avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate comoserv

Activitate comoserv

Buna seara,
Sporul ptr conditii periculoase este spor cu caracter permanent(intra in calc indemnizatiei de CO) ?
Multumesc!
Răspuns la discuția Reangajare pensionar
Scuze, nu am precizat: cu reducerea varstei de pensionare, deci nu la 65 ani!
Salariatul aduce decizia de pensionare pentru limita de varsta. Doresc sa-l reangajez,trebuie sa-i incetez contractul si sa-i fac altul? Care este baza legala?
Multumesc!
Unui salariat angajat ca Primitor -distribuitor materiale scule trebuie sa i se opreasca garantie materiala?
avem salariati care refuza sa semneze Declaratia de consimtamant in domeniul protectiei datelor, in scopul desfasurarii activitatii conform Fisei postului. Ce masuri prevede Regulamentul European , ce sa fac eu, Referentul Resurse Umane, in acest caz ?
Multumesc!
Buna seara,
In cazul in care un salariata lucrat 5 sau 6 ore intr-o zi, restul fiind invoit(fara plata) sunt obligata sa-i dau tichet de masa in acea zi?
Legea 142/1998 si normele de aplicare a acesteia fac referire la ziua lucratoare dar nu zice de norma intreaga sau partiala.
Trebuie sa am acordul sindicatului, sau sa fie mentionat in CCM ?
Multumesc!
Un salariat lipseste nemotivat de mai mult de o luna.Dupa primele 5 zile , seful lui direct face un referat de chemare in comisia de disciplina.Ptr ca la locuinta lui nu era nimeni ,Convocarea a fost trimisa cu scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Aceasta s-a intors dupa 15 zile ptr ca destinatarul nu a fost gasit.Ptr ca salariatul nu s-a prezentat sa-si argumenteze fapta, contractul ii poate fi desfacut disciplinar, fara cercetare. Conform Codului muncii Decizia de incetare disciplinara a CIM trebuie comunicata in 5 zile de la data emiterii.. Daca trimit Decizia tot cu scrisoare cu confirmare de primire si nu o primeste nimeni( neoficial salariatul e plecat din tara cu familia) care e data la care eu o transmit in revisal si de la care produce efecte?
Un salariat a venit pe 16 decembrie cu o decizie medicala de invaliditate gradul III.
Nu vrea sa mai lucreze cu timp partial de 4 ore, vrea incetarea CIM. Mai are dreptul la 15 zile de CO pe 2016.Am voie sa i le dau ( fara sa-i modific timpul de lucru ) si apoi sa-i desfac contractul, nu-i asa?
Doi parinti, salariati la aceeasi firma au un copil cu handicap gradul I, care tocmai a implinit 18 ani.Este la o scoala speciala in clasa a 4-a.Pana la ce varsta mai poate beneficia unul din parinti de deducere????
Multumesc!
Mai este obligatoriu o luna de CCC de o luna ptr tatici ?
Sau este optional? Care este temeiul legal?