avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate lulita

Activitate lulita

Discuție termen preaviz
buna ziua! in data de 28.06.2011 am primit cu confirmare de primire prin posta preavizul cu nr.225/27.06.2011,20 de zile .la ce data voi primi decizia de concediere ?multumesc
Răspuns la discuția terminare perioada de preaviz
am scris eronat 27 iunie-22 iulie 2011 ,multumesc si scuze
buna ziua!sunt in perioada de preaviz din 27 iulie pana in 22 iunie 2011 ,care este data la care ar trebui sa-mi fie eliberate adeverintele pentru somaj si decizia de concediere si totodata care este termenul de contestare a deciziei de concediere.multumesc!
Răspuns la discuția pot face sesizare itm
sesizarea la itm vreau sa o fac pentru a se verifica daca intradevar acest post a fost redus si faptic plus alte nereguli la incadrarile care se fac in cadrul firmei cat si majorarile de salariu in perioada de insolventa,ba mai mult unii colegi au cumul de functi fara sa aiba studii pentru acele posturi
Răspuns la discuția pot face sesizare itm
lucrez la o firma cu capital de stat aflata in subordinea primariei care are reprezentant aga,consiliu de administratie .organigrama institutiei este aprobata la fel ca si bugetul de consiliul local al orasului.
mi-a fost trimis preavizul prin posta cu mandat de primire a semnat tatal meu de primire ,in preaviz era stipulat: dispozitiile art 55 lit.c raportat la art.65 din codul muncii. ca urmare a vointei unilaterale a angajatorului de desfiintare a locului de munca sunt intretinator de familie dar nici nu mi s-a pus la dispozitie un alt post.in ce termne pot face aceasta sesizare ,pentru un control la itm sau ce am de facut.multumesc
Răspuns la discuția concediere
as avea sanse de castig?multumesc.
Discuție concediere
sunt angajata la o firma de stat care se afla in insolventa,de o luna firma a mai primit si un alt domeniu de activitate in care s-au facut angajari.sunt intretinator de familie,sunt singura pe postul de facturare ,am calificare pentru acel post ba mai mult peste cateva zile am sustinerea licentei si azi am fost anuntata verbal ca voi primi preaviz de 20 de zile.ce pot face?in cadrul firmei sunt cea mai veche si sunt unica care amcopil minor in intretinere.postul nu a fost redus faptic la itm.multumesc
Discuție spor de vechime
sunt angajata unei societaticu capital de stat aflata in subordinea primariei ,anul trecut in luna octombrie am implinit 15 ani in campul muncii si nu mi-a fost modificat procentul de vechime .ce pot face in acest sens.multumesc
Discuție procura parinte
fiica mea are 8 ani ,in urma divortului tatal a obtinut ore de vizite pe care niciodata nu-e nici nu le-a respectat nici nu a vizitat copilul locuim in orase diferite .am nevoie de procura de a putea fiica mea sa plece intr-o tabara de la scoala finantata de o fundatie fiind la o scoala privata,dar se pare ca fostul sot imi pune piedici ,ce pot face in acest sent ,dar pe viitor referitor la orele de vizita se pot anula printr-un proces sau cum?va multumesc