Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Admisibilitate plangere CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Admisibilitate plangere CEDO

Care sunt conditiile de admisibilitate a unei plangeri individuale la CEDO? De cand curge termenul de 6 luni ?
toko_cop a scris:

Care sunt conditiile de admisibilitate a unei plangeri individuale la CEDO? De cand curge termenul de 6 luni ?

Intrebare: daca va puneti in pielea userului care a deschis acest topic, vi se pare ca discutia asta e inca de actualitate sau vorbim de opinii care sunt aplicabile in cadrul oricarei alte discutii din forum?

Eu inteleg ca postati opinii personale, dar poate ca ar fi bine sa deschidem un topic nou, unde sa se discute despre ingramadirea dosarelor la diverse instante de judecata sau despre salariile judecatorilor. E o discutie interesanta, promit sa particip si eu la ea, dar acum mi se pare ca n-are nicio legatura cu actualul topic. Cred ca asta spunea si Elis mai devreme.

Inchid deci acest topic si va invit sa deschideti o discutie separata despre acest subiect in forumul privind magistratii sau, dupa caz, in alte forumuri care vi se par relevante.
Admin, administrator
admin a scris:

toko_cop a scris:

Care sunt conditiile de admisibilitate a unei plangeri individuale la CEDO? De cand curge termenul de 6 luni ?

Intrebare: daca va puneti in pielea userului care a deschis acest topic, vi se pare ca discutia asta e inca de actualitate sau vorbim de opinii care sunt aplicabile in cadrul oricarei alte discutii din forum?

Eu inteleg ca postati opinii personale, dar poate ca ar fi bine sa deschidem un topic nou, unde sa se discute despre ingramadirea dosarelor la diverse instante de judecata sau despre salariile judecatorilor. E o discutie interesanta, promit sa particip si eu la ea, dar acum mi se pare ca n-are nicio legatura cu actualul topic. Cred ca asta spunea si Elis mai devreme.

Inchid deci acest topic si va invit sa deschideti o discutie separata despre acest subiect in forumul privind magistratii sau, dupa caz, in alte forumuri care vi se par relevante.
O persoana a postat in acest topic, se cheama "legislatie europeana, CEDO,UE,proceduri europene", un mesaj cu privire la admisibilitatea unei cereri la CEDO, cerand informatii in legatura cu aceasta procedura. Subiectul s-a dezvoltat pe aceasta teama, intrand intr-o zona care, de fapt, preocupa pe acei justitiabili care se confrunta cu probleme de acest gen. in aceste conditii se impune sa se deschida si un asemenea topic in care sa se exprime opinii cu privire la infaptuirea aculului de justitie in Romania. Nu neaaparat numai despre acea ingramadire a dosarelor la diferite instante de judecata sau despre salariile magistratilor.