avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate Simonabcr

Activitate Simonabcr

Am o nelamurire in legatura cu extrasul de con bancar. Sotul meu are imputernicire pe conturile mele si nu asi dori sa intre in posesia extraselor de cont. Poate obtine aceste extrase fara acordul meu.?
Nu sunt in tara si nu pot lua legatura cu banca.
Aceste informatii le-am gasit pe net sunt reale?
Diferenta intre titular si clauza de imputernicire consta in faptul ca doar titularul este indreptatit sa intre in posesia extrasului de cont, iar persoana desemnata la clauza de imputernicire poate sa dispuna doar efectuarea de operatiuni .
In situatia in care titularul contului doreste ca si persona desemnata la clauza de imputernicire sa poata intra in posesia extrasului de cont, acesta va da persoanei desemnata la clauza de imputernicire o procura notariala speciala in acest scop.
Multumesc


Buna ziua.
Intrebarea mea este despre parasirea teritoriului tarii de catre un minor insotit de o terta persoana in cadrul unui proiect scolar numit :PROIECT EUROPEAN ERASMUS PLUS, NUEVAS TECHNOLOGIAS, NUEVOS MUNDOS.
Nelamurirea este legata de faptul catre noi parintii trebuie sa dam la notar o declaratie privind acordul parintilor pentru iesirea din tara a minorului insotit de o terta persoana., Sotul nu lucreaza in tara. Am vorbit cu cei de la politia de frontiera Otopeni . Si mi s-a comunicat ca in cazul minorilor care se deplaseaza in strainatate pentru studii si concursuri oficiale, este necesar acordul unuia din parinti. In acest sens insotitorul trebuie sa prezinte la controlul de frontiera documente doveditoare privind participarea minorului la studii dau concursuri oficiale in strainatate, emise de institutia organizatoare din care sa rezulte perioada si statul in care se vor desfasura studiile sau concursurile oficiale. Pentru siguranta noastra si a minorului , sotul a fost la un notar pe teritoriul Germaniei si a dat aceasta declaratie acolo, pe care am tradus-o si legalizat-o aici in Romania. Avem de asemenea invitatia oferita de de institutia care organizeaza aceast schimb de studii, din Spania.
Puteti sa-mi spuneti daca este in regula si daca copilul nostru poate parasi tara.
Multumesc
Simona Bucur
Buna ziua,
Va cer ajutorul pentru sora mea. Are in intretinere 2 minori gemeni care , in luna iulie vor face 15 ani. Nu a fost casatorita cu tatal copiilor legal, dar la nastere acesta i-a recunoscut si pe certificatele lor de nastere apare numele sau. Mentionez de la inceput ca nu a platit pensie alimentara pentru acestia niciodata. Pana la varsta de 3 ani s-a implicat financiar , dar apoi a intervenit o ruptura intre mama si el, iar tatal a decis ca este doar de datoria mamei sa-i creasca. Au fost numeroase discutii de-a lungul anilor intre cei doi legate de cheltuielile aferente cresterii si educatiei celor doi copii, dar tatal a refuzat sistematic colaborarea, culminand anul trecut cu acuzatii de genul, data nu sunt copiii lui?
Acest lucru a ambitionat-o pe sora mea si isi doreste sa obtina pe cale legala, plata pensiei alimentare cat si custodia celor 2 copii. Care sunt pasii de urmat si tipul de cerere pe care trebuie sa-l completeze pentru a demara aceasta actiune , prin trimitere documentatiei catre tribunalul de care apartine, deoarece nu-si permite sa plateasca un avocat.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Asigurare auto
Buna seara,
Daca asigurarea este pe numele dvs, nu are treaba cu istoricul in asigurari al vechiului proprietar. Daca dvs in ultimii 2-"3 ani nu ati avut rca-uri pe numele dvs si daca sunteti mai tanar de 30 de ani, de asta valoare asigurarii este mai mare. Istoricul in asigurari pe persoana fizica este pe CNP asiguratului., in speta cel care este proprietar in carte si pe talon
Seara buna
Discuție Divort
Buna seara
Se intampla, si trebuie sa fiu informata
. Se pare ca nu ajungem la o intelegere pe cale amiabila si cred ca vom divorta. Eu si sotul avem impreuna un copil minor, de 13 ani.
In timpul casniciei am luat impreuna un credit ipotecar, el este titular de credit eu, coplatitor.
Care vor fi pasii de urmat in cazul copilului minor, cat si al creditului ipotecar. Intentia mea este de a ma muta cu serviciul in alt oras si de a obtine tutela. Sotul nu ma ia in serios cu divortul. Motive de genul agresiuni verbale sau fizice nu sunt doar ca nu ne mai intelegem.
Multumesc pentru raspunsuri.
VA MULTUMESC , MI-ATI FOST DE MARE AJUTOR. VOI LUA LEGATURA CU UN AVOCAT INAINTE DE A FACE VREO INVESTITIE.O ZI BUNA
am scris mai sus ca tatal meu a decedat, s-a facut mostenirea, s-a facut si un contract de partaj voluntar in care sora a cedat in favoarea mea, si mama la fel ,insa ea a pus aceasta clauza de uzufruct viager ca nu cumva vreodata sa o putem da afara din casa :)
asta ma interesa ce act se poate face pentru a arata ca si ea face investitii in aceasta casa.Multumesc
Mama mi-a cedat casa cu clauza aceasta de uzufruct viager,, este pentru mine ca mostenitor.
Buna ziua,
In urma decesului tatalui meu, am obtinut mostenire o casa , cu clauza de uzufruct viager, care vreau sa o renovez impreuna cu sotia mea.Din cate stiu mostenirea e bun propriu chiar daca suntem casatoriti, Ce act putem face la notar pentru a avea parte si sotia la casa, intrucat banii investiti sunt ai amandurora.Exista vreun act care se poate face in acest sens?Pentru a avea drepturi comune la aceasta casa dupa renovarea ei?
Va multumesc anticipat