avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate dana.bors

Activitate dana.bors

Am achizitionat o casa care trebuie renovata.Am depus toate aprobarile de peste tot pentru a obtine autorizatia de constructie ,mai putin acordul a doua femei batrane unde se afla un perete a casei care oricum in proiect vine dat jos.Nu vor sub nici o forma sa semneze.Este facut si studiu de insorire care demonstreaza ca nu le afecteaza insorirea.Cum pot sa abtin totusi autorizatia de constructie fara ele.?
Imi cer scuze pentru nestiinta.Ce inseamna aceasta notificare ?adica cum sau de unde sa o trimit?va multumesc pentru raspuns
Problema mea sta asa:Am cumparat o casa batraneasca si vreau sa o renovez.Am obtinut certificatul de urbanisn in care mi se cere printre altele acordul vecinilor adiacenti pentru imprejmuire si constructie pe hotar.Mentionez ca aceasta casa are o bucata de perete pe hotarul vecinilor din spatele casei.Acest perete trebuie dat jos si cladirea va fi la 60 cm de gardul vecinilor.Sunt 2 batrane suspicioase care nu vor sa mi dea nici un fel de acord.Ce pot face in acest caz?daca le dau in judecata ne avand un motiv intemeiat de refuz cat ar dura acest proces?
Am cumparat un teren cu o casa batraneasca .Vreau sa renovez aceasta casa si imi trebuie acordul vecinilor.Acestia refuza sa mi l dea pe motiv ca le iau soarele(inaltimea ramane aceeasi dupa renovare).Casa se afla la 60cm de gardul lor.Daca vand acea bucata de 60 de cm unei persoane mai trebuie sa le cer vecinilor rauvoitori acordul?
Problema mea sta asa: matusa mea a cumparat un apartament casatorita fiind si fara copii.In 1975 a decedat dar nu a facut sotul succesiune dupa ea.In 2021 a decedat si sotul.Nu s a facut succesiune nici dupa el.Eu ca nepoata a defunctei pot face succesiunea pentru apartament?si cine mosteneste daca nu au avut copii
Am facut 3 cereri de urgentare si nici un raspuns.Dupa dumneavoastra care ar fi ce a mai reusita abordare?multumesc de raspuns
Ce pot face daca intr un proces de succesiune redactarea hotararii dureaza exagerat de mult.?Au trecut 4 luni de cand s a dat hotararea.
Intr un proces de succesiune s a dat hotararea definitiva in urma cu 2 luni.Cat dureaza sa primesc hotararea acasa?
Procesul de succesiune se afla in instanta acum.Se poate in aces proces dupa stabilirea succesiunii sa se si vanda imobilul?Asta m ar intersa
Intr un proces de succesiune cu 4 mostenitori se poate face si vanzarea catre o alta persoana a casei (obiectul succesiunii)