avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate doru barbu

Activitate doru barbu

cum oblig un proprietar din asociatia de locatari sa faca dezinsectie
1.Am fost activ din 1980 pana in 2007;2008 somaj,din 2008 decizie de pensie invaliditate grd.II.Din 2010 am trecut pe grd.II.Intre 2011-2014, avand drept de lucru 4 ore, am lucrat ( cu contract de munca de 2ore si 4 ore) ).Cum , de unde pot afla vechime mea totala in munca (nu mai sunt carti de munca).
2.Pana cand merg la comisie, functie de ce ?
3.Pt. perioada muncita 2011-2014, pensia poate fi recalculata ?
Carei institutii trebuie sa ma adresez pt. a afla raspunsul la aceste intrebari ?
Multumesc
Daca pensia anticipata partiala este de 1100 lei si salariul este de 600 de lei (brut) se incadreaza in lege ? Multumesc.
Puteti sa-mi dati un exemplu referitor la cum poate fi afectata pensia anticipata ?Multumesc
Un administrator care a lucrat cu contract de munca la o asociate de proprietari, a iesit la pensie anticipata, poate continua la aceeasi asociatie ca administrator angajat cu conventie civila ?
Un pensionat anticipat poate munci ca administrator la o asociatie de propretari ?
Nascuta la 12 decembrie 1958 (F), vechime cotizare 33 ani, grupa a doua de munca 14 ani si 3 luni.Cand poate iesi la pensie anticipata?
Discuție Definitii
Ce este CAS si CASS? Aveti vreo definitie simpla ?
Daca am venitul de 500 roni trebuie sa platesc CAS ? Daca nu , beneficiez de asigurari de sanatate , vezi retete compensate, spitalizare ... ?La spital cere document ca esti platitor de CAS.Pai daca sunt scutit cf.legii (vezi venitul) ce document prezint ?
Multumesc ,
Doru Barbu
Consider ca o problema pusa de mine a fost epuizata, si nu mai face obiectul dezbaterii.Cum fac sa sterg subiectul respectiv?
Multumesc