avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate fyeratanye

Activitate fyeratanye

Asta eu stiu, taxa pe autorizatie de construire si taxa ISC , eu vorbesc de taxa pe aviz practicata de Conpet SA pentru emiterea unui aviz
Buna ziua
De la primarie mi se solicita un aviz de la Conpet SA in vederea constructiei unei case,
Tariful practicat este de 1750 lei pentru aviz.
mie mise pare destul de mult , daca stie cineva pe ce baza legala poate sa impuna o asemeanea taxa de aviz?
Adica putea sa ceara si 10.000 de euro si as dori sa stiu pe ce baza legala poate sa ceara acea taxa de 1750 lei
legea 350/2001 actualizata articolul 32 alineatul e.
Buna ziua,
urmeaza sa cumpar un teren si la 4 parcele in stanga mea sunt case construite deja, peste strada de mine la fel sunt constructii
Intrebarea mea este :in situatia in care voi cere o autorizatie de constructie ma incadrez la acest articol?
terenul fiind intravilan
Dna Elga ,adevarul ca nu e usor sa fi administrator intrun bloc in ziua de azi si adevarul ca trebuie sa impaci toti "nebuni" din scara si cum ati spus si mai sus administratorul are mult de alergat (mai putin dupa obiectele pt curatenie) dar pt 10 ore pe luna mie mi se pare mult
dar ms pt raspuns
Eu nu consider ca a scurta timpul de lucru, cum am sustinut si eu ca rezolvare a acestei probleme la un alt topic, ar fi o solutie. Cei ce lucreaza in asociatii traiesc in aceeasi societate cu cei pentru care lucreaza, platesc facturi la aceeasi furnizori si la aceiasi prestatori de servicii publice, cumpara din aceleasi magazine unde marfurile s-au scumpit de fiecare data cand s-a marit salariul sau pensia, sau a scazut TVA-ul, sau a mai scazut o data TVA-ul. Si acesti oameni trebuie sa simta ca sunt bagati in seama. Si ei sunt parte a procesului de inflatie.
Sunt multe de spus, dar ma opresc aici ca sa nu tulbur consecventa topicului.


Salut,
Doamna Elga sant partial de acord cu dvs,
dar dvs credeti ca e corect ca un administrator sau femeie de servici care da cu matura o data la 2 sau 3 zile da si cu mopul si lucreaza circa 10 ore pe saptamana sa ia salariu cu norma normala nu mai zic ca administratorul lucreaza 2 ore pe saptamana (vine marti la 18:00 si pleaca la 20:00)
si o data pe luna citeste contoarele.
Credeti ca e corect ?si mie miar conveni sa imi iau un job in care lucrez 8 ore pe luna si sa iau net aproximativ(nu stiu cat este netul la 1450)1050
Răspuns la discuția Calculare penalizari intretinere
:offtopic:
sa schimbat legea cumva? nu mai e 0,02 la suta pe zi maxim? acu e 0,06?
Salut
Nu stiu daca am postat unde trebuie
Intentionez sa construiesc o casa si cred ca am rasfoit internetul legat de autorizatia de constructie
Stiu ca termenul de eliberare a autorizatiei de constructie e de 30 zile si am citit pe internet ca daca se depaseste acest termen se prezuma a fi eliberata sau aprobata dar nu a indicat textul de lege.
rog pe cineva care cunoste acesta lege a constructiilor ce se intampla daca primaria nu elibereaza in termen de 30 zile autorizatia de constructie avand documentatia completa depusa?
pot sa ma adresez instantei in caz de depasire termen
Salut,
Sant angajat la o societate ,unde se muncesc foarte multe ore suplimentare,cu acordul angajatului,
eu am salariu 1600 de lei brut ,dar niciodata nu am iesit pe fluturas cu 1600.
de exemplu luna ianuarie am iesit la 2800 lei brut, si cam in jurul valori acestea ies cam luna de luna.
acum la pensie cand o fi sa ies,se calculeaza pensia la 1600 sau la 2800 (sau cat imi iese pe luna)
precizez ca orele suplimentare in timpu saptamanii se platesc legal(175% luni-vineri ,sambata 200%)
Răspuns la discuția Somatie plata Top Factoring
informatii pe cei de la top factoring ca acea factura sa prescris in 2013
conform legii o datorie se prescrie in termen de 3 ani de la data scadentei si 5 ani la vugetul de stat.
sa nu cumva sa platiti nici 50 de bani pt ca se intrerupe prescriptia si va executa silit.
daca incep procedura executarii silite faceti contestatie la executare si invocati prescriptia
Intervin si eu un pic,
Presedintele e obligat sa raspunda in 7 zile daca e contestata lista de plata.
alte solicitari este obligat sa raspunda in 30 zile