avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate ole

Activitate ole

In cazul unei firme cu 2 administratori, daca unul va fi revocat, trebuie depusa declaratia 088?
Pentru trim. IV 2014 microintreprinderile depun declaratia 100 sau 101
Discuție Aplicare oug 77
Buna ziua,

Ma intereseaza daca posturile personalului nedidactic ce se vacanteaza la ora actuala in invatamant se blocheaza, si daca se poate organiza concurs de ocupare.
conf. oug 77/2013 stiu ca nu, insa aceasta a fost declarata neconstitutionala...
Buna ziua,
Daca un cadru didactic nu apare pe hotararea judecatoreasca definitiva, desi in perioada respectiva era angajatul scolii insa doar cu 0.5 norma (si membru de sindicat ), poate fi platit de scoala noastra in baza hotararii judecatoresti de la cealalta scoala pe care este mentionata ?
ole a scris:

Daca s-a emis o factura in trim. IV 2013 - decembrie si s-a incasat doar in trim. I 2014 -ianuarie , trebuie cuprinsa in declaratia 300 doar la pct A LIvrari de bunuri si prestari de servicii efectuate a caror tva aferenta a ramas neexigibila, existanta in sold la sfarsitul perioadei de raportare, ca urmare a aplicarii sistemului tva la incasare?


De asemenea ..pentru o factura in suma de 500 lei tva inclus...din care s-a platit partial in trim. IV 300 lei si in trim I 2014 - 200 lei......voi deduce in d300 pe trim IV 241,94 baza si tva 58,06
Daca s-a emis o factura in trim. IV 2013 - decembrie si s-a incasat doar in trim. I 2014 -ianuarie , trebuie cuprinsa in declaratia 300 doar la pct A LIvrari de bunuri si prestari de servicii efectuate a caror tva aferenta a ramas neexigibila, existanta in sold la sfarsitul perioadei de raportare, ca urmare a aplicarii sistemului tva la incasare?
Răspuns la discuția Declaratie 100/trim4/2013
Da, am inteles...eu ma refeream la impozitul pe veniturile microintreprinderilor
Răspuns la discuția Declaratie 100/trim4/2013
Daca se depune decl. 100 pe trim IV pana la 25 ian atunci nu se mai depune decl. 101?
Răspuns la discuția Diurna externa
Ok, am inteles..partial..
Concret, daca noua ni se acorda in proiect 110 euro/zi diurna si cazare...documentele de cazare de ex. totalizeaza 20 euro, inseamna ca pt. diurna raman 90 euro....
Daca se platesc contributii doar pt. ce depaseste limita de 2,5 ori nivelul stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice inseamna ca eu voi impozita doar pt diferenta dintre 90 si 87.5 euro?

Discuție Calcul diurna
Buna ziua,
Este implicata si unitatea noastra intr-un proiect comenius. Ii rog pe aceasta cale pe cei care au avut aceasta situatie sa ma ajute putin.
Primul lucru este legat de diurna externa. Am inteles (sper ca bine din hotararea 518/10.07.1995 actualizata la 29.03.2012 ) ca in Europa, cu mici exceptii, nivelul diurnei este de 35 euro/zi.
In proiect se acorda (de ex. in Polonia) 110 euro/zi nivel maxim pt. diurna si cazare. Diferenta am inteles ca se considera venit impozabil. Trebuie sa o includ cumva in statul de plata sau sa fac stat de plata separat si sa retin contributii ca la salarii?

La ce curs de schimb fac impozitarea, din ce zi?
Multumesc!