Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... OUG 34/2006 - contestatie in contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

OUG 34/2006 - contestatie in contencios administrativ

Are cineva experienta cu contestatia in instanta prevazuta de art. 286 alin. 3 din OUG 34/2006?
In speta, cf. art. 286 alin. 3, dupa incheierea contractului de achizitie publica, toate litigiile aparute sunt de competenta instantei de judecata (deci nu a consiliului). Cf. art. 287, in ceea ce priveste procedura este aplicabila Legea 554/2004.
In aceasta situatie, mai este partea obligata sa parcura procedura prealabila (recursul gratios) cf. art. 7 din Legea 554?
Mie mi se pare ca, in lipsa unei derogari exprese, ar cam trebui; totusi, art. 286 alin 3 stabileste ca in acest caz "este competenta numai instanta de judecata".
Am cautat practica dar n-am gasit nimic pertitnent.
A avut cineva o astfel de speta?
Stefanescu-Goanga & Asociatii, Avocat
purtroppo li ho già visti ma non ho trovato nulla di interessante... speravo in qualche sentenza di Corte di appello o Cassazione...
Buon Fine pure a te... qui finalmente c'è il sole.. e si va in spiaggia!!
:wave: grazie ancora e ciao