avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate rwanna

Activitate rwanna

Avem o asociatie care strange declaratii D230. In formular exista sectiunea Reprezentant. Este necesar sa o bifez si completez datele asociatiei, deoarece noi le depunem sau este indeajuns sa semnez declaratiile cu semnatura digitala cumparata pentru asociatie? Multumesc
Buna ziua. incerc sa aflu niste informatii de la anaf si raspunsurile primite sunt foarte vagi. Am deschis de curand o asociatie sportiva non profit, cu scopul de a strange 3,5% din impozite de la diverse persoane si niste sponsorizari din Romania. Intrebarile mele sunt:
1. este necesar sa obtin certificat digital pentru ANAF?
2. cum pot inscrie asociatia in Registrul unic al unitatilor/entitatilor de cult, daca nu am cont pentru persoane juridice la ANAF?
3. pot strange fizic formularele de redirectionare a impozitului si sa le depun la ANAF, daca nu am cont de persoana juridica la ANAF?
Sper sa ma puteti ajuta cu raspunsuri, deoarece am peste 2 luni de cand incerc sa rezolv situatia.
Multumesc
Buna ziua!
Fiul eu este jucator de tenis si ne gandim sa infiintam un ONG pentru a putea gasi sponsorizari. De cate persoane este nevoie pentru a deschide aceasta asociatie si unde pot gasi lista de documente necesare? Va multumesc. Oana
Răspuns la discuția contract prestari servicii
Va multumesc!
Intre client si PFA nu s-a semnat niciun contract. Activitatea se desfasoara in baza unei intelegeri verbale. Sunt facturile pe care le-a emis PFA-ul si taxele platite pe sumele incasate suficiente pentru a desfasura in continuare activitatea?
Răspuns la discuția Solicitari de la banca
Va multumesc.
Este legal ca banca la care este deschis contul de pfa sa solicite contracte incheiate intre pfa si clienti si facturi emise acestora?
Am un PFA deschis in decembrie 2015, cu sediu cu activitate la mine acasa. Acum am realizat ca nu pot merge mai departe cu PFA-ul si vreau sa suspend activitatea. Voi depune cerere de inregistrare in registrul comertului pentru suspendare activitate, alaturi de declaratia pe propria raspundere. Intrebarea mea este: este suficienta aceasta inregistrare la registrul comertului pentru ca sediul sa fie declarat fara activitate, sau trebuie sa fac o cerere separata si sa platesc taxa de 400 lei?
Multumesc
Buna ziua. Incerc sa gasesc informatii despre modificarea sediului unui PFA si nu reusesc. Imi puteti spune, va rog, ce trebuie sa fac pentru a schimba sediul profesional cu activitate, intr-unul fara activitate, la aceeasi adresa? Si unde ar trebui sa depun. documentul respectiv?
Va multumesc
Buna ziua,
Incerc sa deschid un PFA cu sediul profesional in apartamentul in care locuiesc. Acesta a fost cumparat prin programul Prima Casa. Am obtinut aprobarea bancii pentru sediul profesional, dar acum am nevoie si de acordul Ministerului Finantelor Publice, Directia generala de trezorerie si datorie publica. Imi puteti spune asupra ce ar trebui sa isi dea acordul ministerul finantelor? Exista cumva posibilitatea sa imi refuze cererea? Cred ca acordul acesta e necesar din cauza garantiei statului din cadrul creditului Prima Casa, dar nu sunt sigura. Ma puteti ajuta, va rog?