Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sub acoperire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sub acoperire

Buna ziua.Eu vand tigari in centru,si nu sunt singurulCu politia ne impcam bine,dar de ceva timp,tot vad o persoana,are statie,pistolsi ne tot fileaza prin tot orasul.

Cine poate fii?si ce ne poate face.Ma gandesc ca daca e ofiter sub acoperire,nu ne-a da amenzi,dar poate furniza date esentiale pentru a ne baga la zdup.

Am chemat politia,l-au legitimat,verificat,si nu figureaza ca agent,politai etc.are doar liceul,cica.

Nu poate sa-i faca nimic politia,sa scapm de el?Pistolul nu era la el cand l-au gasit,decat statia.A spus ca statia e de jucarie,ceva de genul.

Ar trebui s ane ferim de el?daca e un tip aiurea si isi bate joc de noi,se distreaza.

Riscati sa raspundeti penal ptr faptele dvs ... cine stie poate si ptr contrabanda pe care o faceti :) .
Apropo , de ce nu va indeletniciti cu munca cinstita si astfel nu mai duceti grija liberatii dvs ?
diana ramona a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca face doar filaj si nu se infiltreaza poate sa fie si de la servicii...:)

Nici vorba ... Prima si cea mai importanta regula cand filezi este sa nu te deconspiri :) .
Ori , iti dai seama ca in cazul de fata , prin ceea ce a facut , ar fi compromis toata operatiunea si ar fi fost retras automat .
Eu cred ca face pe detectivul pe cont propriu ...

Daca tineti mine, Nicu Ghiara a chemat televiziunea cand era filat.
A chemat si politia dar respectivul a refuzat sa se legitimeze la politie.
Respectivul a fost condus la politie pentru a fi legitimat...
Acum...daca ne gandim putin orice este posibil...
Nu stiu daca s-a lamurit cine era acea persoana...
Membrul unei retele de contrabanda protejate de politie intreaba pe un forum juridic daca poate batea un agent sub acoperire inarmat cu pistol?
Nici Mafia nu mai e ce-a fost odata...
eumarian, utilizator
pai,eu nici macar nu stiu,cand mafia se temea de lege.mai rar...totusi,nu cred ca o sa aiba cineva atat curaj sa se ia de el.
ContSters20980, utilizator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

diana ramona a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca face doar filaj si nu se infiltreaza poate sa fie si de la servicii...:)

Nici vorba ... Prima si cea mai importanta regula cand filezi este sa nu te deconspiri :) .
Ori , iti dai seama ca in cazul de fata , prin ceea ce a facut , ar fi compromis toata operatiunea si ar fi fost retras automat .
Eu cred ca face pe detectivul pe cont propriu ...

Daca tineti mine, Nicu Ghiara a chemat televiziunea cand era filat.
A chemat si politia dar respectivul a refuzat sa se legitimeze la politie.
Respectivul a fost condus la politie pentru a fi legitimat...
Acum...daca ne gandim putin orice este posibil...
Nu stiu daca s-a lamurit cine era acea persoana...

Precizare::offtopic:
Individul despre care faceti vorbire a a avut si cred ca mai are un "statut special"in aceasta tara.
El era dat in urmarire generala in Romania si aparea la o emisiune cu profil sportiv pe unul dintre posturile televiziunii nationale.
Se pare ca avea multe complicitati si mai are atat la anumite organe cat si in mediul din care face parte,oricat s-ar duce la Ibiza sau in alta parte deghizat in altceva decat doreste sa para.
Se vorbeste chiar ca el a desfasurat activitati in ambele medii,atat in cel al organelor de urmarire penala cat si in cel din care face parte.
Eu consider ca asemenea exemple sunt graitoare din alte puncte de vedere,decat cel la care s-a referit dl.avocat si chiar nu ne fac cinste.
Radu Gabrian, Mediator