Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce latime trebuie sa aiba drumul de servitute ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce latime trebuie sa aiba drumul de servitute ?

Detin un teren cu deschiderea de 28 m si lungimea de aprox. 150 m. As vrea ca partea din spate sa o parcelez pentru vanzare, dar nu stiu ce latime minima trebuie sa aiba drumul de servitute pe care trebuie sa-l las pe lungimea terenului. Stie cineva ce spune legea...sau macar care este legea care reglementeaza acest aspect?
HG 525/27 iunie 1996 privind Regulamentul general de urbanism, unde prevede anumite latimi de servituti carosabile si necarosabile