avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate SICLING

Activitate SICLING

Discuție Hotarare divort
Va rog, sfatuiti-ma cum sa fac: fratele meu, care nu este in tara in acest moment, urmeaza sa se casatoreasca. Am inteles ca este nevoie ca la starea civila sa aduca o copie a hotararii de divort (a mai fost casatorit anterior). Problema este insa ca el a pierdut hotararea de divort. (Precizez ca s-a pronuntat in sect 1). Cum facem sa intram din nou, in posesia hotararii? Cate copii si ce fel de copii (simple xeroxuri) se depun la starea civila? Multumesc anticipat
Discuție Partaj casa
Va rog, dati-mi niste sfaturi, cu privire la urmatoarea situatie: detin in coproprietate (mai sunt inca 3 proprietari) o casa in Bucuresti (eu detin 50%). Partajul nu este facut. Acum, as dori sa fac partajul, dar nu stiu cat m-ar costa (aici am nevoie de niste pareri) si apoi, eu as vrea sa vand partea mea. Pot sa o vand, dupa partaj, fara acordul celorlalti trei, nu?
Exista vreo posibilitate sa ii oblig pe ceilalti trei sa vanda casa (banii luati ar fi in suma mai mare si s-ar imparti in functie de procentele detinute)?
Multumesc
Va rog, as vrea sa stiu pasii necesari pt inregistrarea in scopuri de TVA. Mentionez ca societatea nu este platitoare (acum) de TVA, dar administratorul vrea sa o faca platitoare de TVA (nu are leg cu plafonul de 35.000 eur, pur si simplu, vrea ca soc sa aiba RO). Banuiesc ca pasii sunt urmatorii (dar am nevoie de confirmare si, eventual, sfaturi):
- inregistrare la Reg Comertului si obtinere de nou certificat fiscal
- inregistrare la Administratia Fin, prin Decl 010 mentiuni
Multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
stiu o situatie asemenatoare: nu stiu termenul juridic, dar el s-a dus la Judecatorie si a demonstrat ca nu mai este angajat nicaieri si i s-a micsorat pensia de plata la 1/4 din salariul minim pe economie, astfel incat, a reusit sa se imprumute de banii astia si i-a platit.
incercati sa vorbiti cu ea si explicati-i clar situatia
Discuție Munca la negru
In cazul unei colaborari (sa o numim) cu o soc com. la "negru", persoana fizica ce colaboreaza (repet, nu exista niciun contract la baza, doar se asigura consultanta lunar, iar plata se face fara regularitate, la negru) poate avea vreo raspundere legala, daca a comis niste greseli in consultanta acordata? Multumesc
Nu stiu daca am explicat clar.... In actele acelei soc com, respectiva pers fizica nu exista (nici ca angajat, nici ca prestator de servicii), in schimb, se apeleaza lunar la serviciile sale pt consultanta....
Viitorul meu sot a pierdut hotararea de divort....ce facem acum?! Multumesc
Răspuns la discuția Pensie alimentara PFA
Va multumesc pt raspuns.
Revin, insa, cu o intrebare: in calitate de PFA (fara alte venituri, cum arfi cel din salarii) trebuie sa iti platesti CAS, CASS, impozit... Veniturile luate in calcul sunt cele nete, nu? (Ceea ce ramane dupa plata impozitelor si taxelor)
Multumesc
Cum se poate calcula o pensie alimentara , in cazul unui PFA (tatal)? Pe baza caror venituri avand in vedere ca nu este nimic fix? Multumesc
Buna ziua,

Ma intereseaza sa stiu care sunt dovezile acceptate de o instanta, pentru plata pensiei alimentare; mai precis: pana acum 1 an, se retinea pensia, prin hot judec, de care firma la care lucra o persoana. Dar, de un an, persoana respectiva nu mai lucreaza la acea firma si trimite regulat pensia prin ordin de plata (dintr-un cont privat). E ok asa, nu?
Răspuns la discuția Intrebare ref. pensie alimentara
Va multumesc pt raspunsuri. Nu pot sa il vorbesc de rau... adevarul e ca mi-a dat dublul pensiei stabilite timp de 2.5 ani (a vorbit din proprie initiativa la dep contabil al firmei la care lucreaza) si nu a intarziat nicio zi.. Ideea e ca nu are inclinatii parentale deloc, iar ideea de a renunta la un drept pe care oricum nu il exercita, mi s-a parut logica (fiecare trebuie sa ne refacem viata).