avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate naibody

Activitate naibody

Răspuns la discuția Taxa de timbru - Dat in Debit
MULTUMESC
Răspuns la discuția Taxa de timbru - Dat in Debit
Multumesc foarte mult !
Deci debitul se plateste la domiciliul meu, nu la Bucuresti. Incepeam sa am indoieli.
Este vreo problema daca astept sa fiu notificat/somat ?
Multumesc inca o data !
Răspuns la discuția Plangere impotriva unui judecator
Multumesc foarte mult ! Cred ca voi renunta la a mai face plangere impotriva judecatorului.
Cat despre Recurs, desigur il voi face, imediat ce mi se va comunica decizia. Deocamdata, am luat cunostinta de solutie de pe portalul instantelor.
Inca nu stiu sigur ce sa solicit in Recurs - modificare sentinta - pe art.304 indice 9 - sau casare sentinta - in baza art.312 care spune:
Modificarea hotărârii atacate se pronunţă pentru motivele prevăzute de art. 304 pct. 6, 7, 8 şi 9, iar casarea pentru cele prevăzute de art. 304 pct. 1, 2, 3, 4 şi 5, precum şi în toate cazurile în care instanţa a cărei hotărâre este recurată a soluţionat procesul fără a intra în cercetarea fondului

S-ar putea sa solicit modificarea pe art.304 cu 9 si IN SUBSIDIAR casarea pe art.312 ? Multumesc anticipat.
Am avut un proces la Bucuresti, care s-a terminat in anul 2008, la ICCJ. Fiind pensionar cu pensie f mica, am solicitat in instanta scutire sau amanare de la plata taxei de timbru judiciar. Instanta de la Curtea de Apel Bucuresti mi-a admis cererea, in sensul de amanare de la plata taxei.
La terminarea procesului, instanta suprema m-a dat in debit pe un termen de 3 ani cu suma reprezentand taxa de timbru.
Eu sunt din Bacau, m-am interesat anul trecut dar si anul acesta la Directia Fiscala Bacau - acolo unde platesc impozitele pentru locuinta - daca mai am vreo suma de platit si mi s-a spus ca NU. Eu vreau sa fiu corect si sa-mi platesc datoria, dar nu stiu unde si cum. Nici cei de la Directia Fiscala nu m-au putut ajuta. Multumesc.
Am avut un proces la Bucuresti, care s-a terminat in anul 2008, la ICCJ. Fiind pensionar cu pensie f mica, am solicitat in instanta scutire sau amanare de la plata taxei de timbru judiciar. Instanta de la Curtea de Apel Bucuresti mi-a admis cererea, in sensul de amanare de la plata taxei.
La terminarea procesului, instanta suprema m-a dat in debit pe un termen de 3 ani cu suma reprezentand taxa de timbru.
Eu sunt din Bacau, m-am interesat anul trecut dar si anul acesta la Directia Fiscala Bacau - acolo unde platesc impozitele pentru locuinta - daca mai am vreo suma de platit si mi s-a spus ca NU. Eu vreau sa fiu corect si sa-mi platesc datoria, dar nu stiu unde si cum. Nici cei de la Directia Fiscala nu m-au putut ajuta. Multumesc.
Am introdus o actiune in contencios administrativ la Curtea de Apel Bucuresti; In actiune am atacat raspunsul unei institutii publice (CNVM) la o cerere. In cerere solicitam CNVM sa verifice legalitatea actelor unui broker. Raspunsul a fost unul formal, fara cercetarea şi constata încălcarea dispoziţiilor legale indicate.
Judecatorul a admis exceptia paratei, aceea ca raspunsul autoritatii nu este act administrativ .
Eu detin o decizie intr-o speta similara in care aceeasi instanta dar si instanta suprema s-au pronuntat ca raspunsul unei autoritatii publice este act administrativ asimilat. Este vorba despre sentinţa civilă nr.2020 din data de 05.09.2007 a Curtii de Apel Bucuresti si de Decizia nr.710 a Înaltei Curţi de Justiţie şi Casaţie din 22.02.2008.
Pentru asa o solutie in afara legii, eu intentionez sa fac plangere impotriva acestui judecator. Ma poate cineva indruma care este acuzatia intr-un astfel de caz ? Care ar putea fi motivatia juridica si caror instante ma pot adresa ?
Răspuns la discuția RECURS Contencios
Multumesc; asta inseamna sa fac Recurs cu modificarea sentintei iar nu cu casarea.
Pot sa cer in subsidiar casarea, in baza art.312 care spune :
"casarea pentru cele prevăzute de art. 304 pct. 1, 2, 3, 4 şi 5, precum şi în toate cazurile în care instanţa a cărei hotărâre este recurată a soluţionat procesul fără a intra în cercetarea fondului"
?
Am introdus o actiune in contencios administrativ la Curtea de Apel Bucuresti; In actiune am atacat raspunsul unei institutii publice (CNVM) la o cerere. In cerere solicitam CNVM sa verifice legalitatea actelor unui broker. Raspunsul a fost unul formal, fara cercetarea şi constata încălcarea dispoziţiilor legale indicate. Instanta s-a pronuntat pe exceptia invocata de aparare, aceea ca raspunsul autoritatii nu este act administrativ, asadar a admis exceptia paratei #-o . Eu detin o decizie intr-o speta similara in care aceeasi instanta dar si instanta suprema s-au pronuntat ca raspunsul unei autoritatii publice este act administrativ asimilat. =D>
Intrebarea este: cum sa fac Recursul - pe care articol din C.Proc.Civ ? Cu modificare sau casare ? Un coleg jurist m-a sfatuit sa fac recursul cu casare, dar mi-a indicat art.304 indice 5, insa eu as merge pe indice 9. Multumesc.
Sunt in CIC (concediu crestere copil) iar fabrica unde lucrez intra in lichidare; se stabileste ca oamenii disponibilizati astfel beneficiaza de Ordonanta. Eu pot beneficia de ordonanta, fiind in CIC ? In ce conditii ? Trebuie, eventual, sa ma reangajez sau pot sa iau Ordonanta automat ?
Răspuns la discuția PRESCRIPTIE Contract Comision
MULTUMES MULT ! Nu sunt sigur daca nu cumva pot INVOCA NULITATEA contractului in baza art. mentionat care spune "Sub sanctiunea nulitatii contractului, ..." doar pana in DECEMBRIE, adica la 3 ani de la INCHEIEREA lui. Este adevarat ca prejudiciul a aparut in luna mai, dar SIGUR pot invoca nulitatea - aratand ca acesta a fost intocmit cu eludarea legislatiei incidente - in luna MAI, la mai mult de 3 ani de la incheiere ?