avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate cocos44

Activitate cocos44

Buna seara !
Intrebare : exista scris explicit in Normele tehnice pentru repartizarea consumurilor de energie termica -Ordin 343/2010 emis de ANRSC,ca in situatia izolarii conductelor interioare ce traverseaza apartamentele cu centrala termica proprie se reduc costurile aferente consumului termic repartizat coloanelor respective ?
Intrebarea se refera la situatia unui apartament in care blocul este racordat la reteaua centrala de termoficare, cu repartitoare montate la partile comune si coloane si doar o parte din proprietari poseda centrala termica proprie.
Mentionez ca sunt in principiu de acord sa platesc consumurile individuale termice aferente zonelor comune si coloanelor interioare,insa pe baza unor norme si calcule fara echivoc.
Multimesc !

,
Foarte multumesc ! Asa voi proceda !
O seara buna in continuare !
Sunt pensionar de limita de varsta; am lucrat, ca pensionar, cu contract nedeterminat ,1 an si 8 luni. Dupa 1 an de activitate am solicitat si mi s-a aprobat de catre Casa de pensii,recalcularea pensiei initiale.
Intrebare :
Pot solicita acum, o noua recalculare a pensiei pentru restul de 8 luni, evidentiate bineinteles in Carnetul de munca ?
Situatia este urmatoarea:
-cuplul doreste pe cale amiabila divortul;
-au un copil minor;
-in timpul casatoriei au cumparat o locuinta;
-locuinta a fost platita in proportie de cca.70% de catre sotie,plata demonstrata prin documente notariale(donatie parinti);
-restul de 30% se achita printrun credit bancar lunar de catre soti.
Intrebari :
-Ce taxe de divort se platesc,si catre cine ?
-Se impune si o taxa judiciara pe proprietate ?
-Cine suporta taxele de divort ?
-Exista vreun dubiu judiciar ca sotia devine,dupa divort,proprietara integrala a locuintei ?
PS-nu am ridicat intentionat problema copilului,pentru ca este extrem de importanta,doar am vrut sa mi se clarifice acum anumite probleme financiare.
Multumesc !
Buna seara !
-sunt pensionar de limita de varsta din anul 2004;
-acum,in luna iulie 2011,printrun concurs de imprejurari,am intra in posesia Buletinului de calcul de la Casa de pensii, care a stat la baza stabilirii punctajului si implicit a pensiei subsemnatului;
-am constatat ,acum,diferente flagrante intre valorile salariilor trecute in Cartea de munca pe diferite perioade(foarte lungi) si Buletinul de calcul al Casei de Pensii;
-diferentele constatate sunt foarte semnificative,ele fiind mult negative fata de datele consemnate in Cartea de munca.
Intrebare:
-Care sunt masurile legale pentru a solicita recalcularea punctajului pensiei,conform datelor din Cartea de munca,contestand Buletinul Casei de pensii,avand in vedere ca au trecut niste ani de la emiterea Deciziei de pensionare ?
Multumesc pentru interventie;doresc insa un raspuns cu suport legal...
Buna seara!
Am centrala proprie de apartament; la subsolul blocului s-au efectuat lucrari de inlocuire(schimbare) a conductelor de apa calda,care pe mine nu mai m-a deservesc de mai multi ani.
Intrebare: Sunt obligat sa particip la plata acestei operatii de inlocuire a conductelor de apa calda?

Multumesc!
Din nou ,buna seara Doamna Consilier,
In acest moment,mai mult intamplator,am aflat de OUG 114/2009,care "impinge"aplicarea majorarii beneficiarilor de grupe de munca,la 1 ian.2011!
Sa fim sanatosi!

Inca o data,va multumesc!
Buna ziua!
Majorarea pensiilor pentru cei care au activat in fostele grupe de munca inainte de 2001 este reglementata juridic de OUG100/2008,OUG 209si Legea 218/2008.
Personal ma incadrez in criteriile legislatiei de recalculare a pensiei si avand in vedere ca sunt pensionat in anul 2005,am asteptat majorarea incepand cu 1 ian.2010,fapt care nu s-a intamplat.
Intrebare:au aparut alte acte juridice care anuleaza calendarul acordarii majorarilor,sau noul buget blocheaza orice majorare di surse bugetare?
Răspuns la discuția Drepturile consumatorului
Multumesc!
Problema s-a rezolvat imediat, pe cale amiabila si civilizata.
Felicitari celor de la DOMO-Auchan!
Inca o data multumesc pentru raspuns,dorindu-va si SARBATORI FERICITE!
.