avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... judecare in lipsa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

judecare in lipsa

Buna ziua,
Am depus vineri cerere de majorare a pensiei de intretinere la judecatoria de unde apartin in care am mentionat ca solicit ca judecata cererii sa se faca in lipsa mea cf.art.242 alin.(2) din Codul de procedura civila. E necesar totusi sa fiu prezenta in sala la judecata? Am inteles ca daca solicit judecarea in lipsa se judeca chiar daca eu nu sunt prezenta, asa este?
Daca am trecut pe cerere si adresa unde lucreaza fostul sot cum se procedeaza: va fi pus el sa aduca adeverinta de salariu de locul de munca sau se va duce o persoana autorizata la serv.personal pentru a o lua?
Va multumesc mult,
Cel mai recent răspuns: Adrian Copil , Consilier juridic 12:04, 7 August 2007
Mariana, nu o data am obtinut aceste informatii de la angajatori... vezi conditiile i n Legea 677... date personale etc...
In mod evident ca poate obtine, altfel nu-i spuneam, nu?
Oricum, daca e "atat de confidential" salariul, cum de stie ca i s-a marit? Macar asta ar trebui demonstrat. Ce, introduci din cand in cand o actiune, doar-doar i s-a marit salariul tatalui? Hai sa fim seriosi, gandirea asta poate duce la abuzuri de drept...
Ultima modificare: Miercuri, 4 Iulie 2007
Liliana Gradinaru, Avocat
Chiar daca nu stie ce salar are in prezent tatal copilului este logic sa ceara recalcularea pensoiei de intretinere daca ultima data a fost calculata acum 10 ani. Nu mi se pare deloc deplasat sa cera recalcularea acesteia fara sa aibe date despre salarul paratului.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri si cred ca m-ati convins. Ma voi duce marti in sala de judecata, desi sincera sa fiu, n-as fi vrut sa-i vad mutra fostului si asta pentru ca nu-l intereseaza de nici o culoare faptul ca are un copil pe care dealtfel nici nu-l cunoaste...l-a vazut o singura data, pe la 8 luni...Asa ca acum, cred ca ma intelegeti de ce as fi preferat sa nu fiu prezenta acolo, dar aveti dreptate trebuie sa sustin cererea personal.

Inca o data va multumesc din suflet pentru sfaturi.
Nu stiu, sunteti prea sigura ca se prezinta avand in vedere ca nu-l intereseaza de nici o culoare... :O
Da, mi se pare un abuz de drept sa ma dea cineva in judecata pentru marirea pensiei pe motivul modificarii veniturilor mele fara sa aiba vreun indiciu ca acestea au crescut. Si nu e chiar asa, te poti trezi platind o facturica grasuta unui avocat advers daca te joci asa cu focul... Si daca intr-adevar s-au marit veniturile, asta e, nu m-as prezenta, da' daca nu au crescut... :)) sa vezi cheltuieli de judecata: cu zile de munca de plata, drumuri, avocat...
Am cunoscut caz in care fosta il chema mereu in judecata pentru pensie ca sa-l mai vada si poate-poate... Nu e tocmai ok, vrea si omul o viata...


Da, mi se pare un abuz de drept sa ma dea cineva in judecata pentru marirea pensiei pe motivul modificarii veniturilor mele fara sa aiba vreun indiciu ca acestea au crescut.
...
Am cunoscut caz in care fosta il chema mereu in judecata pentru pensie ca sa-l mai vada si poate-poate... Nu e tocmai ok, vrea si omul o viata...


AVLIL stii cat erau salariile acum zece ani? Stii ca a crescut salariul minim pe economie fata de acum 3 ani? Daca traiesti in Romania stii ca pensiile de intretinere trebuiesc actualizate din cand in cand pana la implinirea varstei de 18 ani. Una e sa il sacai pe om ca sa il vezi pe la tribunal si alta e sa actualizezi o pensie de intretinere. Atata timp cat exista si un cuantum minim al pensiei este evident ca poate sa-l cheme in judecata daca prin hotararea anterioara se stabilise o pensie sub minimul acesta.

Problema e ca iti cam faci prejudecati si din cazurile pe care le intalnesti tu, le combini cu cele noi si faci o varza.
E greu sa-ti dai seama ca e prima data cand solicita o recalculare a prensiei?
Ultima modificare: Vineri, 6 Iulie 2007
Adrian Copil, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Plata cheltuieli judecatoresti la marire pensie alimentara andreiionel andreiionel Daca fosta sotie ma da in judecata pentru marire pensie alimentara si isi ia avocat...la sfarsitul procesului..trebuie sa ii platesc cheltuielile ... (vezi toată discuția)
Cerere de majorare pensie alimentara MihaelaBog MihaelaBog Buna ziua, Care este procedura in cazul in care doresc sa introduc o actiune de majorare a pensiei alimentare fara a mai apela la un avocat ( imi lipsesc ... (vezi toată discuția)
Cuantum pensie de intretinere Se poate cere instantei ca pensia alimentara pentru minor sa fie stabilita nu ca o valoare fixa in lei ci ca o proportie de 1/4 din venitul lunar, avand in ... (vezi toată discuția)