avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate ralucadenisatoma

Activitate ralucadenisatoma

Bună ziua,
Socrul meu lucrează de mulți ani în Italia la o fabrica care acum l-a băgat în șomaj. El trebuie sa își ia și lichidarea de la firma. Ar vrea sa revină în tara dar nu știe cum poate proceda sa își primească șomajul și lichidarea. Trebuie sa vina sa deschidă cont aici sau ii poate deschide altcineva contul pentru a i se putea vira banii?
Mulțumesc!
Discuție Clexane
Bună seara,
Sunt însărcinată în 5 luni și fac injecțiile clexane. Luna aceasta când am fost la hematologie la spital, d-na doctor mi-a spus ca de luna mai nu o sa mai îmi poată da clexanul compensat. Ce pot face în aceasta situație. Eu sunt și în șomaj și nu mai îmi permit sa dau stația bani pe medicamente. Mulțumesc!
Răspuns la discuția Însărcinată în somaj
Bună ziua,
Un răspuns la întrebările mele?
Mulțumesc!
Răspuns la discuția Însărcinată în somaj
Bună seara,
Încă nu.
Bună seara,
Dacă sunt însărcinată, în somaj și am mers la CAS am anunțat ca sunt însărcinată trebuie sa mi se dea vreo adeverință? Dacă nu trebuie sa merg sa reînnoiesc actele? Eu am 14 săptămâni cum credeți ca este mai avantajos din punct de vedere financiar sa întru în concediu medical sau sa rămân în șomaj?

Mulțumesc!
Răspuns la discuția Însărcinată și în somaj
Adică dacă eu iau 500 lei șomaj din luna septembrie dacă întru în concediu medical luna aceasta voi lua tot aceeași valoare pe medical?

Va mulțumesc!
Bună seara,
Sunt în șomaj din luna septembrie și am rămas însărcinată acum fiind în 3 luni. Trebuie sa anunț la șomaj?
Pot întra în concediu medical pentru a păstra zilele ramase de șomaj?
Dacă întru în medical iau aceeași bani ca și la șomaj? Ce acte trebuie sa mai duc?
Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Somaj
Mulțumesc!
Mai primesc cupon de șomaj dacă banii îmi întra pe card?
Discuție Somaj
Bună ziua,
Dacă sunt în șomaj și rămân însărcinată trebuie sa duc adeverință de la șomaj la medic?
Și dacă șomajul îmi întra pe card mai trebuie sa primesc și cupon?
Mulțumesc!
Discuție Somaj
Bună ziua,
Lucrez la o firma care ne-a anunțat ca ne vor baga în șomaj sau în CFS de la 01 august pana pe 15 sept. Eu vreau sa rămân însărcinată și as vrea sa știu răspunsul la următoarele întrebări :
1. Dacă întru în șomaj sunt asigurata?
2. Dacă ma baga în CFS sunt asigurata sau trebuie sa îmi plătesc contribuțiile?
3. Am voie sa am întrerupere pentru a beneficia de indemnizație de creștere copil?
4. Dacă soțul ma trece ca și coasigurat eu trebuie sa îmi achit la ITM pentru a beneficia de indemnizație de creștere copil?

Mulțumesc!