Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ma poate obliga?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ma poate obliga?

ma poate obliga angajatorul sa iau telefon de serviciu?
Este la latitudinea dvs daca acceptati sau nu telefonul de serviciu ... problema este ca nu va poate obliga sa-l luati.
Multumesc pt raspuns freeelis ... asa ma gandeam si eu.
Adevarat ca nu poate fi obligat sa detina un telefon de serviciu, dar poate fi obligat sa isi indeplineasca obligatiile de serviciu fara a se invoca inchiderea telefonului personal ( .... pe motiv ca este al meu si fac ce vreau cu el.......) cat si utilizarea acestuia in scop de serviciu......... angajatorul va pune la dispozitie un accesoriu pe care il refuzati deci nu aveti motiv sa va scuzati pe motiv ca va lipsesc resursele necesare executarii sarcinilor de servici.
Eu din cate stiu telefonul de servici chiar daca il iei nu ai obligatia de a raspunde la el inafara orelor de program.
bobbo1981 a scris:

Eu din cate stiu telefonul de servici chiar daca il iei nu ai obligatia de a raspunde la el inafara orelor de program.

IN aceasta lumina se poate spune ca nici in timpul programului nu esti obligat sa raspunzi la telefonul de servici decat daca scrie in fisa postului.........;)
Pe piata muncii rezista cel care stie sa nu alunece in extreme......