avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate iconita

Activitate iconita

Nu imi este acceptat mesajul pentru ca NU STIU ce trebuie trecut la DESTINARI/I/Ma puteti indruma? Multumesc!
Buna ziua! in codul civil exista art. 1069 litera a, b pt ingratitudine, iar cele expuse in mesajul anterior cred ca s-ar incadra aici..Nu credeti? Iar pt ca nepotul are 3 ani se poate cere o imputernicire pana la varsta de 18 ani sa poata proteja testamentul, art.1077. litera a ,.Cod civil.Multumesc pt raspuns.... !
Buna ziua! La multi ani cu multa sanatate intregii comunitati avocat net.Avem nevoie de indrumare. Nu stim cum sa procedam Este vorba de matusa mea care vrea sa lasa prin testament apartamentul nepotului sau de fiu, nepot care acum are varsta de 3 ani .De ce trece peste fiu? Aceste nu este demn la mostenire pentru ca a intentat la viata matusii fizic moral prin injurii, imbranceli etc. matusa mea a avut probleme cu ridicarea tensiunii in urma altecatieie cu fiul ei, s-a chemat salvarea, a fost la medicina legala pentru ca a fost imbracita si s=a lovit de tocul debaralei (sunt poze), a fost dusa de fiul ei la pshiatru si nu la pshiholog cum vorbisera pentru ca nu puteau sa comunice Matusa mea a fost ca un miel la taiere fara sa stie ca fiul aranjase cu pshiatra sa o scoata nebuna. Si uite asa, stand pe scaun nedumerita nestiind ce cauta acolo, in cateva minute doctorita psjhiatra a spus ca are schizofrenie., asta dupa ce in cateva minute fiul a inceput sa minta ca nu se impaca cu vecinii, lucru neadevarat, ca nu stiu ce telefoane ar fi dat unei matuse. etc. Mentionez ca matusa mea este in toate facultatile ei mintale, nu a avut nicidata nevoie de pshiatru, nu apare in fisa medicului de famile ca ar fi urmat un tratament pshiatru..Mentionez ca fiul a avut tulburari de comportamnet mai in tineterete, cand natusa l-a dus la pskiholog pentru asi lua examenele. dar, nu a agrsat-o sau sa fie jignita, cu alte cuvinte avea inca sentimente fata de ea. Acum vine partea cea mai interesanta, Fiul cunoaste o femeie care cu gura ei a spus ca este ,,posedata""S-a despartit de doua ori de ea, dupa care a facut ,, nu stim ce""si si-au pus pirostriile in cap. De atunci, fiul are fata de mama sentimente de ura si de aici se deruleaza intraga poveste...Matusa vrea sa-si vada nepotul dar fiul nu il aduce pe motiv ca nu o recunoaste de mama si bunica.Astfel neavand nicio putere matusa mea vrea sa mearga la notar pt. testament si in instanta sa-si vada nepotul. Deci, cum sa procedeze? O speta greu de digerat in care lipsesc multe elemente, dar si greu de rezolvat.O puteti ajuta si indruma? Astept raspunsul dvs. multumindu-va anticipat!
Multumesc, dar cum sa=mi dau seama ca pensia a fost calculata corect si nu a intrat ceva in calcul? Astra doar Casa de pensii stie...Am o vechime de 34 ani sii 11 luni. si nu mi se pare normal ca un contabil care iese anul acesra sa aibe 2310 lei iar eu dupa 34 de ani sa am o pensie de 1638 lei., doar am practicat aceiasi meserie.Nr de puncte este 1.29485 iar val.punctului, 1265. Daca din sep. 2021 indicele de corectietie va disparea pot spera ca la vechimea in munca pe care o am, pensia sa se mareasca si in functie de ce?Incaodata multumesc, iar daca nu deranjez prea muly, un nou raspuns la nedumeririle mele.Ce este cu inechitatea?
Buna ziua. Daca ma poate ajuta cineva referitor la recalcularea pensiei. Cum trebuie sa procedez? Sunt pensionara din 2006 si am o pensie de 1638 lei ca si contabil. In 2020 un contabi care a iesit la pensiel are o pensie in jur de 25oo lei. De ce aceasta inechitate? Ce trebuie sa solicit in cererea formulata catre Casa de pensii? Astept raspunsul dvs. multumind amticipat.
IN TIMPUL VIETII, PARINTII POT VINDE ORICUI. iN CAZUL DVS. POATE AVEATI MAI MULTE SANSE DACA ERA ACT DE DONATIE CATRE FRATELE DVS. ADRESATI-VA UNUI AVOCAT SI INCERCATI, VA FI UN PROCES LUNG SI DIFICIL. SUCCES!
Buna seara Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la pensia anticipata. In iulie 2018 implinesc varsta de 58 de ani.In octombrie implinesc 35 de ani in campul muncii.As dori sa ma pensionez anticipat.Se vehiculeaza cum ca s-ar fi dat o lege in care cei ce ies anticipat la pensie , nu mai beneficiaza de pensia pentru limita de varsta. Este Adevarat? Ce ma sfatuiti sa fac? Mutumesc anticipat !
Răspuns la discuția cum este mai bine?
In cazul in care fiul meu nu are grija de mine,, cum revoc donatia??
Buna ziua . Sunt a bunica care doreste sa faca un act de donatie, nepotelului de un de zile. Intrebarea mea este,: pot sa trec peste fiul meu care este unic mostenitor, si sa-l trec pe el ca tutore pana implineste nepotelul meu 18 anI?Bineintele cu clauza de habitatie, fara clauza de intretinere.In cazul in care fiul meu nu ar avea grija de mine, cum pot revoca eu donatia?