avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate misu183

Activitate misu183


POPA GHEORGHE a scris:

Poate nu am fost dstul de clar. Dupa cum am mentionat si anterior, la RC puteti afla numele firmei care a preluat activele si dupa caz, arhiva, in conditiile in care cunoasteti locatia si pe aceasta locatie functioneaza in prezent o alta firma.
Identificati, eventual (daca exista), numele firmei actuale la RC si apoi mergeti la respectiva firma si va interesati daca a preluat active si/ sau arhiva de la vechea firma, ocazie cu care puteti afla numele firmei unde a lucrat ruda dvs.
La ITM de unde s-a ridicat carnetul de munca, in prezent pierdut, pot exista documente scrise prin care carnetul respectiv a fost primit de la firma .... pentru a tine evidenta. Mergand la firma din antetul documentului exista posibilitatea sa fie firma in discutie.
Daca ruda dvs. a beneficiat de grupa de munca, la ITM pot exista documente depuse de firmele in discutie, anual, dupa 1990 conform prevederi Ordin MMPS nr. 50/ 1990, prin care firmele respective (se pot identifica numele din antet document) au cerut aviz de incadrare in grupa de munca.
Procedura pe care o descriu este stufoasa, dar exista o posibilitate de a afla denumirile firmelor. Mai este o piedica - inspectorii de la ITM sa fie dispusi sa caute, desi contracost (cu bon fiscal) au posibilitatea sa caute/ sa dea documente solicitantilor.
Mai simplu este ca ruda dvs. sa gaseasca fosti colegi care sa-si aminteasca unde au lucrat impreuna.

Multumesc! Si eu i-am spus sa-si caute fosti colegi.




Cornel Vasile a scris:

Arhiva unitatilor din regimul comunist nu se afla la ITM ... perioada dupa 1990 /1997 il ajuta la ITM numai daca stie denumirea societatii private, in rest nu.

De asta ma temeam si eu. Multumesc pt raspuns!
Asta am intrebat si eu. Absolut nici un document. I-am zis sa caute orice de care se agate. O decizie, un fluturas de salariu etc. A aruncat tot.
Am indemnat-o sa-si caute fosti colegi de servici pe retelele de socializare. Nu se stie, poate da peste cineva.
I-am zis sa se agate de orice.

Ma gandeam daca exista undeva vreo lista cu toate societatile incepand din vremea comunismului pana acum. Am sa incerc la Registrul Comertului. Multumesc!
Buna ziua,
O ruda de-a mea a pierdut cartea de munca pe care a ridicat-o de la ITM acum 5 ani.
In perioada 1985-1997 a avut 2 locuri de munca.
Tot pe acest forum am gasit pasii de urmat pentru a-si procura adeverintele de vechime de la fostii angajatori/lichidatori sau de la arhiva nationala judeteana, dupa caz.
Problema este ca nici macar nu mai stie numele celor 2 angajatori la care a lucrat in perioada 1985-1997.
De pe urma lor nu mai detine nici un document in care sa regaseasca numele societatilor respective.
Nu vreau sa comentez mai mult.
Intrebare: exista vreun mod in care sa afle numele celor 2 angajatori?
Din toate astea isi aminteste doar locatia societatilor respective care acum sunt istorie.
Va multumesc anticipat pentru orice sfat!
Buna ziua,
Sotia mea si-a dat demisia si a plecat la o alta societate concurenta. La depunerea demisiei nu a vrut sa le spuna unde pleaca.
Acum ea vrea sa stie daca fostul angajator poate afla la ce firma s-a dus.
I-am spus ca de cand se lucreaza cu Revisalul se poate afla dar parerea mea nu e avizata. Poate cineva care lucreaza efectiv intr-un dep de Resurse Umane sa-mi daca intr-adevar se poate afla?
Cu respect!
Buna ziua!
Nu stiu exact cum se procedeaza in cazul in care am castiguri din tranzactii binare pe internet. Mentionez ca tranzactiile se fac printr-o aplicatie cu un domeniu locat in afara tarii. Dupa solicitarea de retragere a sumelor castigate banii imi ajung intr-un cont bancar. Ce trebuie sa fac mai departe ca sa nu am "surprize" cu ANAF?
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
Am o ruda stabilita in Italia de mai bine de 16 ani, divortata in Romania din 1996 si recasatorita cu un italian in 2015.
In urma divortului din 1996 si-a pastrat numele fostului sot.
In urma casatoriei, conform legilor din Italia, ea si-a pastrat acelasi nume de la divortul din1996.
Acum pentru dobindirea cetateniei italiene autoritatile de acolo ii cer sa pastreze doar unul din nume: numele de fata din certificatul de nastere sau numele pe care il are acum in urma divortului din 1996.
Ea acum vrea sa pastreze doar numele de fata.
Este cazul consultarii unui avocat in situatia ei mai "ïncalcita"?

Va multumesc!


Buna ziua!
La o societate SA la care s-a dispus declansarea procedurii faliment prin decizie judecatoreasca in 2007 ce se intimpla cu actiunile?
Am pe cineva in familie care in urma celebrei cuponiade de prin 92-93 are actiuni la aceasta societate.
Cum pot afla ce s-au intimplat cu actiunile respective?
E posibil sa fi fost preluate de altcineva sau pur si simplu au devenit hirtii goale?
Unde pot sa ma interesez?

Multumesc pt suport!
O data eu i-am dat afara din casa.
Au venit pe n.v. si au intrat cu tupeu chiar daca le-am spus sa vina alta data.
De atunci se afiseaza mare la intrarea in bloc cu 2-3 zile inainte ca sa nu mai existe discutii.B-)