avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate nitmar

Activitate nitmar

S-a facut contestatie la executare in calitate de garant ipotecar iar cesionara a chemat banca cedenta in garantie. Cesionarul e asociatul majoritar al societatii care a luat creditul si a incalcat clauzele contractului de credit executandu-si silit cu bilet la ordin societatea pe garantiile mobiliare. Daca se admite cererea in garantie sau rezolutia contractului de cesiune, se poate cere in cadrul acestui proces sau in actiune separata ca banca sa nu restituie suma cesionarului si sa se indestuleze din ea, tinand cont ca acesta a luat banii din ipotecile bancare?
Desi a fost sesizat ca doua bilete la ordin emise de societate au fost completat fraudulos de un creditor , inclusiv cu semnatura in fals a administratorului societatii, administratorul judiciar nu a luat nicio masura, acceptandu-le
in tabel. Cum poate fi obligat sa deschida o actiune in anularea lor? O cerere adresata lui si depusa si la instanta unde se judeca insolventa? O actiune in obligatia de a face? E tardiv sa fac eu contestatie la tabel.
Asociatul majoritar -persoana juridica- al societatii a pus in executare un BO emis de societate, si executorul judecatoresc a cerut sa-i fie pusa la dispozitie o suma de bani de la primaria cu care societatea avea un contract de executie. Creantele provenind din acest contract sunt ipoteca intr-un contract de credit cu banca, contract la care sunt garant ipotecar si fidejusor. Primaria nu era tert propit prin vreo hotarare judecatoreasca. Pot face vreo cerere/actiune, prin care sa solicit actionarului majoritar restituirea sumei, avand in vedere ca a incalcat clauzele contractului cu banca, prin incasarea acelor bani?
Daca intr-un proces de executare silita o persoana fizica este reprezentata de avocat, poate depune la dosar precizari pentru lamurirea unor aspecte si inscrisuri personal la un termen? Risca sa ridice vreo exceptie partea cealalta si sa i le anuleze? Avocata cealalta este foarte buna pe procedura.
Cand se face un contract de cesiune, in realitate o subrogatie pentru a deveni cesionarul presedinte al creditoror- daca a stiut ca debitorul e insolvabil si in insolventa, iar bunurile ce le are nu acopera creanta , iar acum executa silit garantul ipotecar/ fidejusorul... cand fidejusorul in cazul unei alte subrogatii nu mai are din ce sa si recupereze prejudiciu... vorbim de rea credinta a creditorului sau are alta denumire? Fidejusorul/garantul e aparat in vreun fel de aceste practici?
Pentru contestatia la masa credala, cererea de repunere in termen se face in baza disp art 186 c proc civ sau sunt alte art?
Contestatia mi am motivat o in drept in baza disp art 113 legea 85/2014, art 22 c proc cov, art 11 c proc civ. Am sesizat instantei ca situatiile financiare depuse la dosarul insolventei nu sunt intocmite si semnate de un contabil ci de directorul, de profesie it-ist. Instanta a tinut cont de asta si le a cerut in raportul de activitate sa refaca contabilitatea. Dar maine am primul termen si adm judiciar a contestat aplicatibilitatea disp art 113, tabelul fiind preliminar si nu definitiv. Pe ce art mi as putea baza contestatia ca sa nu ies din joc? Am dovedit si eroarea in intocmirea tabelului, cu creante/ facturi emise dupa decesul administratorului, cand in societate nu mai erau organe statutare - adm, asociat- iar societatea nici nu mai desfasura activitate. Ma pot incadra in vreun art sau e aplicabil art 113? As avea nevoie de un raspuns azi, va rog, maine e termenul.
Puteti sa mi recomandati un avocat specializat pe executari silite din Constanta?
Va multumesc

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

În contestația la executare puteți solicita instanței sa solicite acele acte de la persoanele care le detin.
Puteți face procedura de asigurare a probelor prev de art. 359 cod proc civ dacă este cazul.
Puteți depune plângerea penala și sa aratati acolo dovezile, solicitand administrarea acestora de către organele de urmărire penala, care le pot cere lichidatorului sau instanței sau în posesia oricui ar fi.

Actiunea de evacuare impotriva unei societati in insolventa de depune la judecatorie sau la tribunal la judecatorul sindic care se ocupa de procedura insolventei?
Sunt garant ipotecar si fidejusor la un credit luat de o firma in insolventa; s-a deschis executarea silita impotriva mea- nu au fost inca trimise actele de executare. Gajurile firmei la acel credit au fost devalizate de fostul director. Administratorul judiciar refuza sa imi puna la dispozitie acte cu care sa fac plangere penala- extrase de trezorerie, contracte false etc, nici el nu face nimic. Pot cere actele prin ordonanata presedentiala sau ce pot face sa le obtin ?imi trebuiesc destul de repede sa ma apar in contestatia la executarea silita.