avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters394407

Activitate ContSters394407

2. Puteti sa faceti modificarile respective cu data de 01.02.2017 , intrucat mai aveti termen de transmitere in REVISAL.

- Aceste modificari se pot efectua chiar daca eu am mai operat o modificare de salariu cu aceeasi data in Revisal?
Buna ziua,

Am si eu 2 nelamuriri :

1. Daca un salariat este in concediu medical i se modifica salariul in Revisal ? ( Stiu ca pe perioada incapacitatii temporare de munca contractul de munca se suspenda de drept chiar daca nu se inregistreaza in Revisal aceasta suspendare si nu stiu daca in aceasta situatie pot interveni modificari in revisal la persoanele aflate in incapacitate temporara de munca ).


2. Am facut modificarile salariale ieri data de 13.02.2017 . Astazi cineva sa trezit ca la 2 salariati vrea sa le mareasca mai mult decat minimul de economie. Mentionez ca in societatea noastra toate modificarile salariale se fac de la data de 01 ale lunii. Cum pot proceda in situatia asta ? Fac modificare la cim tot cu data de 01.02.2017 sau fac corectie ?

Multumesc,
Răspuns la discuția poprirea pe salar
Buna ziua,

Din cazurile pe care le-am intalnit va pot spune urmatorul lucru:

1. Atunci cand vi se face poprire pe salariu , angajatorul va calculeaza conform salariului pe care dvoastra il aveti si se retrage suma de 1/3 din salariu , nu mai mult de 1/2 daca aveti mai multe popriri.
Daca acea rata pe care dvoastra o aveti o platiti dupa ce incasati salariu si nu va este oprita direct atunci contabila dvoastra procedeaza corect .
Buna ziua,

Avem salariati in firma care nu se prezinta 1 zi, 2 zile , 3 zile la munca depinde de la caz la caz si apoi vin si isi scriu cererea de incetare a contractului cu acordul partilor care este aprobata si li se inceteaza CIM-ul.

Pentru a ii trece nemotivat in pontaj este nevoie de nota de constatare abatere disciplinara ?

Buna ziua,

Care este formula de calcul pentru a afla val bruta la o prima neta ?
Exemplu: La 72 lei net , cat este brutul ?

#-o#-o
Răspuns la discuția Perioada de proba
mitabiciclista a scris:

Nu am inteles.
1 Daca in ziua a 91 a de la semnare(5 ianuarie 2017) sunt primita in contiunare la munca inseamna ca am trecut perioada de proba?
2 la sarsitul perioadei de proba insama ziua 90 sau poate fi si mai tarziu?


Daca ati fost primita la munca inseamna ca ati trecut perioada de proba.

Sfarsitul perioadei de proba inseamna ziua 90, nu poate fi mai tarziu .
Răspuns la discuția Fluturas de lichidare
Secman a scris:

Buna ziua! Am si eu 2 nelamuriri: ce reprezinta "deducere persona" intr-un fluturas si de ce salariul NET este 1303 si restul de plata este 1102? Precizez ca intre aceste 2 categorii mai scrie avans incasat 0 si retineri 0. Nu e normal sa IAU in mana ceea ce scrie la salariul net?Multumesc anticipat!


Buna ziua,


Ati lucrat luna intreaga? Ati avut absente nemotivate?
Răspuns la discuția Acordare spor ocazional
CATALENA a scris:

Buna ziua,

Cum ar trebui sa procedez la inregistrarea acestui spor in revisal

Multumesc !
:)


Sporurile ocazionale nu se inregistreaza in Revisal, in Revisal se inregistreaza doar sporurile cu caracter permanent asa cum sunt ele stipulate in CIM .
Răspuns la discuția art 54 codul muncii
Concedii fara plata acordate in baza art. 54 din Codul muncii , precum si orice alta cauza de suspendare, exceptand cauzele de suspendare in baza certificatelor medicale, se vor inscrie in registrul de evidenta a salariatilor (ReviSaL).
Buna seara ,

Am intampinat urmatoarea problema:

Salariatul x si-a scris cererea de incetare cim cu acordul partilor in data de 05.10.2016 cu incetare in data de 06.10.2016 care a fost aprobata si inregistrata in Revisal.
Astazi data de 18.11.2016 fostul salariatul a prezentat la sediul firmei CM acordat in data de 10.10.2016 incepand cu data de 05.10.2016 cu o cerere in care ne solicita sa ii anulam incetarea cim.

Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?