avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa de poluare 2010 pentru masinile in ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa de poluare 2010 pentru masinile in leasing

Buna ziua,

De curand am achizitionat un autoturism in leasing (martie 2010).
Zilele acestea am primit de la firma de leasing factura pentru taxa de poluare, pe langa taxa propriuzisa fiind necesar sa platesc si TVA-ul aferent (in conditiile in care taxa de poluare nu este purtatoare de TVA).
Sunt in prezent in situatia in care eu, ca si platitor final, platesc taxa la taxa!
Si este vorba de o suma destul de maricica.

Vreau sa incep un proces in urma caruia sa-mi recuperez contravaloarea acestei taxe, stiu ca se poate si exista multe cazuri cu final pozitiv.

Stie cineva cum se poate face acest lucru sau daca cunoaste spete asemanatoare pozitiei mele?

PS: astept si oferte pentru cine doreste sa preia cazul meu.
tel: 0735118839

Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2010
Consumatorul, utilizator
Cel mai recent răspuns: cipribounce , utilizator 11:18, 12 August 2010
,, plata in rate,, = firma de leasing a facturat, utilizatorul a cerut ca plata facturii sa fie facuta in 4 rate fixe (cererea s-a finalizat printr-un act aditional la contractul de leasing - pana si aceasta modificare a contractului trebuie platita, conform contractului de leasing).
Acum am inteles ca recuperarea acestei taxe se poate cere in termen de 30 de zile de la achitarea integral a taxei.
Puteti cere in termenul de prescriptie!nu in 30 de zile!
am si eu o rugaminte:
imi puteti raspunde daca mai pot recupera banii achitati pentru taxa de poluare in 05.05.2010?
taxa a fost achitata pt un autoturism Logan achitat complet (fara leasing credit sau altceva)
Inca nu!Dar daca practica Curtilor de Apel se schimba....oricum aveti timp ...mai intrebati anul viitor.
Azi am vazut ca s-a publicat in MO o hotarare privind neconstitutionalitatea OG 50/2008 privind unele art ,dar n-am avut timp sa vad la ce se refera.
Eu zic ca mai bine asteptati ca poate si Curtea European se pronunta ca s-a facut 1sesizare privind discriminarea in ceea ce priveste modificarile la taxa de poluaree, dar de anul trecut nu s-a pronuntat inca.................Pastrati legatura cu mine si va zic

Alte discuții în legătură

Taxa prima inmatriculare contract leasing lumi71 lumi71 Buna ziua In martie 2007 am achizitionat un autoturism nou in leasing pe persoana fizica, pentru care am achitat ulterior inscrierii in circulatie a ... (vezi toată discuția)
Taxa poluare ÞUCMEANU SIMONA MARIA ÞUCMEANU SIMONA MARIA va rog sa-mi raspundeti in legatura cu taxa de poluare ! deci : autoturism M1 , OPEL VIVARO capacitate cilindrica 1995 , CO2 : 224g/km , masa max.tehn.adm.a ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa poluare(auto) danutz01 danutz01 Am introdus in tara , in luna octombrie 2008 un autoturism provenind din Germania.Am platit taxa de poluare si am inmatriculat in Romania ... (vezi toată discuția)