avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ma poate obliga?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ma poate obliga?

ma poate obliga angajatorul sa iau telefon de serviciu?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 19:04, 15 Septembrie 2010
Este la latitudinea dvs daca acceptati sau nu telefonul de serviciu ... problema este ca nu va poate obliga sa-l luati.
Multumesc pt raspuns freeelis ... asa ma gandeam si eu.
Adevarat ca nu poate fi obligat sa detina un telefon de serviciu, dar poate fi obligat sa isi indeplineasca obligatiile de serviciu fara a se invoca inchiderea telefonului personal ( .... pe motiv ca este al meu si fac ce vreau cu el.......) cat si utilizarea acestuia in scop de serviciu......... angajatorul va pune la dispozitie un accesoriu pe care il refuzati deci nu aveti motiv sa va scuzati pe motiv ca va lipsesc resursele necesare executarii sarcinilor de servici.
Eu din cate stiu telefonul de servici chiar daca il iei nu ai obligatia de a raspunde la el inafara orelor de program.
bobbo1981 a scris:

Eu din cate stiu telefonul de servici chiar daca il iei nu ai obligatia de a raspunde la el inafara orelor de program.

IN aceasta lumina se poate spune ca nici in timpul programului nu esti obligat sa raspunzi la telefonul de servici decat daca scrie in fisa postului.........;)
Pe piata muncii rezista cel care stie sa nu alunece in extreme......

Alte discuții în legătură

Raspuns permanent la telefon mariuscia mariuscia buna.sunt inginer de service si am munca de teren.tin legatura telefonic cu colegii mei care imi dau interventiile si de aceea in ROI era prevazuta o clauza ca ... (vezi toată discuția)
Bună seara. În cazul unui contract cu 40 ore pe săptămână, ... CristinaPH CristinaPH Bună seara. În cazul unui contract cu 40 ore pe săptămână, full time practic, este legal ca angajatorul sa plătească doar orele facute de angajat? Mai ... (vezi toată discuția)
Telefonul in timpul programului de lucru - baze legale med1381 med1381 Buna ziua, inca de la reinceperea activitatii, angajatorul mi-a precizat (desi nu este specificat nicaieri acest lucru in scris si nici macar in scris nu ... (vezi toată discuția)