avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... OUG 34/2006 - contestatie in contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

OUG 34/2006 - contestatie in contencios administrativ

Are cineva experienta cu contestatia in instanta prevazuta de art. 286 alin. 3 din OUG 34/2006?
In speta, cf. art. 286 alin. 3, dupa incheierea contractului de achizitie publica, toate litigiile aparute sunt de competenta instantei de judecata (deci nu a consiliului). Cf. art. 287, in ceea ce priveste procedura este aplicabila Legea 554/2004.
In aceasta situatie, mai este partea obligata sa parcura procedura prealabila (recursul gratios) cf. art. 7 din Legea 554?
Mie mi se pare ca, in lipsa unei derogari exprese, ar cam trebui; totusi, art. 286 alin 3 stabileste ca in acest caz "este competenta numai instanta de judecata".
Am cautat practica dar n-am gasit nimic pertitnent.
A avut cineva o astfel de speta?
Ultima modificare: Vineri, 7 Martie 2008
Stefanescu-Goanga & Asociatii, Avocat
Cel mai recent răspuns: roma.74 , utilizator 17:13, 28 Martie 2008
purtroppo li ho già visti ma non ho trovato nulla di interessante... speravo in qualche sentenza di Corte di appello o Cassazione...
Buon Fine pure a te... qui finalmente c'è il sole.. e si va in spiaggia!!
:wave: grazie ancora e ciao

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lichiditatea generala roma.74 roma.74 Ciao, sono una collega italiana e mi serve qualche informazione---#-o dove posso trovere qualche sentenza, decisione, parere riguardo i criteri di ... (vezi toată discuția)
Targa rumena residenceantonio residenceantonio buon giorno sono un italiano pensionato residente in Romania ho un auto targata rumeno,visti il nuovo decreto legge in italia sulla circolazione delle auto con ... (vezi toată discuția)
Buonasera, un cittadino italiano se si sposa in romania con una ... Salvatore Palumbo Salvatore Palumbo Buonasera, un cittadino italiano se si sposa in Romania con una cittadina Rumena,ottiene la carta di identità rumena?Abbiamo una bimba insieme. Grazie (vezi toată discuția)