Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: societatea la care lucrez, are in obiectul de activitate productia de mobila. In cazul barelor de fier utilizate ca material auxiliar la construirea mobilei propriu-zise, care este modul de contabilizare, evidentiere TVA, avand in vedere ca acestea sunt importate din Suedia (tara membra in UE)

Va multmesc.
laura.tecma a scris:

Buna seara,
Ma intereseaza subiectul pentru ca sunt asociat al unei societati neplatitoar de TVA, prestatoare de servicii, mai exact asistenta tehnica si am un contract cu un partener UE.
Ok eu facturez catre tari UE fara TVA, clar, dar atunci cand fac achizitii trebuie sa platesc TVA-ul? Am inteles ca de curand au aparut noi reguli si daca ma inregistrez cu un cod in tara unde se face achizitia, nu platesc TVA-ul tarii respective. Puteti sa imi spuneti despre ce este vorba, mai exact?
Multumesc frumos.

Daca sunteti reprezentantul unei societati neplatitoar de TVA, nu aveti treaba cu deducerea, colectarea sau inregistrarea acestuia.
Vedeti Codul fiscal titlul VI si art. 153 pentru achizitii comunitare.
istudor adriana a scris:

Pentru achizitie pe baza de factura se face 4426=4427 , cumparatorul fiind obligat la plata TVA, care se face de fapt prin aceasta inregistrare. Trebuie sa intocmiti trimestrial decl 390 si sa declarati achizitia intracomunitara si in decl 300

Doresc sa achizitionez un autovehicul de la un autohaus din Germania pe baza de factura, pe firma. Contabila noastra ne spune ca nu trebuie sa platim TVA-ul in Germania, nemtii ne spun ca trebuie sa-l platim si este treaba noastra cum il recuperam, deoarece au avut probleme in trecut. Exista solutie in acest sens pentru a nu plati de 2 ori TVA-ul?
baloo999 a scris:

istudor adriana a scris:

Pentru achizitie pe baza de factura se face 4426=4427 , cumparatorul fiind obligat la plata TVA, care se face de fapt prin aceasta inregistrare. Trebuie sa intocmiti trimestrial decl 390 si sa declarati achizitia intracomunitara si in decl 300

Doresc sa achizitionez un autovehicul de la un autohaus din Germania pe baza de factura, pe firma. Contabila noastra ne spune ca nu trebuie sa platim TVA-ul in Germania, nemtii ne spun ca trebuie sa-l platim si este treaba noastra cum il recuperam, deoarece au avut probleme in trecut. Exista solutie in acest sens pentru a nu plati de 2 ori TVA-ul?

Ceea ce pentru tine este o achizitie intracomunitara,pentru care esti obligat la plata taxei,dar aplici taxarea inversa,pentru furnizorul tau este o livrare intracomunitara scutita de TVA,deci el nu trece TVA pe factura si nici "taxare inversa". In D.390 trebuie sa treci achizitia intracomunitara,iar in D.300,la rd.4 si 4.1,si la randurile pereche,14 si 14.1.
Multumesc pentru raspunsul prompt. Ei prezinta masina cu VAT reclaimable si ca imi vor da toate actele necesare si insista sa le platesc TVA-ul. Solutia dvs ca ei nu pot inscrie TVA e treaba lor. Daca nu-l trec, noi nu avem ce sa platim decat pretul net, tranzactia facandu-se prin banca. Gresesc?
baloo999 a scris:

Multumesc pentru raspunsul prompt. Ei prezinta masina cu VAT reclaimable si ca imi vor da toate actele necesare si insista sa le platesc TVA-ul. Solutia dvs ca ei nu pot inscrie TVA e treaba lor. Daca nu-l trec, noi nu avem ce sa platim decat pretul net, tranzactia facandu-se prin banca. Gresesc?

Nu inteleg de ce insista la plata TVA-ului. invocati directivele europene referitoere la TVA

- Directiva 2008/8/CE a Consiliului din 12 februarie 2008 de modificare a Directivei 2006/112/CE în ceea ce privește locul de prestare a serviciilor (act integral via eur-lex.europa.eu)
- Directiva 2008/9/CE a Consiliului din 12 februarie 2008 de stabilire a normelor detaliate privind rambursarea taxei pe valoare adăugată, prevăzută în Directiva 2006/112/CE, către persoane impozabile stabilite în alt stat membru decât statul membru de rambursare (act integral via eur-lex.europa.eu)
- Regulamentul (CE) nr. 143/2008 al Consiliului din 12 februarie 2008 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1798/2003 în ceea ce privește instituirea cooperării administrative și a schimbului de informații referitoare la normele privind locul de prestare a serviciilor, regimurile speciale și procedura de rambursare a taxei pe valoare adăugată (act integral via eur-lex.europa.eu)