avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta_gheorghe

Activitate nicoleta_gheorghe

Buna ziua,

Am un Cabinet Medical Individual iar din incasarile bancare in lei, am facut depozite in euro.
Pot inchide aceste depozite si transfera banii in Euro, in contul meu de persoana fizica?
Am vreo restrictie la "scoaterea"de euro din CMI, avand in vedere ca am incasari doar in lei? Multumesc!
Va multumesc !
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o opinie pentru urmatoarele intrebari:
1.Un membru al comitetului executiv poate imputernici un alt membru al comiteului pentru a vota in locul sau in cadrul sedintelor lunare ale Comitetului executiv?
2. Notificarile privind debitele mai vechi de 3 luni ale proprietarilor pot fi semnate doar de presedinte sau trebuie sa fie semnate si de comitet?
3. Pentru a solicita inscrierea debitelor mai vechi de 3 luni ,in CF, este nevoie de vreo decizie a comitetului executiv sau este suficient sa mearga presedintele la OCPI cu documetele necesare?

Va multumesc!
Daca o persoana se afla in concediu de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani, poate obtine in acelasi timp venituri din salarii sub nivelul de 6000 de lei/an, in baza legii 111/2010 art.16 alin 2 lit i?
Multumesc!
1. Am completat astfel: Mijlocele fixe si obiectele de inventar in baza listelor de inventar, sold casierie, sold cont curent lei/eur, sold credit bancar.
Ar trebui sa trec si depozitele bancare si datoriile curente catre furnizori sau alte sume?
2. Dupa ce completez cu toate elementele, trebuie sa fac totalul general al categoriilor notate in registru ( mijloce fixe + ob. de inventar + sold casierie etc)?
1.Am un CMI cu 2 angajati si vreau sa stiu daca impozitul pe salarii este o cheltuiala dedctibila.
2. Taxa de participare la un congres de stomatologie este deductibila ?
Buna ziua!
Am urmatoarea situatie: cabinet stomatologic va colabora cu un medic anestezist (organizat ca PFA sau angsjandu-l cu CIM part-time).
Cabinetul stomatologic poate factura pacientilor si servicii de anestezie avand la baza colaborarea cu medicul anestezist?
Multumesc!

Multumesc!
Se da urmaroarea situatie:
Medic anestezist (angajat cu norma intreaga intr-un spital de stat), vrea sa incheie o colaborare cu un cabinet stomatologic. Ce forma de organizare poate sa aiba? PFA, CMI?

Multumesc!
Se da urmatoarea situatie :
Angajata care naste pe 01.09.2017 si certificat medical initial pentru cod 08 Sarcina si lauzie eliberat cu data de 01.09.2017.
1. Care este perioada in care a beneficiat de indemnizatie de maternitate ?
Este vorba de cele 126 de zile de concediu medical? adica 01.09.2017- 04.01.2018?

2. Cele 42 de zile de concediu de lauzie se implinesc la data de ....?
Calculez 42 de zine incepand de la data nasterii ?

3.A beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului in perioada...... ?
Aici completez ceva? nu a beneficiat inca de indemnizatie

4. Se aproba concediul pentru cresterea copilului incepand cu data de ..?
Aici trec urmatoarea zi dupa cele 126 de zile de concediu medical? din calculele mele ar fi 05.01.2018

5. Daca angajata revine la serviciu imediat dupa cele 126 de zile si nu beneficiaza de indemnizatie de crestere copil, ce documente trebuie sa emita angajatorul?
1 a.Obiectele de inventar achzitionate anul trecut si trecute in registrul inventar, le trec din nou anul acesta completand colona 8 "Iesiri - Val.inclusa pe chelt.pana la data iesirii" ? Mai completez ca si anul trecut data achiztionarii, felul si nr documentului, val de intrare?
1.b. Cand fac totalul obiectelor de inventar le adun pe cele din anul precendetnt cu cele din anul curent ?

1. c. Pentru un obiect de inventar ( imprimanta) care s-a stricat si trebuie s-o scot din registru inventar, ce rubrici trebuie sa completez ?

2. Stiu ca nu am obligativitatea de a tine registru de casa, dar daca il tin trebuie fac inventarierea numerarului si sa completez in registru inventar?

3.Mijloace fixe
3. a. Pentru un mijloc fix achizitionat anul trecut si completat in reistru inventar, ce rubrici trebuie sa completez anul acesta?
3.b. Col. 6 Val de intrare sau ramasa de recuperat = val de intrare - amortizare?