avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Neiyre

Activitate Neiyre

Buna ziua,
A aparut cumva o modificare incepand din noiembrie 2018, privind retinerea de contributie asiguratorie pentru munca la contract de mandat presedinte asociatie de proprietari? Programul cu care lucrez o pune 0, dar eu nu gasesc nimic referitor la modificare. Multumesc anticipat.
Fiica mea a demisionat de la locul de munca intrucat doreste sa isi caute loc de munca in Germania, deci momentan nu are calitatea de asigurat. Ar dori sa aplice pentru card de sanatate european pentru 6 luni si sa plateasca costurile aferente. Cum trebuie sa procedeze si care este cota minima care trebuie platita?
Răspuns la discuția Venituri Asociatie Proprietari
Total de acord, dar tot nu imi este clar care valoare o iau: constituit sau colectat?
Asociatia noastra de proprietari colecteaza de la proprietarii care detin boxe o taxa. Presupun ca aceasta trebuie inclusa ca venit in declaratia 101. Intrebrea mea este: care valori se considera venit: cele constituite in cadrul fiecarei liste de plata sau cele colectate in chitante? Inclin sa cred ca cele constitite, dar nefiind contabil de meserie, prefer sa astept si alte pareri mai autorizate. Multumesc anticipat!
O firma care are autorizatie pentru activitatea de administrare imobile are dreptul sa presteze si activitati de cenzorat pentru asociatii de proprietari? La Primarie, autoritatea emitenta a autorizatiei nu am reusit sa aflu. Multumesc
O asociatie de proprietari a avut 2 angajati cu carte de munca, dupa care s-a externalizat servicul si a ramas doar cu contracte de mandat. Intrucat veniturile din contractele de mandat sunt asimilate salariilor, la scoaterea din evidenta in vectorul fiscal se bifeaza toate contributiile sau doar cele care nu mai sunt (fd garantare, somaj, concedii si indemnizatii si accidente)? Multumesc
Cat de legala mai este angajarea de catre o asociatie de proprietari a unei persoane care efectueaza ocazional servicii de genul: zugravit pomi, plantat pomi, reparat o broasca etc? Daca nu este in regula, care ar fi varianta legala?Va ultumesc
Am un srl cu un singur contract de 1000 lei/ luna si nici un salariat. In lumina noului proiect de cod fiscal, rezulta ca ar trebui sa platesc mai mult de jumatate din din venituri ca si impozit pe venit microintreprindere plus impozitul pe dividende. Exista vreo posibilitate de a deveni platitor de impozit pe profit? Daca nu, ce se poate face, intrucat activitatea nu necesita salariat, o pot face eu rezervand 2-3 ore pe saptamana, iar eu am serviciu cu contract individual de munca?
Am primit prin posta o decizie de impunere din oficiu pentru nedepunere declaratie TVa in decembrie 2008. Partea proasta este ca dosarele mai vechi de 5 ani (in afara celor legate de ITM), eu le-am dus la tara si acolo s-au cam infruptat sobolanii. Firma a fost suspendata in perioada 2009-2011, timp in care am depus declaratiile cuvenite trimestrial. In iunie 2014 si-a reluat activitatea si dupa ce am achitat toate datoriile restante la bugetul de stat (impozitul forfetar cu dobanzile), a devenit neplatitoare de TVA. Cand am fost sa platesc si sa depun certificatul de TVA m-au verificat si au spus ca totul este in regula. Cum de atunci era si acum nu mai este? Si daca asa este, nu se prescrie ca si datoriile? Pot sa depun acum in 2014 declaratia lipsa cu sanctiune? Multumesc
Va rog sa ma sfatuiti ce soft free sau f ieftin as putea folosi pentru contabilitatea unei microintreprinderi cu obiect de activitate prestari servicii, cu un angajat, care emite circa 3 facturi pe luna. Asta implica declaratiile necesare si bilant. Multumesc anticipat.