avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate Kardu

Activitate Kardu

Buna seara, revin cu o intrebare: foi de observatie ‘disparute’ din spital,motivul pt care se tot cereau de catre Politie si nu primeau un raspuns, era ca nu mai exista , cineva a facut ca ele sa dipara desi au termen de pastrare plus ca exista inca un dosar pe rol nu aveau cum sa ‘dispara’ . Carei institutii ma pot adresa personal, in afara de politie care se misca extrem de greu pt a trage la raspundere penala, persoana care a facut ca aceste foi de observatie dintr o sectie ATI sa dipara fara urma.Va multumesc
Buna ziua, legat de foile de observatie ale unui pacient decedat, desi procurorul si politia au cerut originalale de la Spital se refuza absolut , ori mai nou am fost sunat de la Arhiva spitalului unde mi s a spus ca nu mai exista desi un proces penal este in desfasurare si legal nu aveau voie sa faca asa ceva . Cum se procedeaza daca se poate sa ma ajutati? Multumesc
Nu stiu ce inseamna avocat bun, ultimii care m au reprezentat au fost de la Musat . Sincer nimeni nu a facut mai nimic, si daca au vrut sa faca a fost respins tot de la fond la recurs. Eu am o problema cu cei care au judecat, acolo este problema mare.

Antoanela Geaman a scris:

Puteati suspenda fosarul civil cu un avocat bun.ce se poate acum face nu vi se poate spune decât analizandu-se actele și dosarul.

Buna seara, ce se mai poate face intr un proces civil, daca astept sa dea motivarea recursului de mai bine de un an de zile, si daca incepand cu fondul si pana la recurs am fost total nedraptatita iar judecata nu a fost una corecta( nu ai cum, sa ii faci discernamantul unei persoane decedate de mai bine de 3 ani ca judecator , aceasta fiind doar o mica parte din tot ce au “judecat” acestia). Exista si o plangere penala care ‘zace’ pe la sectia de politie de mai bine de 2 ani. Ce pot face,unde ma mai pot adresa? La CSM exista vreo speranta ? Orice parere imi poate folosi!!! Multumesc
Buna seara, as dori sa intreb care este perioada de a ma adresa CEDO, daca din luna Ianuarie ac. a fost data minuta iar motivarea pe larg nici pana in ziua de astazi nu este redactata.Este vorba de recurs.Trebuie asteptata motivarea pe larg s au am ratat aceasta sansa? Multumesc!
Discuție Accident auto
Buna seara, sotul meu a avut parte de un accident produs de un teribilist de la o firma de curierat care a intrat in patru masini ce stateau la semafor, ‘norocul’ a fost ca nu a intrat direct in el ci in alta masina din spatele lui producand un carambol, mentionez ca la momentul actual nu stiu exact dar masina este avariata fata/spate si cel mai probabil reparatia o sa coste mai mult decat face masina care are cam zece ani posibil sa imi propuna dauna totala .Job ul sotului era sofer Uber, acum a ramas si fara job si fara masina si dorim sa il actionam in judecata pe acel teribilist care gonea cu 80-100 de km la ora si cu ochii in telefon. Mentionez ca in zona se afla un politist care a vazut intamplarea , doua persoane au ajuns la spital si vreau sa ii cer daune, avem un copil minor caruia nu putem sa ii explicam ca nu mai avem bani pt ingrijirea lui.Este posibil sa il actionez in judecata pt acest motiv? Multumesc, seara buna.
Răspuns la discuția Mostenire


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Sunteti sigura ca nu s-a facut motivarea si nu s-a si legalizat?
Daca este asa atunci NU dar va sugerez sa mergeti la arhiva sa vedeti despre ce este vorba.

Buna seara, sunt absolut sigura, motivarea nu a iesit( avocatul a verificat chiar ieri)iar partea adversa deja a ajuns la banca cu mostenirea pentru a ridica sumele de bani .Nu inteleg de ce, si ce se intampla, stiam ca dupa ce se da motivarea atunci se poate face o mostenire!
Discuție Mostenire
Buna seara, este posibil sa se faca mostenirea daca la tribunal nu s a dat motivarea, exista doar minuta. Poate partea adversa sa faca mostenirea si sa intre in posesia bunurilor/ banilor? Multumesc.
Buna ziua, va rog sa imi recomandati avocati foarte pregatiti si cu rezultate foarte bune( procese castigate) la CEDO.Mi- am facut o idee, dar as vrea si alte pareri. Va multumesc.
Răspuns la discuția CEDO

Va multumesc!
GermanAlex a scris:

Oricine crede ca i-au fost incalcate drepturile poate depune dosarul la CEDO. O puteti face personal (studiati documentatia din internet), sa cereti ajutorul unui avocat la completare (costa ceva) sau chiar sa fiti reprezentat la CEDO de un avocat (costa chiar mult).