si..oricum in curand firma/magazinul unde lucram se va inchide. nu stiu exact cand se va inchide dar...e sigur acest lucru cat mai curand posibil.
sunt in concediu prenatal pana pe 10 feb anul curent.am vorbit cu contabila si societatea urmeaza sa se inchida,nu se mai fac angajari...deci am dreptul la somaj.as vrea sa stiu daca pot sa intru in somaj direct din prenatal sau trebuie sa imi reiau intai activitatea la ei.mentionez ca nu as vrea sa ma mai duc la societatea respectiva pt 1-2-3 saptamani deoarece nu cred ca are rost. va multumesc anticipat !!
Răspuns la discuția Din CCC in somaj
la/in cat timp de la inchiderea cim trebuie sa depun actele pt somaj?angajatorul este obligat sa ma anunte ca si-a incetat activitatea? eu de unde stiu daca s-a inchis magazinul sau nu ca sa ma duc la somaj? nu pot sa ma duc in fiecare zi la usa magazinului sa vad daca mai este deschis sau a dat faliment.
buna ziua.ma numesc daniela,am 27 ani si sunt din iasi.din 2006 am lucrat consecutiv la o societate ,pana in noiembrie 2011 cand am intrat in concediu de crestere a copilului pana in februarie 2014. din surse sigure am aflat ca in ianuarie 2014 firma/magazinul se va inchide.as vrea sa stiu ce drepturi (somaj etc) si ce obligatii am. va multumesc anticipat !!