avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate alx69

Activitate alx69

Pot fi cerute compensatii pt lipsa acordarii pauzelor de masa?
Care este motivul si temeiul legal al impozitarii pensiilor avand in vedere ca aceste venituri provin din niste sume deja impozitate?
Adnotarile de pe acest site, sunt parte din Lege sau un comentariu al vreunui "expert"? Ms

Cornel Vasile a scris:

Astfel cum reiese din dispozitiile art. 241 C. muncii, consultarea salariatilor, cu ocazia elaborarii regulamentului intern de catre angajator, este facultativa, lipsa consultarii neatragand nevalabilitatea regulamentului.
[ link extern ]

Multumesc! Art. 243 din Codul Muncii este clar cu afisarea, intrebarea mea era referitor la elaborarea Reg Int si a Codului de conduita si etica fara consultare, in contradictie cu prevederile art. 241 si ale legii 476/2006

Cornel Vasile a scris:

Regulamentul intern se afiseaza la sediul angajatorului. ... prin urmare, legea nu cere acordul/consultarea sindicatului pentru afisare

Buna ziua, cred ca depinde si de sentinta, daca anuleaza o decizie de concediere sau dispune reangajarea etc.
Buna ziua, se pot publica codul de etica si conduita si regulamentul Intern fara consultarea sindicatelor? Exista vreo reglementare in acest sens? Cu multumiri!
Fapt:
In Contractul Colectiv de Munca si in Contractul Individual de Munca am acceptat sa am o mare parte din sporuri incluse in salariu, dar ele nu au fost acordate in fapt/fizic, ci doar scriptic, motiv pt care m-am adresat Tribunalului Ilfov si Curtii de Apel Bucuresti sa constate ca acestea nu au fost acordate si sa anuleze aliniatul respectiv.
Raspunsul instantelor:
Atata timp cat am agreeat acest lucru prin CCMU si CIM, cererea mea este neintemeiata!!
Intrebare:
Ce as putea face?? ce ar trebui sa cer?
Buna ziua, ce se intampla in cazul in care Contractul Colectiv de Munca a expirat si nu a fost semnat altul, iar drepturile prevazute in CIM sau AA fac referire la CCM, ce drepturi ar trebui sa primesc? Cu multumiri
Buna ziua, care este termenul de prescriptie al unei contraventii. In concret, posibil sa fi parcat ilegal in data de 07 iunie, dar am primit procesul verbal de contraventie pe data de 30 oct (fiind completat in data de 24 octombrie)
Cunosc faptul ca alin. 1, art. 14, OUG 2/2001 prevede:
(1) Executarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancțiunii.
Intrebare: data aplicarii contraventiei este data la care a fost intocmit Procesul Verbal sau data faptei?
Merci
Buna ziua, in conditiile in care intr o unitate nu exista sindicat reprezentativ si nu mai este semnat un CCM, ci doar un Acord semnat cu o parte din sindicatele existente la nivelul unitatii, se poate declansa conflictul de munca de catre una din sectii, care reprezinta circa 15% din salariatii unitatii?