avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate anamihai

Activitate anamihai

Discuție contestatie stb
contestatie stb
Buna ziua in data de 26 iulie am circulat pe linia tramvaiului 41 ,Nu circul frecvent cu transportul in comun ,la urcare am vrut sa validez cardul si am contatat ca nu mai am calatarii si am vrut sa dau msj pt a achita dupa tel contravaloarea tichetului ,timp in care sau urcat si controlorii ,o doamna frustrata care pana sa ii dau sent msj-ului a inceput sa faca atmosfera....am refuzat sa semnez amenda si azi am primit-o prin posta ora din procesul verbal este 8;32(desi era cel putin 8:40) si eu am primit msj ca am calatorie valabila la8;31.. pot face contestatie?
Multumesc
Buna ziua
In urma cu o saptamana si jumatate mama mea a decedat
Aceasta a avut un credit la provident pe care nu la platit si a ajuns dosarul la un executor
Sa plătit o parte din suma cat a fost in viata
Intrebarea mea este acum cum se procedează? Dacă a decedat cui revin obligațiile de plată sau ce se poate face?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Contract de cesiune
acea conditie nu este clauza in contract dar pe noi ne intereseaza cum putem face sa nu mai avem nici o treaba cu acel apartament si sa ramana numai al soacrei mele
unde trebuie sa mergem la notar sau la tribunal pt ca cineva ne indruma spre tribunal
Buna ziua
am o problema si va rog sa ma ajutati
soacra mea cand a cumparat apartamentul la trecut in contractul de vanzare cumparare si pe sotul meu in calitate de cumparator si pe ea si pe socrul meu cu drept de uzufruct viager conditia find ca el sa ii intretina (aceasta conditie nu a fost mentionata in contract insa banuiesc ca se ntelege) si conditia nu a fost respectata si vreau sa stiu cum poate face sotul meu ca sa renunte sa nu maI aiva nici o treaba cu aceasta casa si sa ramana in totalitate a socrilor mei...
mentionez ca sunt cu toti de acord sa faca treaba asta
Va multumesc
Răspuns la discuția demisie dupa postnatal
multumesc mult
Răspuns la discuția demisie dupa postnatal
deci sa inteleg ca singuru lucru pe cre tre sa il fac e sa fac o cerere de demisie si o decizie de demisie pe care fostul patron sa le semneze si stampileze si alea vor ramane la mine? si la noul loc de munca imi poate face contract oricand?
Buna ziua
Am si eu o intrebre pe data de 19 octombrie a implinit fetita mea 2 ani si urma ca dupa data de 20 sa incep din nou munca doar ca firma la care am lucrat inainte de a naste intr-un fel nu mai exista ....de fapt ca sa fiu mai explicita patronu care era atunci acum figureaza doar in acte el persona nu se mai ocupa de firma...ideea e ca eu vreau sa imi dau demisia si sa imi faca contract de munca la firma unde lucrez in prezent daca ma poate ajuta cineva cum trebuie sa procedez ....Mentionez ca fostu patron mia sp ca sa imi fac eu demisia el sa mi-o semneze si stampileze si sa ma duc eu sa mi-o intregistrez la itm...se poate face transfer de la o firma la alta?daca da cum?
Va multumesc!!
Discuție furt calificat
la ora 12:20 intratnd in magazinul cora am luat un cos de cumparaturi mam deplasat la raionul de electrocasnice unde am luat de pe raft un epilator brawn mam deplasat la raionul legume fructe unde imi si desfasor activitatea si lam pus in dulap la o vitrina unde prelucram fuctele cu gandul de al cumpara mam intreptat catre vestiare unde mam schimbat in hainele de munca urmand sa cobor jos.AM facut pontajul apoi am intrat in depozitul de legume fructe am luat o cutie goala si mam dus la vitrina unde pusesem produsul am luat produsul lam pus in cutie mascandul cu cutia ptr a nu vedea sefii mai mari riscam sa pierd locul de munca si am intrat iar in depozitul de legume fructe unde lam abandonat deoarece nu mai vroiam sal cumpar.a venit paza magazinului si mia spus unde este produsul ca daca nul scot ma da afara, produsul nu sa mai gasit. am fost chemat la politie mi sau luat amprente si mi sau facut poze . Ce mi se poate intampla atunci cand mi se face dosar penal in cazul unui furt calificat?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Discuție uzfruct viager
Buna seara
am o nelamurire am un apartament in contractul caruia eu sunt proprietar iar parinti mei au uzfruct viager pe intregul apartament...daca as avea o problema cu banca de exemplu se poate disppune executarea imobilului?
va multumesc!!
Răspuns la discuția rezilierea contractului de credit
pot face ceva ca sa ajung la o intelegere cu banca si sa nu mai ajung la judecata?