avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta_elena

Activitate nicoleta_elena

bună ziua
În data de 8 martie am termen proces litigiu de munca
pătată a cerut interogatoriul meu nstanța a aprobat
intrebarea mea este:
Intrebarile care trebuie sa mi se adreseze din partea paratei se depun la instanță in ziua in care se judeca procesul sau se depun la dosar mai devreme de termen?
Multumesc
Mulțumesc
Acum la ultimul termen nu mai pot cere decăderea din drepturi?
Dar instanță nu vede că nu au depus întâmpinare in termen?
De fapt au depus-o la primul termen ,unde au recunoscut că este tardiv dar roagă instanță să la certifice că înscrisuri
Bună seara
Ce înseamnă
1.,Incuviinteaza pentru contestatoare proba cu inscrisuri"
eu am depus toate înscrisurile in instanță la ultimul termen
2.Incuviinteaza intimata proba cu înscrisuri și proba cu interogatoriul
Menționez că intimata nu s_a prezentat la nici un termen și nu a depus întâmpinare in termenul legal
La termenul care l-am avut a depus cerere de amânare să pregătească av.apararea dar s_a respins
Ce trebuie sa fac acum pe 08.03 2024 este ultimul termen
Mulțumesc



Mulțumesc
Chiar dacă pârâtul nu a depus întâmpinare in termenul de 25 zile?,instanta ii poate accepta paratului interogatoriul reclamantei?
Buna ziua
Astăzi am avut un termen litigii de munca contestație decizie încetare CM
Pârâta (firma) nu a depus întâmpinare in in cele 25 de zile,a depus la primul termen
Următorul termen pârâta a cerut un alt termen pentru angajarea unui alt avocat 22.09.2023
Astăzi noul av. A depus cerere de amânare pentru a studia dosarul și a pregatiapararea,dar instanta a respins considerând că din 22.09.2023 avea timp firma sa angajeze av.
Instanta a da ultimul termen și a dispus că av.paratei să pregătească întrebări ptr. Interogatoriul reclamantei(adică eu)pentru că în întâmpinare a cerut interogatoriul reclamantei
Întrebarea mea este....mai are dreptul pârâta la interogatoriul reclamantei?
Mulțumesc
Reclamanta, personal, arată că îşi menţine cererea privind suspendarea judecăţii în
prezenta cauză până la soluţionarea celei cu numărul 65/
INSTANŢA
Având în vedere cererea formulată de reclamantă cu privire la suspendarea judecăţii
în această cauză până la soluţionarea celei ce formează obiectul dosarului nr. 65
aflată tot pe rolul Tribunalului Argeş, şi văzând dispoziţiile art. 413 alin. 1 pct. 1 Cod
procedură civilă, apreciind că aceasta este întemeiată, urmează să o admită.
După ce se judecă dosarul 65 și se dă o soluție definitiva,trebuie depusa cerere de repunere pe rol al dosarului suspendat?
Care este procedura
Menționez că ambele dosare sunt litigiu de munca ,angajator care a emis 2 decizii de concediere consecutiv ambele fiind contestate
Mulțumesc
Unde se depune plângerea penală împotriva angajarorui pentru nerespectarea hotărârii judecatoresti litigii de munca?
procesul s_a judecat la Tribunal Pitești,eu având domiciliul în Stefanesti Arges,iar sediul societății este in Oradea
Multumesc
bună ziua
Va rog frumos sa ma lămuriți referitor la următoarea speță
Am contestat în instanta decizie de încetare disciplinare a CM
In cererea introductivă am cerut reintegrare si plata tuturor drepturilor indexate si majorate
La data încetării CM salariul meu era 2000 net
Imediat după plecarea mea au angajat pe postul meu o altă contabilă cu salariul de 2500 net,iar din august 2023, fata a plecat si au angajat o altă persoană cu salariul de 3000 net
Nelămurire mea este plata drepturilor indexate si majorate cerute de mine la care salariu se calculează
procesul este încă pe rol,pot cere instanței calcularea drepturilor salariale raportate la cele două,salarii?
respectiv 2500 din decembrie 2023 si 3000 net din luna august ,salariu pe care l_au prikit cele 2 contabile care au fost angajate pe acelasi post pw care l_am ocupat eu?
Multumesc
Am omis sa specific la data cand a depus chemare în judecată nu mai eram angajata firmei de 3 luni

nicoleta_elena a scris:

prejudiciu de imagine?60.000 lei
unde s_a prejudiciat imaginea?
discuțiile au fost private numai între noi iar un urma sesizările făcute de mine si a controalelor făcute de instituțiile competente s_a dovedit că am avut dreptate si solutia a fost ridicarea tuturor autorizațiilor si închiderea punctului de lucru,si sanctionarea cu amenzi

nicoleta_elena a scris:

In urma unor discutii contradictorii,cu jigniri din ambele parti pe watzap ,după ce angajatorul a emis decizia de concediere disciplinar a considerat că prin acțiune mele de a sesiza neregulile din firma,am adus prejudiciu atât firmei cat si patronului.
A facut cerere de chemare în judecată pentru pretenții daune morale,pentru jignire si denigrare
A cerut pentru firma 30.000 lei despăgubiri
Si pentru patron ca persoana fizica încă 30.000 lei
Am ocupat funcția de contabil,nu există si nu vorbim de nici un prejudiciu adus firmei
Ca si dovezi a depus conversațiile private de pe watzap dintre mine și el
Ce sa se de castig are?
Multumesc



Cornel Vasile a scris:

Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.

Răspunderea pentru prejudiciul moral cauzat presupune existența unui raport de muncă și în derularea raportului de muncă să se producă, cu vinovăție, o faptă ilicită care a cauzat un prejudiciu, între faptă și prejudiciu să existe un raport de cauzalitate.





prejudiciu de imagine?60.000 lei
unde s_a prejudiciat imaginea?
discuțiile au fost private numai între noi iar un urma sesizările făcute de mine si a controalelor făcute de instituțiile competente s_a dovedit că am avut dreptate si solutia a fost ridicarea tuturor autorizațiilor si închiderea punctului de lucru,si sanctionarea cu amenzi

nicoleta_elena a scris:

In urma unor discutii contradictorii,cu jigniri din ambele parti pe watzap ,după ce angajatorul a emis decizia de concediere disciplinar a considerat că prin acțiune mele de a sesiza neregulile din firma,am adus prejudiciu atât firmei cat si patronului.
A facut cerere de chemare în judecată pentru pretenții daune morale,pentru jignire si denigrare
A cerut pentru firma 30.000 lei despăgubiri
Si pentru patron ca persoana fizica încă 30.000 lei
Am ocupat funcția de contabil,nu există si nu vorbim de nici un prejudiciu adus firmei
Ca si dovezi a depus conversațiile private de pe watzap dintre mine și el
Ce sa se de castig are?
Multumesc



Cornel Vasile a scris:

Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.

Răspunderea pentru prejudiciul moral cauzat presupune existența unui raport de muncă și în derularea raportului de muncă să se producă, cu vinovăție, o faptă ilicită care a cauzat un prejudiciu, între faptă și prejudiciu să existe un raport de cauzalitate.