avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate savu.ioana

Activitate savu.ioana

Buna ziua,
doresc sa stiu daca as putea sa fac o reclamatie la Protectia Consumatorului pentru ca mi-a fost vandut un telefon care nu era destinat comercializarii pe piata europeana, nefiind informata de acest lucru.
Este un telefon care s-a stricat cand nu eram in tara. Din cauza ca era un produs destinat pietii asiatice, nu a putut fi reparat in Anglia unde nu aveau piese de schimb. In Romania am incercat in 3 service-uri si nu se gasesc piese de schimb.
Iar firma care l-a comercializat (firma cunoscuta) imi cere pentru reparatie pretul unui telefon nou.
Multumesc
Răspuns la discuția Casa de marcat
Multumesc.
Dar daca am vanzari punctuale catre persoanele fizice, cel mult una doua pe luna?
Discuție Casa de marcat
Buna ziua,

lucez la o firma de productie publicitara. Ocazional vindem si la persoane fiizice. Nu incasez niciodata numerar de la ele, nici prin card, ci doar prin banca.
Bineinteles, le eliberez factura fiscala.
Este necesar sa am casa de marcat?

Multumesc,
Buna ziua,

doresc sa stiu daca s-a schimbat ceva in legatura cu acest impozit.
Mama are urmatoarele proprietati:
1 apartament cumparat
1 garsoniera - mostenie legala
1 apart - mostenire testamentara dupa o matusa.

Pana anul trecut nu a platit impozit majorat, cf. art. 252-al. 2, apartamentele fiind dobandite prin succesiune legala.
Anul acesta inspectoarea i-a recalculat impozitul cf. grilei de majorari si a pus-o sa plateasca impozitul majorat, conform art. 252-alin.1. Si i-a fost recalculat impozitul si i s-a spus sa plateasca in acelasi mod pentru ultimii 3 ani.
Culmea este ca inspectoarea i-a spus ca boc i-a spus sa faca asa.

Intrebarile sunt urmatoarele:
- pot sa aplice procentul de majorare la garsoniera obtinuta prin succesiune legala?
- mostenirea testamentara intra sub incidenta art. 252 - alin 2 sau nu?
- cum se stabileste procentul aplicat fiecarei case? Conteaza ordinea in care au fost obtinute?
- majorarea se poate aplica retroactiv, atata timp cat s-a platit intotdeauna suma calculata si comunicata de fisc?

Multumesc
Buna ziua,

am un contract de inchiriere a unui spatiu, de la o persoana fizica. Am contract si chitanta fiscala.
Contabila mi-a spus ca nu se mai accepta nici o cheltuiala fara factura.
Cum pot deconta cheltuiala din moment ce proprietarul nu imi poate elibera factura fiscala ?
Buna ziua,

am citit undeva ca viza de consultant fiscal u este necesara in cazul microintreprinderilor. Este adevarat ?

Merci
Buna ziua,
am un angajat care si-a dat demisia cu acordul partilor, incepand cu data de 6 august. A mai lucrat 3 zile luna aceasta, in schimb a luat 20 de zile Co in perioada ian-aug. Vreau sa stiu daca legal pot sa fac o compensare a 3 zile de CO cu cele 3 zile lucrate luna aceasta. Restul nu ma complic sa-i recuperez, dar as putea sa-i cer sa-i returneze? Sau trebuie mers in justitie?

Multumesc
Răspuns la discuția concediere
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului.
Discuție concediere
Buna ziua,

as dori sa stiu daca in cazul in care doresc sa fac o concediere intr-o firma cu 7 angajati (datorita restrangerii activitatii) sunt obligata sa platesc 1 salariu compensatoriu, asa cum prevede CCM la nivel national.

Multumesc