Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sub acoperire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sub acoperire

Buna ziua.Eu vand tigari in centru,si nu sunt singurulCu politia ne impcam bine,dar de ceva timp,tot vad o persoana,are statie,pistolsi ne tot fileaza prin tot orasul.

Cine poate fii?si ce ne poate face.Ma gandesc ca daca e ofiter sub acoperire,nu ne-a da amenzi,dar poate furniza date esentiale pentru a ne baga la zdup.

Am chemat politia,l-au legitimat,verificat,si nu figureaza ca agent,politai etc.are doar liceul,cica.

Nu poate sa-i faca nimic politia,sa scapm de el?Pistolul nu era la el cand l-au gasit,decat statia.A spus ca statia e de jucarie,ceva de genul.

Ar trebui s ane ferim de el?daca e un tip aiurea si isi bate joc de noi,se distreaza.

Eu cred ca nu ati inteles referirea mea.
Multi se gandesc ca lucratorii au statut 007 toti lucratorii.Daca ar exista numai 007 ar fi fost dezastru...
Ideea era ca se poate sa fie orice acel om...cu pistol...

Faptul ca l-a legitimat politia nu inseamna nimic...
Contrabanda tigari: Perchezitii in casele sighetenilor 268 Afişări
Scris de Sighet Online
Marţi, 09 Noiembrie 2010 15:04

Peste 25.000 de pachete de tigari au fost confiscate de oamenii legii din Maramures cu ocazia desfasurarii a sapte perchezitii in zona Sighetu Marmatiei.

Politistii de la Serviciul de Investigare a Fraudelor in cooperare cu ofiterii Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna, au documentat activitatea infractionala a unui grup de suspecti din zona Sighetu Marmatiei care desfasurau activitati ilicite de contrabanda, transport, depozitare si comert cu tigari din Ucraina.

“Marfa” era introdusa in tara, in masini “dotate” corespunzator, adica prevazute cu spatii special amenajate pentru depozitarea tigarilor pentru a scapa de controlul vamal.

In urma anchetei au fost obtinute autorizatii de perchezitie pentru domiciliile unor suspecti din zona Sighetu Marmatiei precum si pentru mijloacele de transport folosite in transportul ilicit al tigarilor. In baza autorizatiilor emise de Judecatoria Sighetu Marmatiei, ieri au fost efectuate simultan sapte perchezitii domiciliare. Oamenii legii au descoperit 25.388 pachete de tigari in valoare totala de 228.492 lei.

De asemenea, in localitatea Oncesti a fost prins in flagrant un cetatean ucrainean in timp ce descarca din microbuzul inmatriculat in Ucraina, cantitatea de 8.488 pachete de tigari, ce fusesera ascunse sub caroseria autoturismului.

Cu ocazia cercetarilor au fost indisponibilizate trei masini ce apartineau suspectilor si au fost utilizate in activitatea infractionala.

Suspectii, patru maramureseni si doi cetateni ucraineni, au fost retinuti pentru 24 de ore si sunt cercetati pentru comiterea infractiunilor de “detinere de produse accizabile in afara unui antrepozit fiscal, colectarea, desfacerea si vanzarea produselor accizabile cunoscand ca provin din activitati de contrabanda”. Ei vor fi prezentati astazi la instanta cu propuneri de arestare preventiva.

am tinut sa aflu despre ce era vorba.tipul era de la DGIPI.

@abcana,mi-a spus in privat ca e din Sighetu Marrmatiei.deci..cam asta e..

Cred ca aceasta "mafie",a contrabandistilor de tigari este destul de intinsa,are multe"tentacule" si se pare ca trebuiesc intreprinse mai multe atat de serviciile specializate ,dar mai ales de vamesi si de politia de frontiera.
Cred ca trebuie intensificata aceasta activitate si rezultatele vor fi sigur mult mai bune
Calmati-va, tipa nu mai are cum sa-l bata pe tipul ala sub acoperire.

A deschis deja un alt topic aici pe site=))

www.avocatnet.ro/content/for...

abcana a scris:

eu si cu familia mea,vindem tigari de la ucrainieni.ieri am fost prinsi in flagrant de catre jandarmi si politie.ne-au dus la sectie,ne-au facut dosare penale.In special mie si sotului.se considera ca suntem grup infractional?au zis ca pentru constituire de grup infractional,trafic si de tinere ilegal de tigari de contrabanda.Ce riscam,i conform carui articol?multumesc.barul unor prieteni in care tineam tigarile,a fost si el luat cu asalt.el ce risca.a declarat ca tigarile sunt ale mel.
xuser, utilizator
Nici nu credeam ca poate bate pe cineva,dar tot atata de mult cred acea persoana nu este sub acoperire pentru ca daca o persoana aflata sub acoperire ar fi putut fi"depistata" de dna.user,cred ca serviciile secrete ar trebui sa isi dea demisa in masa.
Pe de alta parte,ca mai in toate cazurile,cei care au probleme reale,sunt cei care "dau din gura"