avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate daridannah

Activitate daridannah

buna seara,am si eu o problema ,ma judec cu patronul firmei unde am lucrat,el a fugit din tara si magazinul s-a inchis din cauza ca nu a mai platit facturile la furnizori si ei si-au luat marfa inapoi si asa magazinul s-a inchis.eu am dat firma in judecata,pt. ca nu mi s-a platit salariul si cartea de munca nu se poate elibera de catre itm,patronul fiind pfugit din tara.am avut al doilea termen si l-a mai citat o data sa duca actele la registrul comertului pana in data de 16 dec.2009,dar am auzit de la un alt avocat ca pot sa dau firma in faliment impreuna cu celelalte colege cu care am lucrat si care sunt si ele in judecata cu firma,cum se poate aplica legea falimentului in acest caz?si contabila care tinea contabilitatea la firma nu era angajata la firma ci doar il ajuta pe patron,iar actele adica pontaje si state de plate au ramas la ea.si pe deasupra prietena patronului a intrat in magazin si a luat toate actele firmei fara nici un drept legal,cum pot sa-i fac plangere penala pt. furt de acte si am dovada ca actele sunt la ea pt.ca am inregistrat-o cu telefonul mobil ca actele firmei sunt la ea . va rog un raspuns cat mai repede pt ca sa se poata incheia cat mai repede procesul.
da,am inteles ca il dam in jdecata ,si asa o sa facem,dar care sunt pasii care trebuie urmati si ce putem sa-i facem prietenei lui ca a luat actele firmei asta nu inseamna furt de acte oficiale ?daca nu se mai gasesc din acte si se fac pierdute?
buna ziua am o mare problema si nu stiu ce rezolvare poate avea ,deci sa incep cu inceputul,am lucrat la un magazin alimentar,am ramas insarcinata si am ramas in concediu medical pt. ca era sa pierd sarcina ,deci este o sarcina cu risc,pana acum totul e ok la firma,in data de 15 a lunii in curs am fost la magazin sa-mi ridic banii pe concediu medical am aflat ca administratorul este plecat din tara si magazinul are termen sa elibereze spatiul pt ca nu s-a platit chiria.au venit agentii comerciali sa-si ridice marfa pt nu li s-au achitat facturile,in 2 ore nu a mai ramas nimic pe rafturi si fata care se ocupa de contabilitatea primara nu mai avea contract cu firma si doar il ajuta pe patron,a predat cheile magazinului cuiva care se ocupa cu spatiul si a pus un afis pe geam ca magazinul s-a inchis.angajatorul nu raspunde la telefon si contabila care se ocupa de acte nu a fost platita si nu mai se ocupa de acte ,cartile de munca nu sunt inchise si nu poate sa le inchida fara angajator si el nu poate fi gasit ca e plecat din tara.actele firmei si calculatorul au fost luate de catre prietena sefului care nu are nici o legatura cu firma.noi angajatele firmei nu stim ce se intampla cu noi si suntemdoua gravide cu sarcina cu risc si nu stim unde sa ducem concediile medicale si cine ne va plati,pt ca noi nu ne-am luat salariile si nu stim cine ne va inchide cartile de munca ,daca seful nu va fi de gasit si nu va mai veni in tara?ce ne puteti sfatuiti sa facem in situatia aceasta?pe prietena lui o putem da in judecata ca a luat actele firmei fara sa stie cineva si fara sa aiba vreun drept asupra firmei si a actelor?pe el putem sa-l dam in judecata si daca nu este in tara ,cum pot autoritatile sa-l gaseasca?va rog mult un raspuns urgent.
buna ziua ,daca am doar 10 luni si jumatate (adica imi lipseste jumatate din ianuarie si luna februarie) pt a beneficia de indemnizatie de crestere a copilului se mai poate face ceva ?este adevarat ca s-a modificat perioada de sarcina si lauzie de la 126 zile la 168 zile,adica 68 zile inainte de nastere?si in cazul in care nu se mai poate face nimic si isi ia sotul meu concediu de paternitate eu cat timp as mai avea voie sa stau acasa cu bebe si in cazul in care alaptez?cum se procedeaza in cazul in care beneficiaza sotul de indemnizatie de crestere a copilului ,dupa cat timp va trebui sa merg eu la servici?va multumesc mult.
buna seara mai exact imi lipseste jumatate din ianuarie si luna februarie 2009. nu as putea sa merg eu la casa de pensii si la casa de asigurari de sanatate sa imi platesc contributiile pe jumatatea lunii ianuarie si luna februarie ca sa pot beneficia de indemnizatie de crestere a copilului pana la 2 ani sau in cazul in care nu se poate nicicum,daca face sotul pe el ,eu cat as putea sa mai stau acasa cu bebe dupa ce nasc si in cazul in care alaptez cum se procedeaza dupa cat timp va trebui sa merg din nou la servici?va rog un raspuns.cu stima daridannah.
buna am si eu o intrebare,sunt insarcinata in 10saptamani si nu stiu daca pot beneficia de indemnizatie in urmatoarea situatie:in sept.2008s-a terminat cic pana la 3ani,am avut preaviz,apoi somaj pt ca firma a dat faliment pana la data intoarcerii mele la servici,apoi in 6 noiembrie,m-am angajat la o firma si am schimbat somajul in 30%,care e valabil pana in 4aprilie2009,iar in data de 15 ianuarie s-a incetat contractul de munca la firma respectiva,nu am mai lucrat pana in data de17 feb.2009,iar conractul de munca e facut din data de 6martie2009,intrebarea mea e daca mai e valabil somajul de30% si daca se ia in considerare la calcularea celor 12 luni inainea nasterii copilului.data nasterii copilului ar fi 20oct.2009.cei 30% se considera venit?va rog un raspuns cat mai repede si am uiat sa va mai spun ca luna aceasta nu am mai primit cei 30%,sa fie din cauza ca nu am mai lucrat sau trebuie sa merg eu la somaj sa duc adevarinta care sa ateste ca sunt angajata?cu stima daridannah.va multumesc.
buna ,am si eu o intrebare ,sotul meu lucreaza la o firma de mobila la comanda si de o saptamana nu mai au de lucru ,si au fost lasati acasa,intrebarea mea esta daca angajatorul are voie sa ii tina in concediu fara plata sau doa r daca vor ei?cum se procedeaza in aceasta situatie?le va da zile de concediu legal sau ce se intampla?daca firma nu mai are lucrari in continuare si va sta acasa ce poate face el in situatia aceasta?va rog un raspuns,cu stima.
multumesc pt.raspuns,dar tot nu mi-ati dat un raspuns clar la situatia mea
va multumesc pt promtitudine,cu stima daridannah.
multumesc pt raspuns.