avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate ANGADALI

Activitate ANGADALI

Va rog , daca aveti amabilitatea sa-mi explicati putin mai pe larg care ar fi posibilul pericol de a lua teapa. Multumesc anticipat ! Sarbatori fericite !
Buna seara si sarbatori fericite tuturor ,

Am solicitat in repetate randuri , mai intai verbal si apoi in scris , administratorului de bloc sa-mi puna la dispozitie o copie de pe tabelul de cheltuieli si s-a iscat o stare tensionala intre mine si respectiva persoana , fapt care a genarat ca sa am o restanta de 219 lei cumulata pe mai multe luni calendaristice din anul 2015. Dupa ce am solicitat in scris copiile , le-am primit , iar cand am vrut sa achit , administratorul a refuzat sa-mi treaca pe chitanta toate lunile pentru care este achitata suma respectiva, motivand ca nu are timp pentru asa ceva si ca nu este necesar sa platesc ( suna ca o amenintare , iar in ultima perioada , am mai auzit mediatizate cazuri in care pentru o restanta modica , proprietarii au ramas fara proprietate ) . Nu locuiesc la adresa respectiva si ma aflu in situatia de a nu stii cum sa procedez , ca sa platesc , sa nu incalc legea si totodata sa am certitudinea ca stiu exact pe ce dau banii. Va rog sa ma ajutati cat mai urgent cu un raspuns . Multumesc anticipat !
Buna seara ,

Suntem trei frati , iar sora mea a cerut mamei bani in avans in contul mostenirii , desi parintii nu au decedat .Mama i-a dat , dar vrea sa stie cum sa reglementeze juridic acest aspect , caci nu ar fi corect fata de noi , ceilalti copii.Ce ne sfatuiti sa facem? Singura dovada a platii este transferul bancar.
Discuție Abuz impozitare
Buna seara,

Am platit impozitul cu anticipatie pe intreg anul 2014 , iar ulterior s-a modificat cuantumul acestuia, fara a fi informat. Exista o prevedere legala care sa interzica operarea de modificari pentru anul fiscal pentru care a fost achitat impozitul cu anticipatie ?
Buna seara ,

Am o nelamurire :

O persoana , acum in varsta de 78 de ani , cu grad de handicap : grav( cu insotitor) , dobandit la nastere , fara sa fi avut calitarea de salariat , poate beneficia de pensie de invaliditate ?
Daca raspunsul este da , ce demersuri ar trebui sa se faca pentru a se deschide acest drept ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Cu stima,
Angadali
Buna seara,

Puteti incerca aceasta varianta pentru accelerarea pronuntarii hotararii:


Data: ..........

DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnaţii ............. în calitate de reclamanţi în Dosarul nr. ..... al Judecătoriei ....... , în temeiul art.20,21 din Constituţia României raportate la art. 6, primul paragraf, Convenţia Europeană a Drepturilor Omului şi libertăţilor fundamentale, formulăm:

CERERE PENTRU ACCELERAREA REDACTÃRII HOTÃRÂRII
PRONUNŢATÃ DE COMPLETUL...
A JUDECÃTORIEI ..........,
ÎN DOSARUL NR.....

În fapt:
La completul ...ultimul termen de judecată a fost la data de ...... , termen la care instanţa a admis acţiunea formulată şi precizată de către reclamanţi.
Menţionăm că nu ne adresăm dumneavoastră cu privire la fondul cauzei dosarului arătat dar, ne adresăm dumneavoastră cu privire la respectarea procedurilor legale, pe care noi le-am respectat pe tot parcursul derulării acestui proces, şi care, constatăm că sunt încălcate chiar de către instanţele de judecată.
Astfel, după cum puteţi constata din cele expuse mai sus, în dosarul nr.....al Judecătoriei .........hotărârea a fost pronunţată de peste 60 de zile, iar această hotărâre încă nu a fost motivată şi redactată.
Aducem în atenţia dumneavoastră faptul că în acest proces, completul de judecată a pronunţat hotărârea la data de .... şi conform dispoziţiilor art. 264, alin. (1) Cod procedură civilă, aceasta trebuia motivată şi redactată în termen “de cel mult 30 zile de la pronunţare”.
Înţelegem faptul că instanţele de judecată sunt supra-aglomerate cu dosare dar, considerăm că acest lucru nu poate justifica o întârziere de 2 ori peste termenul legal imperativ stabilit de legiuitor.
Nu am formulat cereri absurde pentru respectarea termenului imperativ stabilit de legiuitor, cunoscând realităţile cu care se confruntă instanţele de judecată, dar considerăm că ar fi trebuit să fie respectat cel puţin un termen cât mai apropiat de termenul stabilit prin dispoziţiile art. 264 din Codul de procedură civilă.
Ceea ce însă nu înţelegem este tergiversarea şi prelungirea nejustificată a soluţionării definitive a acestui proces, prin neîndeplinirea atribuţiilor legale pe care le are instanţa, această hotărâre trebuind la un moment dat, totuşi, să fie şi motivată, şi redactată, indiferent cum.
Considerăm că prin atitudinea nelegală, adoptată de acest complet de judecată, ni se încalcă dreptul fundamental, constituţional şi legal, de soluţionare cu celeritate a pricinei dedusă judecăţii, pentru finalizarea acestui proces în mod echitabil şi legal.
Menţionăm că dorim urgentarea redactării hotărârii pronunţate la termenul din..., şi datorită faptului că în speţă este vorba despre un litigiu de muncă, care produce efecte persoanelor implicate.
Cele dispuse de către instanţă nu pot fi executate fără a avea hotărârea motivată, situaţie care ne provoacă prejudicii.
Ca urmare a celor expuse mai sus vă rugăm să luaţi, în limitele atribuţiilor cu care sunteţi învestit, orice măsuri legale, pe care le consideraţi necesare, să fie motivată şi redactată hotărârea menţionată.

În drept: art.20,21 din Constituţia României; art. 6, primul paragraf, Convenţia Europeană a Drepturilor Omului şi libertăţilor fundamentale.

Asigurându-vă de cea mai deplină consideraţie,

Reclamanţi ,,,,,

Cu stimă,





Buna seara,

Puteti incerca aceasta varianta :


Data: ..........

DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnaţii ............. în calitate de reclamanţi în Dosarul nr. ..... al Judecătoriei ....... , în temeiul art.20,21 din Constituţia României raportate la art. 6, primul paragraf, Convenţia Europeană a Drepturilor Omului şi libertăţilor fundamentale, formulăm:

CERERE PENTRU ACCELERAREA REDACTÃRII HOTÃRÂRII
PRONUNŢATÃ DE COMPLETUL...
A JUDECÃTORIEI ..........,
ÎN DOSARUL NR.....

În fapt:
La completul ...ultimul termen de judecată a fost la data de ...... , termen la care instanţa a admis acţiunea formulată şi precizată de către reclamanţi.
Menţionăm că nu ne adresăm dumneavoastră cu privire la fondul cauzei dosarului arătat dar, ne adresăm dumneavoastră cu privire la respectarea procedurilor legale, pe care noi le-am respectat pe tot parcursul derulării acestui proces, şi care, constatăm că sunt încălcate chiar de către instanţele de judecată.
Astfel, după cum puteţi constata din cele expuse mai sus, în dosarul nr.....al Judecătoriei .........hotărârea a fost pronunţată de peste 90 de zile, iar această hotărâre încă nu a fost motivată şi redactată.
Aducem în atenţia dumneavoastră faptul că în acest proces, completul de judecată a pronunţat hotărârea la data de .... şi conform dispoziţiilor art. 264, alin. (1) Cod procedură civilă, aceasta trebuia motivată şi redactată în termen “de cel mult 30 zile de la pronunţare”.
Înţelegem faptul că instanţele de judecată sunt supra-aglomerate cu dosare dar, considerăm că acest lucru nu poate justifica o întârziere de 3 ori peste termenul legal imperativ stabilit de legiuitor.
Nu am formulat cereri absurde pentru respectarea termenului imperativ stabilit de legiuitor, cunoscând realităţile cu care se confruntă instanţele de judecată, dar considerăm că ar fi trebuit să fie respectat cel puţin un termen cât mai apropiat de termenul stabilit prin dispoziţiile art. 264 din Codul de procedură civilă.
Ceea ce însă nu înţelegem este tergiversarea şi prelungirea nejustificată a soluţionării definitive a acestui proces, prin neîndeplinirea atribuţiilor legale pe care le are instanţa, această hotărâre trebuind la un moment dat, totuşi, să fie şi motivată, şi redactată, indiferent cum.
Considerăm că prin atitudinea nelegală, adoptată de acest complet de judecată, ni se încalcă dreptul fundamental, constituţional şi legal, de soluţionare cu celeritate a pricinei dedusă judecăţii, pentru finalizarea acestui proces în mod echitabil şi legal.
Menţionăm că dorim urgentarea redactării hotărârii pronunţate la termenul din..., şi datorită faptului că în speţă este vorba despre un proces în materie succesorală, care produce efecte în patrimoniul persoanelor implicate.
Cele dispuse de către instanţă nu pot fi executate fără a avea hotărârea motivată, situaţie care ne provoacă prejudicii.
Ca urmare a celor expuse mai sus vă rugăm să luaţi, în limitele atribuţiilor cu care sunteţi învestit, orice măsuri legale, pe care le consideraţi necesare, să fie motivată şi redactată hotărârea menţionată.

În drept: art.20,21 din Constituţia României; art. 6, primul paragraf, Convenţia Europeană a Drepturilor Omului şi libertăţilor fundamentale.

Asigurându-vă de cea mai deplină consideraţie,

Reclamanţi ,,,,,

Cu stimă,




Buna seara tuturor !

Am o "mica problema":
in dispozitivul unei sentinte civile definitive si irevocabile s-a strecurat uiuiuiu o eroare materiala pe care sotul meu nu a oobservat-o decat in momentul cand a solicitat la cadastru intabularea dreptului de proprietate.
A facut o cerere la instanta de judecata si , la comunicarea incheierii din camera de consiliu instanta a hotarat admiterea cererii "petentului... in contradictoriu cu intimatii....Cu apel in 15 zile de la comunicare "
Daca eroare apartine in totalitate a instantei de judecata , de ce trebuie sa mai fie termen de apel ?
Intimatii.....erau parati in cauza , iar sentinta este definitiva si irevocabila in favoarea sotului meu.
Este corect ca aceasta incheiere sa se comunice si intimatilor....?
Trebuie sa asteptam pana ajunge dovada comunicarii si cu acestia ?
Ei au dreptul la apel in aceasta situatie ?
Buna seara,

As dori , daca se poate sa-mi explice cineva care este intelesul exact pentru textul de mai jos :

" Rezerva copiilor - descendentilor -

- 1/2 din mostenire daca de cujus a lasat un singur copil;

- 2/3 din mostenire daca a lasat doi copii;

- 3/4 din mostenire daca a lasat trei sau mai multi copii."
Răspuns la discuția taxa timbru judiciar
Pentru legalizare sau pentru definitivare sentinta ?
Daca doriti definitivarea sentintei , este necesara o taxa de timbru in valoare de 2 lei ( care poate fi achitata si la CEC ) si un timbru judiciar in valoare de 0.15 lei.
Daca acesta era raspunsul pe care il asteptati , sfatul meu este sa mergeti la instanta a carei hotarare doriti s-o definitivati si sa cereti lamuriri la registratura . Este posibil sa puteti achita taxele chiar in sediul acestei instante .
Despre taxa de legalizare este necesar sa va adresati unui notar , iar acesta va taxeaza pe loc.
Atentie insa : onorariile notarilor difera !