avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters319545

Activitate ContSters319545

Răspuns la discuția divort
Buna ziua!

Revin cu o intrebare!
Am depus cererea formulata pentru desfacerea casatoriei de culpa excusiva si revenirea la numele de fata, in data de 09.09.2015
Intrebarea mea ar fi, daca aveti idee c-am la cat timp dupa depunerea cererii se va stabili primul termen.
Atunci am intrebat la registratura si mi s-a spus sa astept sa imi vina citatia.

Va multumesc!!
Răspuns la discuția divort
va mutumesc pentru raspunsuri si sfaturi!
Răspuns la discuția divort
in cazul in care in declaratia mea, specific adresa lui din buletn precum si ca este plecat si nu ii cunosc adresa actuala, iar prin lipsa lui si prezenta mea la sedinte, poate dura mai mlt de 2 luni, in situatia in care nu am pretentii si nu avem ce imparti ... doar desfacerea casatoriei si revenirea lanumele meu de fata
Discuție divort
Buna ziua!
Doresc sa divortez. Sotul meu a plecat in strainatate, si doresc sa depun actele de divort in lipsa lui, deoarece nu ne vom intelege de comun acord daca este prezent nici la notariat.
Suntem casatoriti legitim de 3 ani, nu avem copii, in toata perioada casatoriei el a stat in casa mea mostenire cu acte, el are o masina cumparata cu bani imprumt de la banca in timpul casatoriei pe numele lui.
Domiiliul lui din buletin este la adresa ap. meu unde am locuit impreuna.
Nu doresc nimic de la el, ii voi inapoia lucurile personale venite dinaintea casatoriei si doresc desfacerea casatoriei revenind la numele meu de fata. Motivul meu de divort fiind diferitele certuri tot mai dese si neintelegerea noastra.
Pur si simplu nu mai doresc un viitor langa el.
Ce sanse am ca divortul sa se termine cat mai repede, poate chiar si de la prima infatisare? si ce acte imi trebuiesc la dosar ? +ce taxe ?

Va multumesc!
Buna seara!
Doresc un sfat in legatura cu alegerea cea mai potrivita de a continua studiile din partea dvs., sunteti mai competenti sa imi dati un sfat.

Am 25 ani. Am terminat facultatea de geografie din cadrul UAIC - 3 ani. Am incercat sa imi construiesc o cariera in domeniu, am fost profesor suplinitor un an, dupa care cu greu am incercat sa prind un alt post. Intre timp m-am angajat la o societate ca secretara, unde am inceput sa ma implic sa fac diverse acte ce tin de resurse umane, si partea de contabilitate primara.
Am observat ca am inclinatii in zona economica, imi place f mult sa lucrez cu actele.
In prezent lucrez si pe sezon ca receptioner la o pensiune, ceea ce inseamna ca impletesc oareceum specializarea mea - geografia turismului, cu economia.

Dilema mea cea mare este: imi doresc sa ma axez pe profilul economic, in zona de resurse umane, management, sau contabilitate, si de aceea va cer un sfat:
Cum ati proceda in locul meu ? Sa ma inscriu la a 2-a facultate,cu profil economic, finante-banci (pentru contabil) / administrarea afacerilor - ECTS, sau, sa ma inscriu la master - domeniul administrarea afacerilor, Specializarea: Administrarea Afacerilor în Turism, Comerţ şi Servicii, (masterul acesta fiind completarea celor 3 ani de facultate domeniu-geografie).

Cu acest master, pot ocupa un post de economic, conform codurilor cor 2015 ??
Va multumesc, astept un raspuns , o parere
Răspuns la discuția Inca o facultate?
Buna seara Dn-ul Andrei.

Am inceput sa iti urmaresc intrebarile dupa ce am citit-o pe prima in legatura cu o a doua facultate sau master, unde m-am regasit si eu si am postat o intrebare asemanatoare - unde poate imi dai chiar tu raspuns.
In legatura cu o a doua facultate ca sa devii invatator. Din propria mea experienta - eu am urmat faculatea de geografie deoarece imi doream sa devin profesor de geografie, ceea ce a si urmat apoi. Este foarte frumos sa lucrezi cu copii, dar totodata necesita o f mare atentie din partea noastra - a cadrelor didactice majoritatea timpului liber acordandu-l pentru a invata, a aprofunda materia, tot ce e nou, metode de aplcare a lectiei etc.
Ceea ce m-a lasat cu un gust amar si m-a facut sa ma indepartez de aceasta vocatie este sistemul. Avem un sistem nesimtit.
Cu o medie de peste 8:50, nu reusesti sa prinzi un post bunicel ca suplinitor (ca titular nu visezi ca nu exista posturi) in sedinta de repartizare dupa examenul de titularizare , doar intr-un sat indepartat, dupa care, in alte sedinte organizate de mai marii conducatori de la isj scot la lumina posturi in buricul targului, ce il ocupa x si y cu note de 5 si 6.
Iubesc copii, si maine m-as dedica pt ei, insa la salariul de debutant, care mai presus ai sansa sa prins post cu norma incompleta de ore, ceea ce inseamna salariu mai mic, si mai ales daca faci naveta, 80% siguranta e ca nu iti vei primi decont pe transport.

Asa ca sfatul meu este sa ramai in sistemul economic, ca este mult mai bine.
Ma batea gandul sa fac o a doua facultate de psihologie tot ca sa raman in cadrul sistemului de profesor-educator, dar in afara de satisfactia ca formezi generatia viitorului nostru, nu exista alta, sa nu mai spun, ca poti da peste un director incompetent ca manager, colegi care te sapa pe la spate, etc. ... deci sfatul meu este sa iti contiunui drumul ales. :)

Cu respect, Carmen
Buna seara!
Si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare domnului Andrei.
Am 25 ani. Am terminat facultatea de geografie din cadrul UAIC - 3 ani. Am incercat sa imi construiesc o cariera in domeniu, am fost profesor suplinitor un an, dupa care cu greu am incercat sa prind un alt post. Intre timp m-am angajat la o societate ca secretara, unde am inceput sa ma implic sa fac diverse acte ce tin de resurse umane, si partea de contabilitate primara.
Am observat ca am inclinatii in zona economica, imi place f mult sa lucrez cu actele.
In prezent lucrez si pe sezon ca receptioner la o pensiune, ceea ce inseamna ca impletesc oareceum specializarea mea - geografia turismului, cu economia.

Dilema mea cea mare este: imi doresc sa ma axez pe profilul economic, in zona de resurse umane, management, sau contabilitate, si de aceea va cer un sfat:
Cum ati proceda in locul meu ? Sa ma inscriu la a 2-a facultate,cu profil economic, finante-banci (pentru contabil) / administrarea afacerilor - ECTS, sau, sa ma inscriu la master - domeniul administrarea afacerilor, Specializarea: Administrarea Afacerilor în Turism, Comerţ şi Servicii, (masterul acesta fiind completarea celor 3 ani de facultate domeniu-geografie).

Cu acest master, pot ocupa un post de economic, conform codurilor cor 2015 ??
Va multumesc, astept un raspuns , o parere.
Am operat in revisal 4 salariati cu cim incepand activitatea cu 12.06. insa am uitat sa trimit mai departe pe portalul itm-ului. Astazi am constatat.
Ce este de facut ?
Sa trimit cu aceleasi date acum la o distanta de 7 zile catre itm online sau sa modific datele cim-ului pt a fi in legalitate ?
Astept un raspuns cat mai repede. Multumesc!
Buna ziua! lucrez ca secretara intr-o firma si am angajat o persoana pe postul de Tehnician conditii de munca si securitate Cod Cor 325722, insa nu am gasit fisa de post pe nici un site de domeniu pt acest cod cor. Va rog mult daca aveti aceasta fisa de post sa o puteti posta.
Va multumesc mult!
buna ziua Detin si eu o problema. Am constatat ca detin 4 aangajati in revisal cu datele personale introduse de doua ori. Imi apar de doua ori, o sdata cu informatia nr cim x incetat si o data cu nr cim y activ. normal in momentul in care am introdus datele noului cim trebuia sa intru pe angajatul existent pt a introduce noilee informatii-modificari, insa eu l-am adaugat ca angajat nou. Cum pot remedia problema astfel incat totate inf sa apara doar o data in istoricum salariatului ? Va multumesc. ast raspuns.