avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate EricaNagy

Activitate EricaNagy

Buna ziua,

As avea nevoi de un raspuns din partea dumneavoastra. In cazul in care mi s-a injumatatit perioada de munca pe cartea de munca de la 8 la 4 ore, avand initial salariu de incadrare 1200 iar acum 600 mai beneficiez de deduceri personale la calcularea impozitelor?

multumesc
Clauza penala daca o formulez dupa cum urmeaza este bine?

Art. III Clauza penala
In cazul depasirii termenului de plata stabilit prin acest acord Beneficiarul va achita Prestatorului penalitati de 0,4% pe zi de intarziere de la scadenta stabilita prin contractul CCCC incheiat la 27.01.2009

va multumesc mult pentru ajutor
Buna ziua,

Am un client care nu mi-a platit doua facturi scadente de acum 3 luni, in urma amenintarii cu deschiderea dosarului de insolventa ne-am intalnit pentru conciliere si in cadrul acsteia am agreat sa ii mai dau un ragaz de o luna jumatate.

La semnarea acordului de plata ce ar trebui sa am grija sa stipulez in acesta in asa fel incat daca nu-si indeplinesc indatoririle de plata pana la data agreata sa pot fi cat mai acoperita. Acordul propus este:

A si B

părţi în contractul de publicitate nr. CCCCC încheiat la data de 27.01.2009

având în vedere următoarele considerente:

- în perioada februarie - aprilie 2009, Prestatorul a creat pentru Beneficiar anumite materiale de publicitate si le-a difuzat in publicatiile Ziarului Financiar, în baza contractului de publicitate, nr. CCCC încheiat la data de 27.01.2009;
- valoarea totala a contractului este de xxxx Euro la care se adauga TVA, platibil in 3 rate lunare, la cursul BNR din data facturarii, si anume XXXXX Ron + TVA ;
- din valoarea totala a contractului, la data de 17.04.2009 s-a achitat suma de xxxx Ron + TVA;
- Beneficiarul şi Prestatorul au convenit să renunţe la scadenţele de plată menţionate în contractul de publicitate nr. CCCC încheiat la data de 27.01.2009, plata preţului total la care se face referire în aceste considerente urmând să fie efectuată intr-o singura transa, până la data de 15.08.2009 inclusiv,

în urma discuţiilor şi negocierilor purtate la data de 01 Iulie 2009,

au încheiat prezentul acord referitor la contractul de publicitate nr. CCCC încheiat la data de 27.01.2009, după cum urmează:

Art. I - (1) Suma de xxxxx Ron (conform facturii yy din data de 07.04.2009 in valoare de xxxx Ron si facturii yy din 01.05.2009 in valoare de xxxx Ron) datorată de Beneficiar, Prestatorului, pentru serviciile de publicitate prestate de acesta din urma, în baza contractului publicitate nr. CCCC încheiat la data de 27.01.2009, va fi plătită de Beneficiar, Prestatorului, prin ordin de plată, pana la data dar nu mai tarziu de 15.08.2009 inclusiv.

(2) Data plăţii va fi considerată ca fiind data debitării contului Prestatorului.

Art. II - (1) Prestatorul nu mai are nici un fel de pretenţii faţă de Beneficiar în afara plăţii, de către acesta din urmă, a sumei prevăzute în Art. I, la termenul stabilit în Art. I,




(2) De asemenea, Prestatorul se angajează ca, în termenul stabilit în Art. I, să nu întreprindă nicio acţiune pe cale legală împotriva Beneficiarului pentru recuperarea sumei datorate de acesta.


Art. III Prezentul acord intră în vigoare la data încheierii lui.


Prezentul acord a fost încheiat în 2 (două) exemplare originale, ambele având aceeaşi valabilitate, câte 1 (un) exemplar original pentru fiecare parte.

Astept sugestiile dumneavoastra va multumesc
Răspuns la discuția Deducere TVA la import
in aprilie s-a facut importul, probabil ca atunci s-a facut si declaratie
Răspuns la discuția Cum pot deduce benzina
Dar eu am inteles ca in cazul agentilor de vanzari se deduce benzina. Atata timp cat eu am intalniri cu clientii pentru a semna contracte plus contractual eu am implementare ce inseamna deplasare la fata locului pentru ca e vorba de organizare evenimente in aer liber. Am deplasari in alte orase, cazari diurne etc
Buna ziua,

Am facut un import din Corea iar la vama a trebuit sa platesc tva-ul aferent facturii externe, TVA-ul a fost declarat prin declaratia 394, este corect?
Acest TVA este deductibil?

Va multumesc
Buna ziua,

Eu am o firma mica de publicitate in cadrul careia atat eu cat si asociata mea suntem angajate pe functie de director avem doua masini luate in leasing pe firma si noi facem toata munca acestei firme incepand de la vizite clienti - adica vanzare pana la implementare campanii, care inplica drumuri in tara sau in oras cu masinile.
Intrebarile ar fi:
1. In aceasta situatie noi cum putem deduce benzina ? fara tva, ca acesta am inteles ca nu se poate deduce.
2. La masinile cumparate in leasing tva-ul se poate deduce? Dobanzile de la leasing se pot deduce?

Va multumesc anticipat pentru raspuns
In cazul unei asicieri in participatie conform codului fiscal art 28 al;3 veniturile si cheltuielile se atribuie fiecarui asociat corespunzator cotei de participatie. Evidenta se tine prin contul 458. Contabilitatea este condusa de asociatul care este stipulat in contract si lunar acesta trimite asociatului un decont cu care acesta se inregistreaza atat cu veniturile cat si cu cheltuielile . Contractul nu stipuleaza cine plateste impozitul.
Decontul de TVA este depus de cel care conduce contabilitatea urmand ca asociatul sa se inregistreze doar cu veniturile si cheltuielile. In felul acesta la veniturile din activitatea proprie se adauga cele din asociere si la final fiecare isi plateste cota de impozit pe profit.
Noi avem o asociere in care suntem cu 50%-50% fiecare asociat sa trimis decontul si ne-am inregistrat atat cu veniturile cat si cu cheltuielile . In balanta la profit apare atat situatia profitul din activitatea proprie cat si cea din asociere. Obligatia celui care im-i trimite decontul este sa -si diminueze veniturile si cheltuielile cu valorile pe care le-a transmis. In situatia lui la profit o sa apara doar jumatate din profit.
Cum se procedeaza la viramentul impozitului pe profi?
Buna ziua,

Fac parte dintr-o asociere in participatiune. Firma care tine contabilitatea este din Bucuresti firma mea este din Constanta. Cum trebuie facut plata impozitului pe profit?
Plateste firma care tine contabilitatea intregul impozit?
Sau in baza deconturilor facute intre firme isi plateste fiecare impozitul la autoritatea de care apartine?

Cei de la CECAR din Constanta ne-au spus ca fiecare isi plateste impozitul separat insa contabilul asociatului meu sustine contrariul. Nu stiu ce sa fac si unde as putea avea un raspuns indiscutabil.

Sper sa ma puteti ajuta cu o solutie
Răspuns la discuția Nomenclator diurna externa
Aici gasesc pentru Franta diurna in franci unde gasesc modificarile aduse legii?

Multumesc