Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Vreau sa introduc actiunea de partaj si as dori sa stiu cum se va imparti casa daca in urma actiunii de divort minora de 4 ani mi-a fost incredintata?
dar daca avem un credit de nevoi personale luat impreuna acesta cum se va imparti?
Nu se pot da solutii in cazul creditelor contractate de cei doi soti fara studiul actelor respective -situatiile sunt diverse.
Consultati avocat.
1/2 din casa revine fiecaruia chiar daca dvs aveti tutela minorului.
buna ziua , am o intrebare ;am un prieten care e divortat si are dreptul de vizita la baiatul lui in fiecare duminica de la 09.00 la 18.00 , o saptamana in vacanta de iarna , una in vacanta de vara , de ziua lui iar fosta lui sotie nu prea i-l da ;cel putin duminicile il vede foarte rar sau aproape deloc ; mentionez ca baietelul lui nu sta
cu mama ci cu bunicii de pe mama ea locuind la alta adresa ; intrebarea mea este ce ar putea face el ca sa o oblige pe ea sa ii dea baiatul atunci cand are dreptul de vizita si daca ar putea face ceva impotriva ei avand in vedere ca nu ea creste copilul desi ia fost incredintat.
va multumesc!
poate sa-i faca plangere penala mamei pt nerespectarea hotararii jud.
poate cere reincredintarea copilului, trebuie sa dovedeasca ca minorul e crescut de bunici