Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consum droguri legale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consum droguri legale

Buna ziua,

Am o nedumerire si sper sa ma puteti ajuta. Intr-o seara, in scara unui bloc, 4/5 persoane consumau droguri legale(etnobotanice) in scara unui bloc. La un momentan dat, de la un etaj superior, coboara 2 politisti, confisca plicurile cu plante si ii unuia dintre ei ii scrie o dovada care spune asa: " Anul 2010, luna 12, ziua 31, orele 00:15, in Iasi. A.S. X si AG. Y ambii din cadrul Pol. Mun. Iasi, sectia III de Politie. Azi data si ora de mai sus am ridicat de la numitul M.E. de X ani o bucata de hartie in care se aflau substante vegetale de culoare verde, cu miros intepator, suspectata a fi halucinogena, substanta ce a fost sigilata cu sigiliul MAX 2163* in vedea cercetarilor. Pentru care am incheiat prezenta dovada in 2 exemplare una fiind inmanata numitului M.E.

Intrebare: Ce urmeaza sa se intample ? Mentionez ca in Iasi "Magazinele de vise" nu sunt complet interzise. Unele de ele functioneaza in conformitate cu legea. Pana in momentul de fata, M.E. nu a primit nimic de la politie. La ce sa se astepte ?
In momentul confiscarii, plantele nu erau ambalate ca atunci cand au fost cumparate pentru ca inainte sa "rulezi" le scoti din plic. :) Ele erau puse pe un pliant (reclama) luat din posta, folosit drept suport. Asta era "bucata de hartie" despre care se mentioneaza in dovada. Sunt ferm convinsa ca in acea hartie erau plante etnobotanice, pentru ca m-am informat inainte sa scriu aici. Sunt constienta ca daca incercam sa deformez adevarul nu era in avantajul meu deoarece raspunsul nu imi ajuta la nimic. Totusi imi cer scuze ca nu am prezentat toate detaliile punandu-va in dificultate. Multumesc frumos.
Aceste plante etnobotanice contin un nivel de THC in limita legala si de aceea inca nu sunt interzise, Din pacate inca nu intereseaza pe nimeni ca sunt adevarate otravuri celelalte substante din continut si ca nu sunt testate sub nicio forma ci doar aruncate pe piata, iar in acest fel sunt mai daunatoare decat acele plante ilegale. Dar pana se gandeste cineva sa le testeze intr-un laborator si sa le puna sunt ilegalitate ele vor ramane la discretia adolescentilor. Si revenind la ce ne intereseaza, se vor testa aceste plante si se va stabili aceasta "legalitate" despre care vorbim, iar acele persoane care le-au consumat nu vor suporta nicio consecinta.
ContSters178374, utilizator
PatriciaPricop a scris:

In momentul confiscarii, plantele nu erau ambalate ca atunci cand au fost cumparate pentru ca inainte sa "rulezi" le scoti din plic. :) Ele erau puse pe un pliant (reclama) luat din posta, folosit drept suport. Asta era "bucata de hartie" despre care se mentioneaza in dovada. Sunt ferm convinsa ca in acea hartie erau plante etnobotanice, pentru ca m-am informat inainte sa scriu aici. Sunt constienta ca daca incercam sa deformez adevarul nu era in avantajul meu deoarece raspunsul nu imi ajuta la nimic. Totusi imi cer scuze ca nu am prezentat toate detaliile punandu-va in dificultate. Multumesc frumos.

Daca ceea ce scrie pe plic este conform cu ceea ce s-a confiscat nu cred ca vor avea probleme deoarece este foarte probabil ca acele substante sa nu fie interzise prin lege.
Pana cand se va constata despre ce fel de substante era vorba de greu de spus deoarece se poate scrie un tratat de drept cu toate ipotezele posibile.
Imi permit sa va intreb: care e nivelul de THC (tetrahidrocanabinol ) permis de lege si in ce este exprimat ? Substanta figureaza in tabelul I din anexa, limita legala este zero. In rest va dau dreptate; nimeni nu poate spune daca acel ,,praf'' gasit de politisti era legal sau ilegal, nici macar vanzatorul sau importatorul lui. Denumirea de ,,etnobotanice '' este o prostie. Singurul numitor comun al acestor produse este metoda de comercializare ( la magazin) .
Din cate am auzit au fost arestate persoane care vindeau la magazin plicuri sigilate dar existau si substante interzise.
In mod normal cel care cumpara un plic sigilat nu poate fi tras la raspundere penala daca se afla in eroare.Ma refer la consumator.
Cat priveste vanzatorul nici acesta nu ar trebui sa raspunda penal daca nu stie ca vinde o substanta interzisa.Insa, acesta are posibilitatea ca prin analize de laborator sa afle ce substante contine respectivul plic.

avocat Claudiu Lascoschi