avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate ada2113

Activitate ada2113

cine ma poate ajuta si pe mine cu 2 fise de post pentru : manager marketing si agent reclama publicitara?
pt prima am gasit ceva pe google dar incomplet iar pentru a doua nu am gasit decat platit - as lua si asa insa nu stiu daca este buna
multumesc
va rog da se poate sa mi spuneti si mie daca ziua de 30 aprilie trebuia oprita din salariu.
la scoala la care sunt eu (si este singura la care s a facut asa din cate stiu) ne au oprit ziua de 30 din salariu eu neavand nici macar ore in data de 30 acolo ci in alta scoala (unde nu s a oprit nimic nimanui)

in loc de 20 de zile s au pontat in edusal doar 19 zile pe aprilie
ce as vrea sa stiu este :
1 daca aceasta zi noi recuperand materia in luna mai mai poate fi recuperata (cu toate ca din cate stiu nu se mai poate adauga o zi in plus in edusal)
2 daca din aceasta cauza vom aparea cu intrerupere la vechimea in munca si va afecta cumva indemnizatia de crestere copil pentru pentru o colega care va naste in cateva luni (stiu ca parca trebuie sa fie 12 luni de cotizare fara intrerupere)
multumesc
nu stie nimeni?:(
as dori sa stiu daca am obligati sa cedez din teren pentru a se face un zid de sustinere a asfaltului.
luna trecut s a asfaltat drumul comunal pentru aceasta am cedat o parte din teren in partea de sus a drumului ca sa se extinda cu drumul si sa se incadreze si sa faca rigole
acum dans vor sa fac un zid de sustinere si in parte de jos a drumului ceea ce ar presupune sa cedez din nou o alta parte din teren (lucru care nu l a mai facut nici un porprietar din comuna) nu asta ar fi problema - ci faptul ca facand acest zic mie imi blocheaza accesul la drum si ca sa intru pe teren va trebui sa trec pe la vecini
cd pot sa fac in acest caz? imi pot lua cu forta din teren ? pot sa pun cumva niste conditii sa nu faca acest zic pana nu gasesc o solutie sa mi faca si mie cale de acces?

multumesc
se poate va rog sa mi spuneti si mie daca acest contract de comodat pentru masina trebuie inregistrat undeva? sau se incheie intre firma si pers fizica fiecare oprind cate un exemplar si atat?
se poate face pe perioada nedeterminata?
Răspuns la discuția contract prestari servicii
eu tot insist as vrea sa stiu si care sunt penalizarile daca se poate
multumesc
as dori sa stiu ce daca sunt penalizari si ce penalizari in cazul in care o firma prestatoare de servicii de publicitate ofera reclama pe un site de exemplu ofera factura in care se specifica de cand pana cand este valabil serviciul, trimite si contractul celor interesati de reclama insa multi dinntre acestia fac plata si nu mai trimit contractul inapoi semnat.

ce penalizari sunt pentru firma care a oferit serviciile (aceste contracte sunt obligatorii?)
as dori sa stiu:
1 in cazul unui portal de firme - firmele care vor anunturi platite (sa fie evidentiate si sa apara mai in fata ) trebuie incheiat si contract sau este suficienta factura? aceasi intrebare si pentru realizarea de site uri
2 in cazul unui contract de comodat pentru masina trebuie inregistrat acesta la registrul comertului cum am facut cu cel de spatiu?

1.ani petrecuti la pensie (revizuibila) se considera vechime sau ca sa iesi la pensie de drept se iau in calcul doar anii de munca efectiva?

2. in continuare copilul care beneficiata de pensie de urmas si este la facultate are dreptul sa realizeze venituri fara o suma axia liita sau s a mai modificat ceva de anul trecut si nu le mai poate cumula - pensia de urmas si salariu?
contractul de comodat pentru firma incheiat intre proprietar si firma trebuie depus la registrul comertului?
daca da ce se intampla daca nu l am dus - nu am stiu din 2008 de cand am deschis sediul nu am mai dus nimic la reg si intre timp de o luna s a schimbat si proprietarul.
ce trebuie sa fac?
intreb asta pentru ca am intrat pe recom si vad ca scrie - sediu expirat si nu stiu ce inseamna
multumesc