Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sub acoperire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sub acoperire

Buna ziua.Eu vand tigari in centru,si nu sunt singurulCu politia ne impcam bine,dar de ceva timp,tot vad o persoana,are statie,pistolsi ne tot fileaza prin tot orasul.

Cine poate fii?si ce ne poate face.Ma gandesc ca daca e ofiter sub acoperire,nu ne-a da amenzi,dar poate furniza date esentiale pentru a ne baga la zdup.

Am chemat politia,l-au legitimat,verificat,si nu figureaza ca agent,politai etc.are doar liceul,cica.

Nu poate sa-i faca nimic politia,sa scapm de el?Pistolul nu era la el cand l-au gasit,decat statia.A spus ca statia e de jucarie,ceva de genul.

Ar trebui s ane ferim de el?daca e un tip aiurea si isi bate joc de noi,se distreaza.

#-o
Mai baieti, da' voi chiar nu v-ati prins ca o sa fiti luati toti ca din oala.
De DGIPI ati auzit?
Cred ca daca persoana este politst cu adevarat lipsa de abilitate a acestuia ar trebui sa le dea de gandit sefilor sai pentru ca o persoana care intreprinde astfel de activitati si i se mai vad si "dotarile" ar trebui sa se ocupe de altceva.
Daca este de la DGIPI poate sa vizeze o retea de la care parvin tigarile sau chiar comportamentul unor politisti care tolereaza astfel de activitati.
Eu ma indoiesc ca persoanele care fac aceasta meserie pot fi atat de lipsite de profesionalism sau macar de imaginatie
Astazi,totusi, se pot intampla multe lucruri,care in aparenta nu au explicatii logice...

Radu Gabrian, Mediator
r.gabi a scris:

Cred ca daca persoana este politst cu adevarat lipsa de abilitate a acestuia ar trebui sa le dea de gandit sefilor sai pentru ca o persoana care intreprinde astfel de activitati si i se mai vad si "dotarile" ar trebui sa se ocupe de altceva.
Daca este de la DGIPI poate sa vizeze o retea de la care parvin tigarile sau chiar comportamentul unor politisti care tolereaza astfel de activitati.
Eu ma indoiesc ca persoanele care fac aceasta meserie pot fi atat de lipsite de profesionalism sau macar de imaginatie
Astazi,totusi, se pot intampla multe lucruri,care in aparenta nu au explicatii logice...

Corecta observatie r.gabi.
Dar sa nu uitam ca si user-ul face parte dintr-o retea de trafic de tigari care pe langa faptul ca este bine organizata, are si protectia politiei locale, si ca o consecinta are bine dezvoltat si "departamentul de contra-filaj"
abcana a scris:

Buna ziua.Eu vand tigari in centru,si nu sunt singurulCu politia ne impcam bine,dar de ceva timp,tot vad o persoana,are statie,pistolsi ne tot fileaza prin tot orasul.

Cine poate fii?si ce ne poate face.Ma gandesc ca daca e ofiter sub acoperire,nu ne-a da amenzi,dar poate furniza date esentiale pentru a ne baga la zdup.

Am chemat politia,l-au legitimat,verificat,si nu figureaza ca agent,politai etc.are doar liceul,cica.

Nu poate sa-i faca nimic politia,sa scapm de el?Pistolul nu era la el cand l-au gasit,decat statia.A spus ca statia e de jucarie,ceva de genul.

Ar trebui s ane ferim de el?daca e un tip aiurea si isi bate joc de noi,se distreaza.

Daca e politist sub acoperire si l-au verificat cei de la ordine publica nu inseamna ca nu ar fi...sub acoperire...

Daca lucrati legal de ce ar trebui sa va feriti de el?
daca e un simplu cetatean acre strange probe?iar apoi le trimite unde au nevoie de ele?