Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obiect de activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obiect de activitate

Pentru o firma noua care va avea in obiectul de activitate discoteca, ce cod CAEN se potriveste? Din pacate eu nu gasesc nici unul... :((
Nu e justificata atunci cand schimbarea e integrala. Intrebarea mea este cum pot recodifica si schimba integral obiectul de activitate?!
Am obiect principal - A si obiecte secundare B, C si D.
Vreau obiect principal W si obiecte secundare X, Y si Z.
Recodific mai intai A, B, C si D. Astept 5 zile, pana imi ridic recodificarea de la registrul comertului pentru ca apoi sa fac alta cerere, hotarare, s.a.m.d. in care spun ca vreau sa le schimb cu W, X, Y si Z. Intrebarea ar fi de ce le-am mai recodificat pe primele?!
Si, da, judecatorul delegat a sarit in aceasta situatie peste recodificare.

Din pacate. Sau din fericire pentru cel in cauza......
Consider ca o formulare corecta, prin care se poate sari peste recodificare ar fi:
- se schimba obiectul principal de activitate cu W, A devenind obiect secundar.
- se radiaza intregul obiect secundar de activitate; se stabileste noul obiect secundar de activitate, astfel: X, Y, Z.
ContSters20980, utilizator
Mie nu mi se pare corect sa nu faci recodificarea, pentru ca la un moment dat poti sa ajungi in situatia absurda in care schimbi codul vechi 1234 cu codul nou 1234 :O.

PS: Te rog nu mai scrie mai multe mesaje consecutiv, completarea se poate face prin editare.
Parerea mea este sa faci in felul urmator (asa am facut si eu in ianuarie):
O hotarare AGA in care la art. 1: Se defineste obiectul principal de activitate ca fiind W (dupa noul cod caen, deci direct recodificat).
Art. 2 : Obiectul secundar de activitate va fi: X, Y, Z... (tot recodificat)
Si pe cele pe care nu le mai vrei, pur si simplu nu le mai treci.
O singura cerere de mentiuni si un singur dosar.
bia ms a scris:

Parerea mea este sa faci in felul urmator (asa am facut si eu in ianuarie):
O hotarare AGA in care la art. 1: Se defineste obiectul principal de activitate ca fiind W (dupa noul cod caen, deci direct recodificat).
Art. 2 : Obiectul secundar de activitate va fi: X, Y, Z... (tot recodificat)
Si pe cele pe care nu le mai vrei, pur si simplu nu le mai treci.
O singura cerere de mentiuni si un singur dosar.

Si dupa ce treci si obiectele secundare de activitate, la urma, treci o fraza de genul: "Toate celelalte obiecte de activitate care nu sunt incluse in prezenta hotarare vor fi anulate."