avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Activitate dmarcel

Activitate dmarcel

Buna ziua! Se pot perfecta actele auto pentru o remoca al carei titular in carte si talon este o firma ce si-a incetat activitatea dupa momentul vanzarii, transcrierea nefacandu-se in termenul legal? Daca da, care sunt pasii de urmat? Va multumesc!
Buna ziua! Am contractat servicii de net si tv de la un binecunoscut operator in data de 09 aprilie 2020, pe doi ani. Operatorul a modificat unilateral tarifele in luna februarie, fara sa ma notifice, eu sesizand acest fapt la plata facturii. Am sunat pentru reziliere iar raspunsul operatorului a fost ca am depasit un termen de la trimiterea unui mail, pe care in mod cert nu l-am primit si ca pot rezilia doar in conditiile platii a 50% din valoarea serviciilor pana la scadenta. Va rog sa-mi spuneti daca poate operatorul sa faca dovada trimiterii mail-ului de instiintare, daca trebuia sa ma notifice si prin alte cai de comunicare sau a savarsit un abuz procedand astfel si daca face obiectul unei sesizari la ANPC. Va multumesc.
In anul 2006 am contractat un credit ipotecar in continutul caruia se afla si clauze abuzive. Daca a suferit modificari prin acte aditionale servite din partea bancii, iar in anul 2015 a fost refinantat mai pot deschide o actiune impotriva acesteia cu sanse de recuperare a sumelor incasate abuziv? Va multumesc!
Unitatea hoteliera detine certificat de clasificare provizoriu in urma schimbarii formei de organizare. Este listat in "Structuri de cazare clasificate" in vechea forma de organizare dar emite factura sub denumirea noua. In acest caz pot beneficia de decont? Multumesc
Discuție Bonus malus
Am detinut doua autoturisme, la primul incheiam asigurare cu reducerea aferenta bm 12, la cel de-al doilea cu bm 0, practic incepator. Primul autoturism l-am vandut si as vrea sa stiu daca in conformitate cu noile prevederi ale legii asigurarilor pot recupera clasa de bonus mai convenabila aferenta primului autoturism. Va multumesc.
Răspuns la discuția bonus malus
Multumesc... Inteleg faptul ca pierd bonusul si nu-i corect acest lucru. Ar trebui sa tina cont asiguratorul ca detin permis de 24 ani timp in care nu am avut evenimente rutiere si cu toate astea sunt taxat ca un incepator.
Discuție bonus malus
Detin un autoturism la care platesc asigurarea cu o reducere semnificativa, avand BM 12. Am cumparat inca un autoturism si in acest caz am BM 0. Daca vand primul autoturism pot recupera BM? Multumesc
Cum pot afla la ce fond de pensii am fost repartizat aleatoriu?
Am avut surpriza sa primesc factura de telefon pe luna oct. cu un cost suplimentar de 220 ron datorat faptului ca numarul de minute, in reteaua proprie, mi-a fost alocat injumatatit fata de luna precedenta ca urmare a expirarii unei SUPEROFERTE ce a avut valabilitate 24 luni, fara a fi notificat in prealabil de aceasta. Intentionez sa renunt la serviciile operatorului respectiv si sa nu achit costul suplimentar. Care ar fi repercursiunile in acest caz/
In urma modernizarii drumului comunal am ajuns in imposibilitatea de a folosi garajul deoarece s-a creat o diferenta de nivel de aproximativ 70 cm in dreptul portilor , constructia unei rampe nu ajuta cu nimic fiind spatiul foarte ingust intre porti si borduri, cel mult o treapta. Ajuns in aceasta situatie, din punct de vedere juridic, impotriva cui pot deschide o actiune, proiectant, constructor, primarie? Este intemeiata aceasta actiune? Va multumesc...