avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate tacanila

Activitate tacanila

Buna ziua,
ma poate ajuta si pe mine cineva cu o lamurire, va rog! Mi-ar fi de ajutor.

Vreau sa inchei un contract de prestari servicii cu un traducator nerezident care nu este inregistrat fiscal.

In conditiile in care aceste contracte incheiate in baza Codului Civil au fost reclasificate in Venituri din alte surse care presupune activitati ocazionale, iar colaborarea mea cu el va fi mai mult decat ocazionala, pot incheia acest contract?
In Codul fiscal, la Impoz pe venit nerezid acest gen de servicii nici nu mai apare ca fiind impozabil in Romania. Cu toate astea, impozitul se va plati.
Intrebarea este daca ar fi legal?

Multumesc anticipat!
Discuție Declaratia 088
Buna ziua!

Stie cineva daca in cazul schimbarii administratorilor unei societati se depune 088 obligatoriu sau in cazul in care te notifica ei sa depui?

Multumesc!
Răspuns la discuția Nedepunere la timp declaratia 205
Am depus declaratia la ghiseu. Amenda 500 platita in 48 de ore 250 lei.

:D
Buna ziua!
Am uitat sa depun declaratia 205 pt niste venituri din dividende.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat cum e mai bine sa fac? Incerc s-o depun online si sa ma duc la fisc sa ma "denunt" (asta in cazul in care imi valideaza decl) sau ma duc direct la ei?
Stie cineva care e amenda pentru contribuabili mici?

Multumesc!
Buna ziua,
ma poate ajuta cineva cu informatii privind contabilitatea si fiscalitatea unei societati civile profes de avocatura care de-abia se infiinteaza?

Eu stiu ca se depune 010 pentru a obtine CUI-ul.
Dupa care se depune Decl 223 pentru venit estimat.

Contabilitatea se tine in partida simpla si ca urmare trebuie cumparate registrele de incasari si plati si reg inventar care nu mai trebuie vizate la fisc.

Iar anul urmator se va depune decl 204 cu repartizarea profitului pe asociati.

Asociatii trebuie sa mai tina si ei contabilitatea sau depun direct declaratia 200 pe baza profitului repartizat...aici am nedumeriri.

Va multumesc pentru orice informatie. Este binevenita!!!
Buna ziua,
va rog ajutati-ma sa ma dumiresc in urmatoarea problema:

Am sponsorizare reportata din 2014 in val de 2500 lei.
La trim I am calculat cat am voie sa deduc si revenea 1500 lei. A mai ramas 1000 de lei.

Intrebarea mea este daca sponsorizarea se deduce pe acelasi rationament ca si calculul impozitului. Adica "pe cumulat" din care scazi ce-ai dedus.

Sau trebuia sa scad pe toti cei 2500 de la primul trimestru?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția cont SPATIU VIRTUAL
Intre timp ANAF-ul a introdus si optiunea de inchidere a spatiului virtual.
Si am sters si contul.

Buna ziua,
stie cineva cum se sterge un cont deschis in Spatiul Virtual pentru persoane fizice?

Nu ma refer la cele cu certificat digital pentru care se depune formularul 150 si la Spatiul Virtula lansat de curand pentru persoane fizice, unde iti poti crea cont pe baza deciziilor de impunere sau mergand la ghiseu.

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Rectificativa declaratie 390
Multumesc pentru raspuns.
Dar ..declaratia depusa de dvs. era in termenul acela de gratie pentru care nu se primeste amenda sau era depasit?
Buna ziua,
ma poate ajuta cineva cu o lamurire in ceea ce priveste rectificativa la decl 390 depusa online?

Pentru cele depuse la ghiseu se intocmeste pe loc proces verbal. Dar pt cele depuse online cum se procedeaza? Primesti la sediu vreo notificare?

Multumesc!