Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutor incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutor incalzire

Locuiesc singur intr-un apartament, detinut de mama mea, care mai detine o locuinta, locuinta ei de domiciliu. Mama nu are domiciliul la apartamentul unde locuiesc eu, dar este al ei. Vreau sa stiu daca beneficiez de ajutor de incalzire, in conditiile in care nu am nici un venit. Multumesc
cata_alex a scris:

alexandra22 a scris:

Si eu sunt exact in aceeasi situatie si voi depunde cerere doar in numele meu.Eu de 3 ani fac subventia singura si prima oara mi-a fost refuzata deoarece nu sunt eu propietara apartamentului,de aceea mi-a trebuit o procura de la unul din parinti sau de la amandoi cum ca eu locuiesc in acel apartament si ca pot ridica in numele lor subventia pentru incalzire...ceva de genul...si de atunci am facut in fiecare an procura si am atasat-o la dosar cu cererea facuta doar cu numele meu,adeverinta ca nu am venit,copie dupa buletin si dupa contract..totusi in cerere am trecut la alte venituri o suma de bani...

Buna Alexandra,

Si eu sunt student si nu am niciun venit. As dori sa stiu de unde ai luat adeverinta ca nu ai venit si cand ai zis "copie dupa contract" la ce contract te-ai referit ?

Multumesc anticipat, Alexandrei sau celor care stiu sa imi raspunda.
Catalin

Adeverinta cum ca nu am venit am scos-o de la Administratia Financiara din orasul meu si iti mai trebuie copie dupa contractul de vanzare-cumparare al apartamentului,copie dupa buletin,procura de la parinti,cererea pe propie raspundere de la Asociatia de propietari si noua ne mai cere si Certificat Fiscal de la Directia taxe si impozite si adeverinta de la Registrul Agricol,dar presupun ca aveti si voi afisate actele necesare pentru acordarea ajutorului de caldura...
alexandra22 a scris:

cata_alex a scris:

alexandra22 a scris:

Si eu sunt exact in aceeasi situatie si voi depunde cerere doar in numele meu.Eu de 3 ani fac subventia singura si prima oara mi-a fost refuzata deoarece nu sunt eu propietara apartamentului,de aceea mi-a trebuit o procura de la unul din parinti sau de la amandoi cum ca eu locuiesc in acel apartament si ca pot ridica in numele lor subventia pentru incalzire...ceva de genul...si de atunci am facut in fiecare an procura si am atasat-o la dosar cu cererea facuta doar cu numele meu,adeverinta ca nu am venit,copie dupa buletin si dupa contract..totusi in cerere am trecut la alte venituri o suma de bani...

Buna Alexandra,

Si eu sunt student si nu am niciun venit. As dori sa stiu de unde ai luat adeverinta ca nu ai venit si cand ai zis "copie dupa contract" la ce contract te-ai referit ?

Multumesc anticipat, Alexandrei sau celor care stiu sa imi raspunda.
Catalin

Adeverinta cum ca nu am venit am scos-o de la Administratia Financiara din orasul meu si iti mai trebuie copie dupa contractul de vanzare-cumparare al apartamentului,copie dupa buletin,procura de la parinti,cererea pe propie raspundere de la Asociatia de propietari si noua ne mai cere si Certificat Fiscal de la Directia taxe si impozite si adeverinta de la Registrul Agricol,dar presupun ca aveti si voi afisate actele necesare pentru acordarea ajutorului de caldura...

Buna ziua,

Am fost la notar pentru procura si mi-a zis ca procura nu este valabila, ci trebuie sa fac o confesiune. Rog pe cei care stiu, sa imi spuna, care dintre cele doua este cea care trebuie. Diferenta este ca procura este de aproape 3 ori mai ieftina decat confesiunea.

De asemenea va rog sa imi ziceti ce trebuie scris pe procura/confesiune.

Multumesc anticipat,
Catalin
Interventie moderator

Va rog nu mai postati citate in citate si peste citate care nu lamuresc problema, ci mai mult incurca intelesul ei si a solutiilor propuse.
Citati numai pasajul de interes!
Persoanele care au dreptul sa solicite ajutorul sunt>
-Titularul ajutorului pentru incalzirea locuintei este proprietarul locuintei sau titularul contractului de inchiriere a acesteia, ori alt membru de familie, major si legal imputernicit de catre proprietarul locuintei sau de titularul contractului de inchiriere (Procura Notariala).
- Ajutorul pentru incalzirea locuintei se acorda familiilor numai pentru locuinta de domiciliu sau, dupa caz de resedinta a acesteia (locuinta situata la adresa inscrisa in actele de identitate ale membrilor de familie si ale altor persoane majore, precum si ale copiilor care locuiesc efectiv cu acestia si sunt luati in calcul la stabilirea cheltuielilor de intretinere a locuintei); pentru resedinta - viza de domiciliu flotant.
- Ajutorul pentru incalzirea locuintei se acorda lunar, la cererea titularului, pe baza documentelor doveditoare privind componenta familiei si a declaratiei pe propria raspundere privind veniturile realizate de membrii acesteia in luna anterioara depunerii cererii, insotita de actele doveditoare.

E clar ca trebuie procura notariala si nu confesiune ori altceva.In procura scrie ca sunt imputernicita de catre tatal meu sa il reprezint la Primarie,la banca ,cat si la alte institutii pentru a face demersurile necesare in vederea obtinerii sumelor de bani cu titlu de subventie...etc...a costat in jur de 50 de lei,depinde de notar..