avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate 11Andreea22

Activitate 11Andreea22

Buna ziua, Ma confrunt cu o situatie neplacuta. Am vrut sa vand un teren. Am facut antecontractul de vanzare cumparare. Am primit un mic avans si pe 15 aprilie trebuia semnat contractul final. Cumparatorul nu s-a mai prezentat invocand faptul ca a avut un accident si ca este blocat in alta tara acum pentru recuperari si nu stie cand poate sa vina, dar daca nu vine in 4 luni putem sa il vindem ca inseamna ca s-a razgandit. Zic hai sa repun terenul la vanzare dar notarita ne spune ca nu putem face acest lucru ca este nu stiu ce anume stipulat la cartea funciara. Va rog sa imi spuneti cum pot “elibera “terenul sa il pot repune la vanzare?
Se pot obtine acte pentru un teren care i-a fost dat bunicului ca urmare a faptului ca a fost veteran de razboi? Nu avem nici un act sa dovedim acest lucru. Pe vremuri erau suficienti martorii de hotar sa dovedim acest lucru dar in prezent nu mai traieste nici bunicul si nici un martor. Intreband la un notar din localitate am primit raspunsul ca fara martori nu se poate face nimic dar parca nu imi vine sa cred ca acel teren poate ramane in deriva in momentul de fata, As vrea sa pot construii ceva pe el dar fara acte nu pot face acest lucru.
Multumesc
Acord radiere fond de garantare
Care este procedura sa reziliez un contract de inchiriere cat de repede cu putinta? Trebuie sa ma reintorc in tara iar contractul este inca valabil pe inca 2 ani. Chiriasul intelege situatia deci nu ar fi asta o problema dar vreau sa stiu care este termenul minim si unde trebuie sa depun acte in acest sens?
In urma decesului bunicii ne-am trezit in situatia in situatia in care mostenitorii ( mama si matusa) nu aveau acte pe teren( respectiv casa). S-au judecat cu statul iar acum fiind la finanul procesului li s-a spus sa faca intabularea si cadastru. Mostenitorii au apelat la o firma particulara pt acest lucru, dar se pare ca vor fi tarifati si pt masuratori. Intrebarea mea este: poate face firma particulara cadastrul respectiv intabularea pe baza masuratorilor facute in timpul judecatii? Chiar este nevoie sa o faca si ei , mai ales ca au comunicat ca oricum ar face tot trebuie sa pice pe masuratorile facute in timpul judecatii? Si o a 2-a intrebare: exista o posibilitate sa faca acest lucru in baza judecatii si sa plateasca mai putin? Am intrebat avocata si raspunsul a fost: daca nu aveti ce face cu banii. Asadar va cer ajutor.
Unde ma pot adresa cu o plangere in privinta zgomotului din pereti intr-un apartament achizitionat intr-un complex rezidential? Discutiile avute de cca 1 an si verificarile efectuate de echipa dezvoltatorului nu au rezolvat problema spunand ca nu gasesc solutia.
multumesc frumos!
In ceea ce priveste compensarea primei de vacanta cu zilele de concediu neffectuate aveti vreo parere? poate fi acoperita o suma aferenta unei prime ce a fost impozitata cu suma aferenta zilelor de concediu?
Asa consider si eu dar angajatorul nu.Sustine ca am dreptul la 6 zile. Cat despre compensarea primei cu zilele de co neefectuate ce parere aveti ?
Angajatorul imi spune ca aplicatia de concedii folosita nu ia in considerare zilele lucrate in iunie respectiv iulie, astfel ca am dreptul la 6 zile de concediu de odihna.

Din procedura/politica companiei. Nu va pot atasa tot continutul din motive de confidentialitate. :D , imi pare rau nu vreau sa fac rau nimanui.
"Indemnizatia nu se acorda salariatilor angajati dupa data de 1 iulie a anului in curs si angajatilor aflati in curs de incetare a relatiilor de munca , indifferent de motivul incetarii. In cazul in care indemnizatia anuala este incasata de catre angajat si acesta inceteaza colaborarea cu compania indifferent de motive, pana la finalul anului pentru care s-a facut plata , indemnizatia se restituie integral.
Indemnizatia anuala calculata pentru un an calendaristic, este diminuata in functie de data angajarii in anul respectiv si de numarul de zile lucratoare absentate . "