avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate 66ani

Activitate 66ani

Si astazi, dupa atitia ani sunt exact in aceeasi situatie. Clar este vorba de rea vointa, sau rea intentie.
Răspuns la discuția tichete de vacanta
Buna ziua,
Mai aveti noutati cu aceste vouchere de vacanta? Beneficiaza si asistentii personali de ele sau nu?
Răspuns la discuția Promovare functionari publici
Parerea mea: nu are sens! Eu aproape ca ma rog de 7 ani de zile, sa mi se dea sansa unei promovari (pt. ca ultima a avut loc la 01.01.2010). si nimeni nu ma ajuta. Am facut aproape anual cerere la primaria unde sunt angajata, am facut de vreo 2 sau 3 ori solicitari la ANFP, Nici un rezultat, nimeni nu se implica! Doar raspunsuri evazive. Am facut sesizare la ITM, la fel. Am avut doua cereri de chemare in judecata, care au venit fara nici un raspuns la aceasta solicitare a mea! Deci este lasat totul la latitudinea organelor de decizie locala, care in multe cazuri se implica, in altele nici nu pleaca capul! Si totul din vina secretarului, care nu se implica in problema. Pur si simplu nu vrea. Am vazut si mi-e sila, sincera sa fiu, de felul in care raspunde (sau nu), solicitarilor mele. Nici nu m-as fi gindit, nici prin cele mai negre ginduri, ca ANFP, nu se implica in problema functionarilor publici, pe care ii reprezinta, dupa parerea mea! Si nicidecum nu as fi putut crede ca o instanta de judecata nu poate da o solutie, de a obliga intr-un fel institutia publica, sa respecte cariera functionarului public. De ce mai vorbim de cariera, din moment ce mie, cineva imi fura lunar din dreptul meu, pur si simplu tine mina in buzunarul meu de atita amar de vreme?!!!!!!! Asta e realitatea noastra romaneasca, atit de anormala!
Lucrez intr-o instituite publica. Conform Legii 273/2006, privind finantele publice locale care prevede ca incepind cu trimestru III al anului, se pot face rectificari bugetare prin Hotaririle luate de Consiliul local.
Ma intereseaza daca se poate face rectificare bugetara la cheltuieli de personal prin realocare sau prin redistribuire intre articole; de exemplu prin micsorarea cheltuielilor de personal la capitolul 51, cu o anumita suma, si prin majorarea cheltuielilor de personal la capitolul 67 cu aceeasi suma micsorata la capitolul 51. Deci fara a depasi angajamentele la cheltuieli de personal per total unitate,de la inceputul anului. Din ce am inteles eu din legea susmentionata se poate, insa mergind astazi cu bugetul rectificat la ANAF, am constatat ca acesta a fost respins, intrucit aceste majorari ale cheltuielilor cu salarii se pot face doar prin majorarea veniturilor (adica doar cu venituri in suma de __incasate suplimentar fata de cele prevazute la inceputul anului). Este corect! Poate imi scapa vreo modificare a acestei legi?! Stiu ca nu este corect sa majorezi cheltuielile de personal doar cu realocari sau redistribuiri de la cheltuieli cu investitiile, sau de la cheltuieli cu bunurile si serviciile , dar de la alte chletuieli de personal nu este voie sa se faca redistribuiri in trimestrul III, nu stiu, intreb si eu?!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pt. Justitiarul711

Ma regasesc aproape in totalitate, in ceea ce spuneti, si in cum evolueaza cariera unui functionar public apolitic. Am stat 6 ani pe acelasi salariu (aceeasi treapta de salarizare), si nimeni nu voia sa miste un deget pt. a intra si eu in drepturile legale. Pina la urma am fost nevoita sa apelez la justitie, care de aemenea tergiverseaza cu hotarirea pe care trebuie sa o ia
Si dupa 25 ani vechime, am salariul asa cam cum il au ultimii veniti! Asta e. Cine nu crede....!
Asa cum am mai spus, aveti mare dreptate. Urmaresc cu mult interes subiectul, tocmai pentru ca am avut de suferit, chiar daca pina acum legislatia era totusi clara, insa in cazul meu nu s-a respectat! Ce va fi de acum incolo, incepind cu aceasta lege, nedreptati si inechitati si mai mari! Pacat pentru bietii functionari publici, si mai ales pentru cei care nu au abandonat pina acum, functionari de la care se cer atitea...
Aveti atita dreptate! De fapt primarii sunt zei, incepind cu al doilea mandat; odata cu cel de al treilea, al patrulea.... sunt super zei.....Da, poate cineva va avea puterea sa opreasca aceasta nedreptate, si speram sa o faca in timp util. Sa nu murim cu dreptatea in brate!
Răspuns la discuția participare concurs
Cum stim, sau de unde stim, care sunt posturi contractuale si care sunt de functionari publici intr-o U.A.T.? De exemplu casierii sunt in unele UAT-uri functionari publici, in altele sunt personal contractual. Si atunci?
Da, stiu ca se si pot transforma pe parcurs, dar care se pot si care nu se pot? Aici sunt cam in ceata!
Multumesc de raspuns, celor binevoitori!
Cu tot respectul, as vrea sa vad si eu litigii de munca judecate in 30 de zile! Mi se pare ceva chiar ireal! Dar poate imi scapa mie ceva!
Răspuns la discuția Stimulent sau nu
Kyandra, te rog un raspuns! Daca o perioada am luat aceste stimulente, dar nu au fost introduse in salariul de baza, pur si simplu s-a oprit acest drept, acum nu mai putem beneficia de nici o includere in salar. Am beneficiat de aceste stimulente in perioada 02.2009-12.2011. Apoi nu ni s-au mai dat. Acum ce drepturi am mai avea cu acest 15 %, provenit din stimulente. Diferentele salariale sunt totusi mari intre cei care au luat cei 15 % si cei care nu au luat!
Multumesc!