Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Cat de bine ne cunoastem intre noi?
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Cat de bine ne cunoastem intre noi?

Asaaa... haideti, ridicati labutza din fatza daca stiti:
a) trope_doi e Diana sau Dinu?
b) milika (1, 2, ...n) este acelasi coleg care-si sterge/redeschide contul cu o regularitate de ceasornic defect (bunicul avea un orologiu cu cuc care facea "cucu-cucu" cand te asteptai mai putin) sau e alta persoana?
c) Ce face u.b.i.k. cand (finaly) face cate ceva?
d) etc.
e) Alin Popescu ... chiar exista?
f) De ce nu are adutescu nici un status acum ?
g) cui ii este frica de Bau-Bau?
h) whatever
Bref: Ma astept ca postarile de pe acest topic sa se incadreze in tiparul urmator:
Intrebarea: U.B.I.K. prefera raspunsurile scurte?
Raspunsul: Nu.
:O
... adica ... scopul meu era/este sa punem si sa raspundem la intrebari despre noi ... sa ne cunoastem mai bine
Pa, v-am pupat!
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
trope_doi a scris:

SILVANAA90 a scris:
Aici,in Avocatnet.ro cunosti o multime de oameni,si foarte important iti poti alege prietenii.
(sublinierea imi apartine)

Intrebare: In viata reala nu ne putem alege prietenii? :innocent:

Raspuns-extrem de sincer:Nu intotdeauna in viata reala toti prietenii pe care-i avem sunt si cei pe care-i dorim.
O parte din ei ne sunt " impusi" de cei de linga noi,sau de anumite conjuncturi.

Aici imi pot alege numai eu prietenii, chiar si dintre cei care m-au ales ei pe mine.
SILVANAA90 a scris:
Nu intotdeauna in viata reala toti prietenii pe care-i avem sunt si cei pe care-i dorim.
O parte din ei ne sunt " impusi" de cei de linga noi,sau de anumite conjuncturi.

:rofl:

Intrebari: Aveti un exemplu de… conjunctura care va impune pe X si / sau Y prieteni? Adica… va obliga la prietenie, nu la relatii sociale pur si simplu, cum toti avem?

Intrebari: Nu mai e valabila “zisa” conform careia “prietenii mei sunt si prieteni tai”? Adica, nu mai e valabil “spune-mi cine iti este prieten ca sa stiu cine esti”?

Intrebare: Pe ce planeta traiesc? :sorry:
Corect: ceea ce mie nu mi se intampla nu inseamna ca nu exista… Prieteni impusi?! “Cunostinte”, poate…
trope_doi, utilizator
Nu,Diana,le cunosc atata cat s-a putut prin intermediul prestatiilor lor sau urmarindu-le modul de exprimare si gandirea.
Asta inseamna ca mi-am facut o imagine,chiar necompleta,dar suficienta,chiar daca nu in deplinatatea ei,ca sa ma determine sa doresc sa nu ii cunosc
Intrebari: Aveti un exemplu de… conjunctura care va impune pe X si / sau Y prieteni? Adica… va obliga la prietenie, nu la relatii sociale pur si simplu, cum toti avem?

Evident ca am exemple de prietenii impuse si nu relatii sociale,(care probabil ar fi fost mai usor de agreat)dar stiti si dvs.ca unele nu se pot face publice,fiind persoane publice.;).
Intrebari: Nu mai e valabila “zisa” conform careia “prietenii mei sunt si prieteni tai”? Adica, nu mai e valabil “spune-mi cine iti este prieten ca sa stiu cine esti”?

Eu nu mai cred in aceasta zicala.Oamenii nu sunt identici.Prietenii "ei" sau ai "lui",nu toti pot fi si prietenii mei.
Prieteni impusi?! “Cunostinte”, poate…

Prieteni impusi=DA
Cunostinte.... = Cu totul altceva.

ContSters179589, utilizator
SILVANA 90 a scris:

Eu nu mai cred in aceasta zicala.Oamenii nu sunt identici.Prietenii "ei" sau ai "lui",nu toti pot fi si prietenii mei.

Parerea mea:
Pentru a ne cunoaste mai bine intre noi, pentru a intelege felul in care privim viata, problemele si provocarile ei , e necesar (inainte de toate) sa cunoastem carei categorii de temperament apartinem, eu sunt din categoria celor flegmatici .

Intrebare : Dumneavoastra (psiholog de profesie ) carei categorii apartineti?
:luck:
shishiza, utilizator