avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate oanadumitru1976

Activitate oanadumitru1976

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.
Am un credit pe care de 4 luni nu am mai putut sa-l platesc, datorita faptului ca am ramas fara serviciu (nu s-a mai putut face restructurare)

M-au sunat de la banca am primit chiar si o adresa de la executorii bancii.

Sunt intr-o mare problema cu banii, nu muncesc din luna februarie, nu am bunuri mobile sau imobile pe numele meu si nici venituri actuale

In schimb am o firma care nici aia nu merge.
Doream sa va intreb poprirea o face pe cardurile personale (PF) sau se pune poprire si pe cardul pe care il am pe firma (PJ)

Va multumesc
ma intereseaza sa intru in legatura cu un avocat pentru rezolvarea urmatoarei probleme:

La compania la care am lucrat in anii trecuti, fostul meu sef a decis sa-si mai deschida o firma si m-a trecut actionar cu 5% actiuni.

Dupa o perioada, respectiv prin anul 2010 firma ne-a bagat in somaj iar eu nu m-am interesat de ce se intampla cu firma unde aveam si eu actiuni.

Timpul a trecut si prin 2014-2015 am primit o hartie de la Administratia Financiara Sector 2 sa ma prezint la ei sa-mi expun punctul de vedere in legatura cu restanta pe care firma in care eram si eu actionar o are, respectiv vreo 2 miliarde si ceva.

Am fost la ei  si am dat o declaratie in care am specificat ca nu am avut nici in drept de decizie si ca eu am fost trecuta in a doua firma actionar doar pentru ca el nu putea fi in doua firme actionar unic.

Au urmat mai multe discutii si pana la urma la inceputul anului a spus ca-mi plateste 5% din datoria de la bugetul de stat. Mi-a platit doar o parte, cealata parte ... nu mai reusesc sa dau de el.

In tot acest timp eu am fost firma neplatitoare de tva si am platit tva-uri de 10-15.000 lei.

Exista vreo posibilitate de rezolvare a acestei probleme?
Buna ziua,

Am de platit o suma de bani catre o societate care mi-a oferit spre inchiriere un utilaj (nacela). Aceasta societate nu mi-a facut contract de inchiriere, dar mi-a emis lunar facturi pe care nici macar nu mi le-a trimis prin posta ci doar pe mail.

Acum doresc sa ma dea in judecata. Nu sunt rea platnica sau rau intentionata insa nu pot plati in acest moment.
Fara nici in document justificativ (contract, semnatura de primire pe facturi) exista aceasta posibilitate.
Buna ziua,

Urmare a unor probleme de psihiatrie am beneficiat de aprox 230 zile de concediu medical cu 2 internari, ultima zi de concediu medical fiind 18.01.2017.

Acesta mi-a spus ca a trecut foarte mult timp si o sa se gandeasca daca vin inapoi sau imi dau demisia.

DORESC SA MENTIONEZ CA O PARTE DIN PSIHICUL MEU ASUFERIT DE TEAMA SI FRICA. FOSTUL MEU SEF PRACTICA EVAZIUNEA FISCALA SI ERAM OBLIGATA SA-I ASCUND FURACIUNILE PENTRU CA ALTFEL ERAM DATA AFARA.

CUM ESTE CORECT SI NORMAL SA PROCEDEZ?
Discuție SOMAJ
Buna ziua,

daca sunt si angajata si sunt si director la firma mea pot beneficia de somaj?
Buna dimineata,

Inteleg ca, incepând cu a 90-a zi concediul se poate prelungi până la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurărilor sociale.

Daca afectiunea persista, incepand din cea de-a 90 zi ,pana la 183 zile cm se acorda doar cu aviz!

Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa merg? unde gasesc acest medic expert?
Buna seara,

Ma intereseaza de cate zile de concediu medical pot beneficia in cursul a 12 luni calendaristice pentru o boala de grupa 001, respective TULBURARI ANXIOASE MIXTE.
Iau tratament si acum, am atacaru de panica si mi-e greu sa ma adaptez in colectiv.

Pana in present am beneficiat de urmatoarele zile de concediu medical

- 26 zile CM de la medicul de familie;
- 14 zile de spitalizare la Spitalul Titan
- 7 zile de concediu medical acordate de Spital la externare
si
in jur de 25 de zile de concediu medical dat de un medic de specialitate de la Spitalul Clinic Colentina (ambulatoriu).

In cazul expus va rog sa-mio spuneti de cate zile de concediu medical pot beneficia.

Multumesc!
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie la actualul loc de munca.
Lucrez la aceasta comapanie straina de 5 ani de zile. Pana acum un an de zile a fost un DIRECTOR GENERAL, iar eu am lucrat cu un asistent tehnic (o persoana in varsta, capabila profesional, dar o persoana barfita si rau vazuta, acuzata (banuita) fondat sau nefeondat ca lua spaga de la clienti oferindu-le acestora preturi mai mici, acesta intelegandu-se foarte bine cu DIRECTORUL GENERAL de la acel moment.

In ultimul an s-a schimbat conducerea, a venit un alt Director General, asistentul tehnic pentru care lucram a plecat din tara, insa lumea considerandu-ma „omul lui’’ nu ma priveste cu ochi buni.
Acest DIRECTOR GENERAL si-a angajat oamenii lui iar in momentul in care a anuntat ca asistentul tehnic nu va mai lucra pentru Romania si se va pensiona a mentionat ca toti clientii lui vor fi redirectionati catre mine si catre un alt coleg. Eu lucrez cu firmele pe care le avea, insa o parte dintre ei mi-au fost luati si redirectionati catre cealalta persoana din departament si cu toate ca se deschid proiecte noi nu sunt implicata in ele. Mentionez ca mi-am facut treaba foarte bine, nu am reclamatii si sesizari din partea clientilor, nu am facut absolut nici o greseala.

Simt ca vor sa ma dea afara dar asa cum spuneam nu au motive.
Doresc sa va intreb cum ma pot apara, cum ma pot pune in garda?

In departamentul in care sunt angajata suntem 2 persoane care avem aceasi incadrare in CIM, iar acum 2 saptamani am fost anuntati oficial ca secretara care a fost angajata acum 6 luni de zile va fi promovata si vom avea 3 persoane in departament, motivand ca se doresc mai multe situatii, ca nivelul de munca va creste si ca se doreste ca daca una dintre noi (cele 2) doreste sa plece sa fie acoperit.

Daca voi fi data afara pe motiv ca se desfinteaza postul ma pot lega de aceasta avansare.

Astazi de exemplu mi-a fost atrasa atentia de Directorul de Vanzari sa evit sa ies sa vorbesc afara la telefon datorita faptului ca Directorul General il tot intreaba cu cine vorbesc, vorbesc cumva cu fostul meu sef.

Ma simt ingradita si urmarita.

Cum sa procedez? Va rog sa ma indrumati?

Hartuire?

Acum 12 ani am divortat si am primit prin hotarare judecatoreasca custodia copilului si pensie alimentara pentru care s-a stabilit ca i se trimite prin posta de angajator. Acum cateva luni fostul meu sot a optat pentru salarii compensatorii, salarii pe care le-a luat dar a platit pensia alimentara cand si cum a vrut.
Acum va intreb are unitatea angajatoare vreo vina? Adica nu trebuia sa ma instiinteze sau sa-mi trimita o cota parte din aceste salarii compensatorii?
Am probleme la actualul loc de munca. Sunt "vanata'', ma simt amenintata si in nesiguranta.

Nu am de gand sa-mi dau demisia, astept sa fiu data afara.

Ce drepturi am? Pot beneficia de salarii compensatorii? (in CIM nu se specifica asa ceva si CCM nu-l cunosc).